kwitnąca gałązka wiśni
The International Booker Prize to nagroda międzynarodowa przyznawana każdego roku dla najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski | fot.: stock.adobe.com

Książki Yoko Ogawy – jakie dzieła japońskiej laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera warto przeczytać?

The International Booker Prize to nagroda międzynarodowa przyznawana każdego roku dla najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Nagroda w kwocie 50 tys. funtów należy się po równo autorowi, jak i tłumaczowi, który przybliża ją czytelnikom anglojęzycznym. Wśród laureatów ogłoszonych za rok 2020 znalazła się japońska pisarka Yoko Ogawa. Publikując od 1988 roku, stworzyła ponad 20 tytułów, które zdobyły serca czytelników na całym świecie. Które pozycje są najbardziej poczytne i godne polecenia? Oto kilka tytułów, które niewątpliwie należy poznać.

Grobowa cisza żałobny zgiełk

Opowiadanie, które na język polski przetłumaczyła Anna Karpiuk, traktuje o podstawowych, ludzkich emocjach jak tęsknota czy zazdrość. Autorka nie omija również tematu śmierci. Książka składa się z trzynastu opowieści, które wciągają swoim niezwykłym klimatem i spokojnym rytmem. Początkowo zaczyna się niewinnie – od słonecznego dnia i tortu z truskawkami, ale z czasem atmosfera zaczyna tężeć, aż dociera do muzeum tortur. Książkę można określić jako powieść szkatułkową, która zachwyca z każdym kolejnym akapitem coraz bardziej.

Ukochane równanie profesora

To kolejna wysoko oceniana powieść japońskiej autorki. Bohaterem historii jest profesor matematyki, który ma swoje dziwactwa. Jego życie nabiera nowego tempa, gdy w jego domu pojawia się gosposia, w raz z nią syn określany mianem Pierwiastka. Opowieść pokazuje, jak trudno utrzymać relację z drugim człowiekiem w porównaniu do skomplikowanej, ale logicznej nauki, jaką jest matematyka. Okazuje się jednak, że ta dziedzina stanie się zaczątkiem komunikacji, podobnie jak baseball. Książka zdobyła nie tylko serca czytelników, ale również nagrodę Hon’ya Taishō, przyznawaną przez japońskich księgarzy. Opowieść ma bardzo kameralny klimat, w który z łatwością można się zanurzyć i poczuć atmosferę profesorskiego domku i jego emocji.

Muzeum ciszy

Innym dziełem Yoko Ogawy, z którym warto się zapoznać jest „Muzeum ciszy”, czyli opowieść o młodym muzealniku, który przybywa do prowincjonalnego miasteczka, by stworzyć tam muzeum. To zadanie powierzone mu przez starszą panią, która pragnie znaleźć odpowiednie miejsce dla przedmiotów, które gromadziła przez całe swoje życie. Muzealnik zajmuje się zatem ich opisywaniem, zabezpieczaniem i porządkowaniem, co wcale nie jest proste. Lista rzeczy jest pokaźna, choć na pierwszy rzut bezwartościowa. Łączy je sposób pozyskiwania przez starszą panią. Zostały skradzione po śmierci właścicieli. Początkowa niepewność przeradza się u mężczyzny w zainteresowanie obsesją kobiety. Zacieranie śladów życia transformuje powoli w groźny fetysz. Na kartach książki przeplata się piękno i przemoc, okraszone przejrzystym językiem. Nie brakuje tutaj jednak pociągających niedopowiedzeń i intrygującego milczenia.

Japońska laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera proponuje swoim czytelnikom szeroki wachlarz tytułów, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jej opowieści są uniwersalne i nie mają barier kulturowych.
IIM