pisarki fantasy
Szeroko pojęta fantastyka to gatunek, w którego historii odznaczyło się wiele ciekawych i wyróżniających autorek. Warto tu wymienić takie, najważniejsze dla gatunku, pisarki jak Ursula K. Le Guin, Andre Norton oraz Maja Lidia Kossakowska | fot.: stock.adobe.com

Ursula K. Le Guin i inne twórczynie sci-fi i fantasy

Szeroko pojęta fantastyka to gatunek, w którego historii odznaczyło się wiele ciekawych i wyróżniających autorek. Warto tu wymienić takie, najważniejsze dla gatunku, pisarki jak Ursula K. Le Guin, Andre Norton oraz Maja Lidia Kossakowska. W artykule wyjaśniamy, z czego zasłynęły i dlaczego warto sięgnąć po ich twórczość.

Niesamowite światy Ursuli K. Le Guin

Ursula K. Le Guin to pisarka uznawana za najsłynniejszą autorkę fantasy i sci-fi. W młodości zaczytywała się w utworach Tolkiena, lorda Dunsany’ego i tekstach mitologicznych. Tego typu zainteresowania czytelnicze zaowocowały szybkim debiutem pisarki. Zaczęła tworzyć w wieku kilkunastu lat, co umożliwiło wczesny i skuteczny rozwój jej warsztatu. Najważniejsze utwory Ursuli K. Le Guin to „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, „Lewa ręka ciemności” oraz „Świat Rocannona”. Ten pierwszy stanowi część cyklu Ziemiomorze opowiadającego o przygodach czarodzieja Geda , który mierzy się z wieloma potężnymi siłami. W odróżnieniu od typowych utworów z gatunku fantasy wspomniany cykl skupia się na kwestii równowagi we wszechświecie, a nie na konfrontacji dobra ze złem. Ziemiomorze doczekało się kilku dobrze przyjętych ekranizacji, które przyczyniły się do zwiększenia popularności autorki.

Andre Norton i jej czarownice

Alice Mary Norton to amerykańska autorka słynąca z tworzenia dzieł z gatunku szeroko pojętej fantastyki. Była niezwykle płodną autorką, z pod jej pióra wyszło ponad 300 utworów przetłumaczonych na około 70 języków. Najsłynniejsze dzieła Andre Norton to książki z cyklu Świata Czarownic. Jest to seria, dzięki której stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek gatunku fantasy. Rozrywkowy charakter cyklu sprawia, że jest to doskonała lektura zarówno dla młodzieży, jak i nieco starszych osób. Wysoka popularność autorki sprawiła, że od roku 2005 przyznaje się nagrody jej imienia. Są to wyróżnienia przyznawane największym młodzieżowym talentom w gatunki fantasy i science-fiction.

Maja Lidia Kossakowska – polska mistrzyni fantasy

Wymieniając największe autorki fantasy i sci-fi nie sposób nie wspomnieć o Mai Lidii Kossakowskiej. Ta przedwcześnie zmarła pisarka wychowała się na amerykańskich klasykach takich, jak: Hemingway, Faulkner oraz Steinbeck. Ponadto, z racji wykształcenia archeologicznego, zaczytywała się w mitologiach z całego świata oraz książkach z dziedziny archeologii. Tego rodzaju inspiracje oraz zainteresowanie szamanizmem sprawiły, że zaczęła tworzyć utwory z gatunku fantasy. Najbardziej popularne dzieła autorki to książki składające się na „Cykl anielski”. Są to utwory opowiadające o nadludzkich istotach zmagających się z całkiem przyciemnymi problemami. Wspomniany cykl sprawił, że Kossakowska stała się najbardziej rozpoznawalną autorką fantasy w naszym kraju. Tworzyła dzieła inspirowane mitologią japońską oraz wierzeniami Jakutów. Kossakowska słynęła z niekonwencjonalnego stylu charakteryzującego się brawurowym mieszaniem gatunków. Koncertowała się na szczegółach, co ułatwia uplastycznienie opisywanych przez nią sytuacji. Nie trzymała się sztywnych ram danego stylu, dzięki czemu wciąż przyciąga uwagę szerokiego grona czytelników.

TNE

Sprawdź także

kobiece fantasy

Najciekawsze współczesne serie fantasy napisane przez kobiety 

Niewiele jest  na świecie osoby, która nie słyszałaby o „Władcy Pierścieni”, przygodach Geralta z Rivii …