mitologia słowiańska
Wszystkim wielbicielom dawnych, słowiańskich religii polecamy poniższą listę książek | fot.: stock.adobe.com

Wierzenia słowiańskie – najciekawsze książki popularnonaukowe i powieści

W porównaniu z innymi systemami religijnymi w Europie, wierzenia słowiańskie należą do jednych z najsłabiej udokumentowanych. Bardzo wiele miejsc kultu, artefaktów oraz przekazów nie zachowało się ze względu na dosyć intensywne wymieszanie starych wierzeń z religią chrześcijańską i stopniowe wypieranie tych pierwszych. Mimo że do większości z nich próbowano powrócić w okresie romantyzmu w XIX wieku (przykładem może być słynna druga część „Dziadów” Mickiewicza), to były one bardziej wariacją na temat tego, jak wyobrażano sobie dawne obrzędy i mitologię, niż dziełami opartymi na twardych faktach. Jednakże, w ciągu ostatnich lat temat wierzeń słowiańskich stał się na nowo żywy i spora część pisarzy, naukowców oraz badaczy postanowiła wziąć go na warsztat. Wszystkim wielbicielom dawnych, słowiańskich religii polecamy poniższą listę książek, które traktują o owej tematyce.

1) „Mitologia Słowian” Aleksander Gieysztor

Wydana w 2006 roku (trzecia, rozszerzona wersja) nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego w serii Communicare „Mitologia Słowian” Aleksandra Gieysztora stanowi niezwykle erudycyjną pozycję, której lekturę polecamy wszystkim na poważnie interesującym się dawnymi wierzeniami słowiańskimi. Autor przybliża w swojej książce mitologię słowiańską, w kontekście stosunku dawnych ludów do otaczającego ich świata, pełnego symboli, personifikacji bóstw i alegorii. W nowej rozszerzonej wersji mamy okazję przeczytać wstęp autorstwa Karola Modzelewskiego, który prezentuje sylwetkę Gieysztora jako badacza, posłowie Leszka P. Słupeckiego, który przedstawia pokrótce rozwój prac badawczych nad mitologią słowiańską, oraz wprowadzenie Anety Pieniądz, skupiającej się na opisie warsztatu autora książki.

słowiańscy bogowie
W porównaniu z innymi systemami religijnymi w Europie, wierzenia słowiańskie należą do jednych z najsłabiej udokumentowanych | fot.: stock.adobe.com

2) „Mitologia słowiańska” Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona

Nasza lista nie mogłaby się obyć bez wydanej przez BOSZ w 2017 roku pozycji Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony „Mitologia słowiańska”. To książka popularnonaukowa, którą polecamy zarówno wieloletnim fanom, jak i zupełnym laikom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tematem słowiańskich wierzeń. Zbiór opowiadań przedstawia ilustrację treści mitów, zgodnych z opracowaniami naukowymi z różnych dziedzin, dzięki którym czytelnicy mają wgląd w barwny świat bóstw i stworzeń z mitologii. Wciągający styl pisarski i fantazja autorów sprawia, że od książki trudno się oderwać.

3) „Kiedy Bóg zasypia” Rafał Dębski

Ostatnia książka na naszej liście, „Kiedy Bóg zasypia” Rafała Dębskiego, to powieść inspirowana historią okresu XI wieku w Polsce, z elementami pogańskich, słowiańskich wierzeń. Bunt czcicieli bogów, który wybuchł po śmierci Mieszka II, sprzeciwia się narzucanej im chrześcijańskiej religii. Wspierają ich w tym różne fantastyczne stworzenia rodem z mitologii słowiańskiej, jak upiory, wilkołaki oraz strzygi. „Kiedy Bóg zasypia” to przykład tego, jak w ciekawy sposób połączyć powieść historyczną z elementami mitologicznymi. Książkę serdecznie polecamy, jednak ze względu na brutalność oraz krwawe sceny walk – zdecydowanie nieco starszym czytelnikom.

JOK

Sprawdź także

książka na kolorowym stole

Lily King, Writers and Lovers – najważniejsza powieść 2020

Lily King, znana, amerykańska powieściopisarka, obecnie autorka pięciu książek, która otrzymała w 2014 roku Nagrodę …