Marie Aubert
Marie Aubert debiutowała w 2016 roku zbiorem opowiadań Kan jeg bli med deg hjem, który trafił na listy bestsellerów w Norwegii i przyniósł jej uznanie krytyków | fot.: Copyright © Agnete Brun

Marie Aubert – książki norweskiej pisarki podbijają kolejne kraje

Książki norweskiej pisarki Marie Aubert figurują na listach światowych bestsellerów i zyskują coraz więcej miłośników. Doczekały się one także polskich wydań dzięki Wydawnictwu Pauza z tłumaczeniami Karoliny Drozdowskiej. Także w Polsce powieści podbiły serca czytelników. Jednak co jest wyjątkowego w Marie Aubert i tworzonej przez nią literaturze? Poniższe informacje są dla każdego, kto zastanawia się nad sięgnięciem do któregoś z tych dzieł i dla wszystkich miłośników dobrej książki. 

Marie Aubert – portret pisarki

Marie Aubert to autorka literatury pięknej, która tworzy i mieszka w stolicy Norwegii – Oslo. Urodziła się w 1979 roku. Odebrała wykształcenie stosowne do swojej pasji – studium kreatywnego pisania na Skrivekunst-akademiet i Hordaland. Jej debiut przypadł na 2016, kiedy ukazał się zbiór opowiadań „Kan jeg bli med deg hjem” („Zabierz mnie do domu”), który zyskał uznanie krytyków, a swojego polskiego wydania doczekał się w 2021 roku. Pierwsze poważne wyróżnienie za twórczość literacką spotkało ją w 2019 roku, kiedy przyznano jej Young People’s Critics’ Prize za powieść „Voksne mennesker” („Dorośli”). 

Co przeczytać?

Najgłośniejsze dzieła Marie Aubert, równocześnie jedyne wydane po polsku, to debiutanckie „Zabierz mnie do domu” i powieść „Dorośli”. O czym są te książki?

Zabierz mnie z tego domu

Ten zbiór krótkich opowiadań portretuje życia dziewięciu osób, przybliżając zagadnienia bliskie każdemu człowiekowi. Miniona młodość i tęsknota za dawnymi czasami, problemy w małżeństwie, złe wybory – to tylko niektóre z poruszających tematów podejmowanych przez autorkę. To, co najbardziej wzrusza w tych opowiadaniach to pokazywanie zwykłej codzienności wraz z emocjami przeżywanymi przez wielu ludzi. Każdy zgodzi się, że życie nie jest łatwe i kiedy rozbudzimy w sobie nadzieje, często spotykają nas rozczarowania. Marie Aubert nie czaruje rzeczywistości i przedstawia ludzkie rozterki takimi, jakie są. Ta niezwykła proza została doceniona przez wielu uznanych krytyków. 

Dorośli

To pierwsza powieść Marie Aubert, która na mniej niż 200 stronach przybliża historię i życie wewnętrzne architektki Idy. Ta kobieta musi zmierzyć się z oznakami wieku średniego i faktem, że wciąż nie ma dzieci, przy czym próbuje zrozumieć samą siebie. Choć powieść początkowo wydaje się być lekką książką o wakacjach to później konfrontuje czytelnika z poważnymi rozterkami i trudnymi uczuciami. Główna bohaterka spędza upalne dni ze swoją rodziną i zastanawia się nad swoim życiem. Ta książka mówi nie tylko o bolączkach kobiety, która zauważa pierwsze oznaki starzenia i brakuje jej w życiu miłości i macierzyństwa, ale także powieść zmusza do przemyśleń na temat więzów i relacji rodzinnych. Nie chodzi tu o wartką akcje, ale o interesujący portret psychologiczny bohatera i refleksje na temat własnych przeżyć.

Książki Marie Aubert – dla kogo?

Dzieła Marie Aubert z pewnością trafią do wrażliwych osób, które szukają w literaturze refleksji na temat życia. Ponadto jej książki dają możliwość spojrzenia na rzeczywistość przefiltrowaną przez wrażliwość autorki. Unwersalizm przeżyć i spostrzeżeń oraz pogłębiona analiza psychologiczna postaci czynią z powieści Aubert ważną lekturę.

SNE