zapowiedzi reportaży
Po reportaże sięga coraz więcej pasjonatów literatury | fot.: stock.adobe.com

Na te reportaże czekamy – propozycje dla czytelników w 2022 roku

Wraz z nowym rokiem na rynku wydawniczym pojawia się sporo tytułów, na które czytelnicy czekają niekiedy od wielu miesięcy. Po reportaże sięga coraz więcej pasjonatów literatury. Sukcesywny wzrost popularności tej kategorii książek zawdzięcza się przede wszystkim autorom, którzy podejmują coraz to ciekawsze tematy, szlifując swój warsztat i zagłębiając się niekiedy w trudną tematykę. Ta z kolei budzi od lat spore zainteresowanie wśród czytelników. Po jakie reportaże warto sięgnąć w 2022 roku? Zobacz, na które czytelnicy czekają najbardziej!

Kilka słów o ciszy… – Syrop z Piołunu

Paweł Smoleński to pisarz, którego wielbicielom tej kategorii książek z pewnością nie trzeba przedstawiać. Podobnie, jak wydawnictwa Czarnego, które od lat wypuszcza na rynek reportaże z najwyższej półki. To właśnie jego nakładem, w lutym 2022 roku, ukaże się nowe wydanie dzieła „Syrop z Piołunu. Wygnani w akcji Wisła”. Autor ważnym tematem swojego dzieła uczynił… ciszę. Tak, ciszę –tą, która zapadła po wysiedleniach ludności w wielu wsiach, położonych na terenie Bieszczad, Beskidu Niskiego, na Chełmszczyźnie i Lubelszczyźnie. Tragiczna historia i strach, przekazywany przez kolejne pokolenia, stanowi istotę dzieła Pawła Smoleńskiego. „Syrop z Piołunu” z pewnością zostawi po sobie wyraźny ślad w pamięci czytelnika, zajmując ważne miejsce na liście najważniejszych reportaży 2022 roku.

Kryzys humanitarny na świecie – Karawana kryzysu

Również nakładem wydawnictwa Czarnego, ale już w styczniu, pojawi się reportaż Lindy Polman „Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej”. O pomocy humanitarnej mówi się w ostatnich miesiącach sporo. A wszystko to za sprawą kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy, określanego przez część społeczeństwa mianem „kryzysu humanitarnego”. Linda Polman skupiła się na analizie międzynarodowej pomocy, niesionej przez różnorodne fundacje i organizacje. Wnioski z badań, jak zapowiada sama autorka, są szokujące! Współcześnie udzielanie pomocy to już nie tylko odruch serca, ale poważny biznes, który – poza oczywistym dobrem – niesie ze sobą również korupcję i walkę, wychodząc niekiedy poza przyjęte ogólnie normy etyczne. A wszystko to na kartkach reportażu „Karawana kryzysu”, na który z pewnością czekają osoby, zainteresowane podjętym przez autorkę tematem.

W zakamarkach chorego umysłu – Rozmowy z psychopatami

Na literackim rynku zagranicznym także wiele się dzieje, a reportaże cieszą się popularnością również poza granicami naszego kraju. Z Wielkiej Brytanii przywędruje do nas niezwykle ciekawy tytuł – „Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy” tamtejszego kryminologa i autora bestsellerów. Christopher Berry Dee, twórca wspomnianego reportażu, skupia się na psychice, motywach i metodach działania sprawców głośnych tragedii, odnosząc się do głośnych wydarzeń, które wstrząsnęły światem w ubiegłych latach. Fani gatunku mogą postawić nową książkę na półce tuż obok innych dzieł autora – „Rozmów z seryjnymi mordercami” czy „Rozmów z psychopatami”. Te niezwykle wciągające reportaże wydaje w Polsce wydawnictwo Czarna Owca.

Jak co roku, rynek wydawniczy obfituje w oferty, z których każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Nie zabraknie tutaj reportaży z zakresu historii Polski i świata, odnoszących się do głośnych wydarzeń, analizujących ciekawe tematy i walczących o uwagę czytelnika. Temu z kolei nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po wybraną książkę i w domowym zaciszu oddać się wyczekanej lekturze.

MWA

Sprawdź także

kobieta czytająca książke na kocyku jesienią

Kilka propozycji na jesienne lektury czyli najciekawsze premiery książkowe

Jesień 2021 roku z pewnością dostarczy mnóstwo interesujących tytułów. Coś dla siebie znajdą zarówno fani …