fantasy dla dzieci
Seria „Mroczne materie” to obecnie jedna z najpopularniejszych książek fantasy dla młodzieży | fot.: stock.adobe.com

Fantasy dla starszych dzieci i młodzieży

Choć mówi się, że obecnie młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki, to przecież nie można wszystkich mierzyć tą samą miarą. Spora część młodzieży z przyjemnością próbuje oderwać się od rzeczywistości i przenieść się do świata magii, nieprawdopodobnych historii i nietypowych stworzeń. Tego typu scenerie można spotkać jedynie w książkach fantastycznych. O to kilka najciekawszych propozycji! Koniecznie trzeba się z nimi zapoznać!

Seria o Harrym Potterze, J.K. Rowling

Mogłoby się wydawać, że serię o Harrym Potterze zna dziś każdy. Jednak część osób mogła zrazić liczba tomów i ilość stron. W tym momencie należy zagwarantować, że po przeczytaniu pierwszego tomu wszystkie obawy miną i nie będzie można się doczekać kolejnego. Harry to sierota od małego wychowywany przez wujostwo. Niestety nigdy nie czuł się u nich, jak w domu. Zawsze był bowiem traktowany, jak nikomu niepotrzebny podrzutek. Dokuczać mu lubił zwłaszcza kuzyn Dudley rozpieszczony przez rodziców, który uważał, że jest lepszy dosłownie we wszystkim. Harry nie ma żadnych wspomnień z okresu, zanim trafił do domu wuja, poza jednym znakiem, a mianowicie blizną w kształcie pioruna znajdującą się na jego czole. Życie chłopca całkowicie się zmienia w dniu jego jedenastych urodzin. To właśnie w tym momencie otwierają się przed nim drzwi do zupełnie nowego, przepełnionego magią świata. Seria o Harrym Potterze to nie tylko książki fantasy, ale też historia pokazująca prawdziwą przyjaźń, nienawiść i miłość. J.K. Rowling doskonale pokazała, jak wiele można poświęcić dla sprawy, która ma dla nas ogromne znaczenie.

Seria Mroczne materie, Philip Pullman

Seria „Mroczne materie” to obecnie jedna z najpopularniejszych książek fantasy dla młodzieży. Być może dlatego że jest zupełnie inna niż te, które zostały wydane do tej pory. Głównymi bohaterami są Lyra (Zorza polarna) oraz Will (od tomu Delikatny nóż). Genialna, dynamiczna i niezwykle wciągająca Zorza polarna to jedna z najlepiej napisanych książek fantasy. Niedźwiedzie pancerne, tajemnicze cząstki materii, fenomenalnie wymyślone dajmony to najbardziej charakterystyczne elementy prozy Pullmana. Autor powołuje do istnienia wieloświaty, dotyka kwestii etycznych, religijnych, ale też fizyki kwantowej.

Kolejne dwa tomy: Delikatny nóż i Bursztynowa luneta koncentrują się natomiast na przygodach dwójki bohaterów, którzy wędrują przez kilka światów równoległych, jednocześnie stawiając czoła wielu niebezpiecznym przygodom. Można powiedzieć, że Philip Pullman nie tylko nawiązuje, ale również stara się pokazać od nieco innej strony dzieła autorów takich jak Milton, Homer, czy Blake. Ci, którzy znają ich twórczość, doskonale zdają sobie sprawę, że we wszystkich z nich poruszana jest tematyka religijna i moment powstania świata. Lyra nazywana także nową Ewą wraz z Willem posiadaczem magicznego noża podejmują się misji ratowania Królestwa Niebieskiego, a ich przeciwnikami są agenci religijni gotowi zabić dziewczynę.

Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow, Jessica Townsend

Morrigan Crow jest nazywana przeklętą dziewczynką, która samej sobie i innym przynosi wyłącznie pecha. Według krążących historii urodziła się pechowego dnia, pod niesprzyjającą gwiazdą i dlatego nikt nie wróży jej dobrej przyszłości w rodzinnym mieście. Zresztą wszyscy wiedzą, że tak pechowe dzieci nie mają szans na długie życie i umierają w dniu jedenastych urodzin. Choć Morrigan niezbyt wierzy w te legendy, to gdy zbliżają się jej sądne urodziny, zaczyna się obawiać. W ten dzień jej życie rzeczywiście się zmienia, ale nie w sposób, w jaki sobie wyobrażała. Na jej drodze staje rudowłosy Jupiter North i składa jej pewną propozycję, której z całą pewnością dziewczynka nie może odrzucić. Oboje przenoszą się więc do innego wymiaru, gdzie Morrigan ma szansę całkowicie odmienić swoje życie, tyle że najpierw zostanie poddana czterem próbom. Czy uda się je pokonać?

Cienie między nami, Tricia Levenseller

Alessandra Stathos jest córką lorda Masisa. Niestety zmuszona jest żyć w cieniu swojej siostry, co jej zupełnie nie odpowiada. Dziewczyna jest żądna władzy i za wszelką cenę postanawia dążyć do wyznaczonego sobie celu. Dlatego też obmyśla plan, który opiera się na tym, że uwiedzie i poślubi Księcia Cieni, a następnie go zabije i tym samym przejmie jego królestwo. Jednak Alessandra dobrze wie, że nie tylko ona czyha na majątek księcia i musi zrobić wszystko, aby nie został on zabity, dopóki nie będzie jej mężem. Poza tym nikt nie wie, skąd się biorą moce Księcia i jak bardzo są silne. Bardzo szybko się okazuje, że Alessandra nie tylko musi zadbać o swoje interesy, ale też uważać, żeby nie zakochać się w Księciu, który jest zupełnie taki sam jak ona. Czy miłość pokona chęć władzy?

MPA

Sprawdź także

serce jak smoła

Serce jak smoła, Robert Galbraith – nowe przygody detektywa Strike’a i Robin

Są ludzie, którzy nie lubią czytać książek i tacy, którzy kochają. Osobną niszę stanowią ci, …