piękna kobieta czytająca jesienią ksiązkę na zewnątrz
Ponieważ zmrok zapada coraz wcześniej przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych premier książkowych, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, aby umilić  sobie ten ponury czas | fot.: stock.adobe.com

Premiery książkowe – co czytać jesienią?

Długie jesienne wieczory są trudne do wyobrażenia bez kubka herbaty lub kakao i oczywiście dobrej książki. Ponieważ zmrok zapada coraz wcześniej przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych premier książkowych, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, aby umilić  sobie ten ponury czas. 

„Gambit Królowej” Walter Trevis

„Gambit Królowej” to propozycja dla wszystkich miłośników powieści o przyjaźni, samotności, poszukiwaniu sensu życia i wartościowych relacji z innymi ludźmi. Bohaterka, Beth Harmon, w wieku ośmiu lat trafia do sierocińca, w którym, w celu utrzymania porządku, aplikuje się dzieciom specjalne zielone tabletki. Beth dorasta a jej największą pasją stają się szachy, w których przejawia ogromny talent. Nowa propozycja „Wydawnictwa Czarne” zbiegła się w premierą serialowej adaptacji książki na Netflixie. Dostajemy więc okazję do sięgnięcia po pierwowzór literacki, zarówno dla osób, które już widziały serial, jak i tych, które dopiero to planują.

„Szóste dziecko” J. D. Baker

Wydawnictwo Czarna Owca oddaje do naszych rąk kolejny fascynujący kryminał z cyklu powieści J. D. Baker. Razem z policją z Chicago oraz FBI spróbujemy rozwikłać zagadkę głośnego Zabójcy Czwartej Małpy. Sprawa staje się jednak trudniejsza niż ktokolwiek mógłby przypuszczać a jej szczegóły wpłyną na życie niemal wszystkich zaangażowanych w nią osób. „Szóste dziecko” to trzecia i ostatnia część uwielbianego przez czytelników cyklu kryminałów. Z powodzeniem jednak może być czytania jako samodzielna powieść.

„Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwika Włodek

Kolejna propozycja na naszej liście skierowana jest do fanów reportażu. Wydawnictwo Czarne i tym razem nie zawodzi oddając nam do rąk opowieść o Francuzach i Algierczykach, których losy są ze sobą nierozerwalnie związane. Podczas lektury autorka przedstawia nam młodych mieszkańców Republiki Francuskiej, których korzenie wywodzą się z jej dawnej afrykańskiej kolonii. Ich losy są tak różnorodne, jak różnorodne jest francuskie społeczeństwo. Algierczykami z pochodzenia są osoby znane i cenione jak na przykład piłkarz Zinédine Zidane, ale także słusznie potępiani sprawcy zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”. Książka Ludwiki Włodek pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na współczesne francuskie społeczeństwo.

„Halny” Jarek Igor

Kolejna nasza propozycja, „Halny”, stanowi zbiór opowiadań, których bohaterów łączy zarówno trudna przeszłość, jak i miejsce akcji. Wszystkie wydarzenia dzieją się w Nowej Hucie. Tak jak niegdyś Marek Hłasko portretował warszawski Marymont, tak teraz autor „Halnego” ukazuje prawdziwy portret Krakowa, który jednak daleki jest od turystycznej pocztówki. Mieszkańcy portretowani przez Jarka Igora nie mają wiele wspólnego z zakorzenionymi w masowej świadomości obrazami krakowskiej inteligencji. To przestępcy, dilerzy narkotykowi czy niespełnieni artyści, którzy mają na sumieniu wiele życie innych ludzi.  To doskonała propozycja dla miłośników krótkich form oraz wszystkich osób, które cenią sobie wartką akcję i dobrze zarysowanych bohaterów.

MDZ