"Opowiadania, które napisałem" Jarka Westermarka | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Premiera ksiażki „Opowiadania, które napisałem” Jarka Westermarka otwierającej nowy cykl Wydawnictwa Nisza

Opowiadania, które napisałem debiutanta Jarka Westermarka, to zbiór opowiadań otwierających cykl Wydawnictwa Nisza spięty hasłem „Opowiadać dalej…”. Książka wydana została pod patronatem „Szkoły Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego” Uniwersytetu Warszawskiego.  Zmysł obserwacji łączy się tu z literackim eksperymentem i niebanalnym poczuciem humoru, a wśród bohaterów można spotkać weselnego wuja, topielca, czy zabawkę o intrygującej nazwie „Majkot”.

-W opowiadaniach Jarka Westermarka sprawność konstruowania wciągającej fabuły idzie w parze z zamiłowaniem do literackiego eksperymentu, z poczuciem humoru i z wyostrzonym zmysłem obserwacji. Większość tekstów tego tomu sytuuje się na pograniczu literatury popularnej i wysokoartystycznej. Autor czerpie z obu obiegów literackich to, co najlepsze – z jednej strony potrafi utrzymać czytelnika w napięciu, dostarczyć mu rozrywki, z drugiej, przełamując liczne konwencje (m. in. detektywistyczną, fantasy, grozy czy thrillera), skłania go do głębszego namysłu nad otaczająca nas rzeczywistością, nie tłumi jednak pisarskiej wyobraźni eksplorującej – na serio i na wesoło – także światy i istnienia inne niż ludzkie. Jest właśnie tak, jak mówi bohater jednego z opowiadań: „Kto raz wpadnie w sidła opowieści, ten może się z nich już nigdy nie wydostać – dr Żaneta Nalewajk – Turecka, redaktor naczelna kwartalnika „Tekstualia”.

„Opowiadania, które napisałem” zwyciężyły w konkursie na najlepszą pracę literacką w ramach studiów podyplomowych „Szkoła mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego” na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickich 2014/ 2015. Studia działają pod patronatem honorowym Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jednocześnie książka otwiera nowy cykl Wydawnictwa Nisza „Opowiadać dalej…”, w którym prezentowane będą ciekawe krótkie formy prozatorskie. Wydawnictwo Nisza chce w ten sposób pokazać, że opowiadanie to gatunek wciąż intrygujący, mający wiele do zaoferowania współczesnym czytelnikom.

– Napisałem opowiadania, które napisałem, żebyście mogli je przeczytać; mam nadzieję, że się spodobają. Są różne (raz turbo śmieszne, raz bardzo poważne), bo tak jest ciekawiej i każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Są wystarczająco krótkie, żeby się nie zmęczyć przy czytaniu, ale też wystarczająco długie, żeby mieć poczucie, że coś tam się jednak czyta. Zbiór ma w druku 142 strony, choć w Wordzie miał 93. Nie wiem, skąd się wzięły dodatkowe strony. Ja ich nie napisałem. – mówi Jarek Westermark.

"Opowiadania, które napisałem" Jarka Westermarka | fot.: materiał partnera zewnętrznego
„Opowiadania, które napisałem” Jarka Westermarka | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jarek Westermark – ur. 1985, z wykształcenia jest prawnikiem, pracuje jako tłumacz. Pisze wiersze i prozę, występuje na slamach. Śpiewa w zespole królduch i Wertygo. Gra na harmonijce ustnej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Co czytać wiosną?

Wiosna to idealna pora roku na czytelnicze wojaże, poznawanie nowości bądź zagłębienie się w historie …