komiks dla dorosłych
Komiks już dawno rozwinął się z prostych opowieści dla dzieci i nastolatków w wszechstronne medium | fot.: stock.adobe.com

Trzy najciekawsze komiksy i powieści graficzne na dorosłych z ostatnich lat!

Komiks już dawno rozwinął się z prostych opowieści dla dzieci i nastolatków w wszechstronne medium, w ramach którego znaleźć można zarówno pozycje stricte rozrywkowe, jak i ambitne dzieła sztuki dorównujące współczesnej literaturze artystycznej. W niniejszym tekście zajmiemy się tym drugim nurtem w komiksie – postanowiliśmy przybliżyć wam trzy najciekawsze komiksy i powieści graficzne dla dorosłych z ostatnich lat!

Habibi – Craig Thompson

Craig Thompson to niezwykle utalentowany przedstawiciel młodego pokolenia amerykańskich twórców, który zasłynął nagrodzoną Eisnerem (komiksowy odpowiednik Oscarów) powieścią graficzną „Blankets” opowiadającą o życiu i dorastaniu w ewangelickiej rodzinie na głębokim, amerykańskim południu. Tym razem Amerykanin postanowił zabrać czytelników na egzotyczny Bliski Wschód – „Habibi” opowiada historię życia dwojga zbiegłych dziecięcych niewolników, Dodoli i Zama, których połączyło przypadkowe spotkanie wśród piasków pustyni. Powieść graficzna przedstawia historię rodzącej się pomiędzy nimi przyjaźni, a także ich dalsze losy – od rozdzielenia się, przez poszukiwania, aż po ponowne zjednoczenie. Dzieło Thompsona zadziwia przede wszystkim wybitną warstwą wizualną – Amerykanin w „Habibi” wznosi się na wyżyny rysowniczej wirtuozerii, dzięki czemu każda strona komiksu przypomina małe dzieło sztuki. Gwarantujemy, że ta 600-stronicowa powieść graficzna wciągnie was na długie godziny!

Xerxes. Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra – Frank Miller

Pamiętacie wyreżyserowanych przez Zacka Snydera „300” opowiadających o zmaganiach dzielnych Spartan broniących Termopili przed perskim najeźdźcą? Film powstał na bazie powieści graficznej, która nazywana jest jednym z najwybitniejszych komiksów XXI wieku. Jej twórca, Frank Miller, to żyjąca legenda, autor przełomowych powieści graficznych takich jak „Powrót Mrocznego Rycerza” czy „Sin City. Miasto grzechu”. „Xerxes” stanowi sequel „300” – tym razem autor postanowił przyjrzeć się tytułowemu perskiemu imperatorowi, który wyrusza na wyprawę wojenną przeciwko słynnemu Aleksandrowi Macedońskiemu. Dzieło Millera polecamy wszystkim miłośnikom starożytnych klimatów oraz wojskowości!

Powrót do Kosowa – Gani Jakupi, Jorge González

„Powrót do Kosowa” stanowi doskonały dowód na to, że komiks stanowi medium, za pomocą którego można przekazać ambitne i poruszające treści zarezerwowane dotychczas dla klasycznej literatury. Ta powieść graficzna stanowi dzieło dwójki doświadczonych twórców – scenarzysty Ganiego Jakupi oraz rysownika Jorge González – spośród których ten pierwszy jest urodzonym mieszkańcem Kosowa. Komiks stanowi gorzką refleksję na temat wojen bałkańskich oraz ludobójstwa, które miało podczas nich miejsce. Jakupi i González przy pomocy wyrazistej symboliki, lekko psychodelicznych rysunków oraz turpistycznego scenariusza pokazują przerażające skutki bratobójczych wojen i przyglądają się psychice zwykłych ludzi, którzy zostali postawieni pomiędzy młotem i kowadłem. Ponury klimat całości równoważy szczęśliwe zakończenie, w którym twórcy wyrażają nadzieję na poprawę sytuacji i uniknięcie kolejnych wojen.

Choć opisaliśmy trzy niezwykle ciekawe powieści graficzne ostatnich lat, tak naprawdę twórcy komiksów wciąż dostarczają coraz to nowe, fascynujące dzieła, o których można długo pisać. Jeżeli zaciekawiła was tematyka komiksów, zachęcamy do rozpoczęcia samodzielnych poszukiwań – to właśnie w ten sposób można natrafić na prawdziwe perełki!

TBO

Sprawdź także

artur urbanowicz deman

Premiera najnowszej książki Artura Urbanowicza „Deman” już 28 września

Już za tydzień w księgarniach pojawi się „Deman” Artura Urbanowicza – epicka historia superbohaterska opowiadająca …