stary projektor filmowy
oszałamiającym sukcesie "Ślepnąc od świateł" producenci i reżyserzy docenili potencjał tkwiący w prozie, która doskonale sprawdza się opowiedziana na małym ekranie | fot.: stock.adobe.com

„Król” Szczepana Twardocha – będzie serial

Nominowana do najważniejszej nagrody literackiej Nike oraz spektakularny powrót mistrza prozy w najlepszym wydaniu. O czym mowa? Oczywiście o budzącej wiele emocji, a przez krytyków i czytelników określana jako najlepsza jak do tej pory książka cenionego i nagradzanego pisarza Stefana Twardocha pt.” Król”. Zakończyły się już zdjęcia do serialu na jej podstawie, który zostanie wyprodukowany przez Canal+. Skąd takie zainteresowanie współczesną literaturą polską? Po oszałamiającym sukcesie „Ślepnąc od świateł” producenci i reżyserzy docenili potencjał tkwiący w prozie, która doskonale sprawdza się opowiedziana na małym ekranie. 

Serial na podstawie książki „Król”

Serial dostępny będzie na platformie Canal+, a za jego warstwę artystyczną odpowiada przede wszystkim młody reżyser,  Jan P.Muszyński, który znany jest już serialowej publiczności m.in. z cieszącego się sporą popularnością serialu „Wataha”, który wyprodukowany został przez tę samą stację. Jego kariera nie opiera się jednak wyłącznie na osiągnięciach małego ekranu, ponieważ odpowiada również za reżyserię docenionego i nagradzanego filmu „Ostatnia Rodzina” opowiadającego o losach Beksińskich.

To, co łączy reżysera oraz autora książki to nie tylko talent, ale również pochodzenie, ponieważ obaj wywodzą się ze Śląska. Twardoch uczestniczył w pracach nad serialem, wspierając swoim doświadczeniem, a przede wszystkim dogłębną znajomością tej historii. Przy zestawieniu tak utalentowanych osób oraz ich zapału, można oczekiwać naprawdę inspirujących wyników i oczekiwać z niecierpliwością efektów pracy. Zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu tego roku, a ekipa filmowa we wrześniu ogłosiła koniec pracy na planie.

Na szczęście dotarły już do nas informacje o głównej obsadzie, która wśród fanów literackiej wersji budzi niemałe emocje. Oczywistym jest, że dopasowanie aktorów do tych wyrazistych, książkowych postaci jest kluczem do sukcesu oraz odpowiada za powodzenie całego przedsięwzięcia. Główna rolę Jakuba Szapiro ma zagrać (również pochodzący ze Śląska) Michał Żurawski, a Ryfkę Magdalena Boczarska. Na planie pojawili się również Borys Szyc oraz Arkadiusz Jakubik, co tylko potwierdza jakość artystyczną całości.

Historia „Króla” Szczepana Twardocha

„Król” Szczepana Twardocha sprzedał się w blisko 100 tysiącach egzemplarzy. Książka po raz kolejny u pisarza traktuje o polskości i jej obliczach. Akcja toczy się w przedwojennej Warszawie (w roku 1937), a bohaterem fabuły jest gangster i bokser Jakub Szapiro. Pisarz maluje obraz podzielonego świata, w którym mnóstwo jest przemocy czy walki o władzę. Czytelnik znajdzie tam opisy morderstw i porachunków gangsterskich. Pojawia się tam wiele kontrastujących zdarzeń i niemal wykluczających się postaw postaw. Twardoch bez jednej fałszywej nuty doskonale i bez upiększeń portretuje Polskę u progu  II Wojny Światowej.

Książka „Król” doczekała się kontynuacji w postaci wydanej w 2018 roku powieści „Królestwo”. Serialowa odsłona nie jest pierwszą adaptacją książki – wcześniej stworzono na jej podstawie spektakl teatralny w reżyserii Moniki Strzępki.

ICH

Sprawdź także

Ustawa o książce zakończy wojny cenowe

Ustawa o książce może pomóc ustabilizować polski rynek wydawniczy. Skorzystają na tym czytelnicy, autorzy, wydawcy oraz księgarze. …