Wybitne postaci widziane oczyma innych – najlepsze książki z elementami biografii

Te książki pozwalają poznać przedstawionego człowieka z nieznanej dotąd strony. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czasem znana nam postać nabiera zupełnie nowego wyrazu, gdy spojrzymy na nią pod innym kątem. Dlatego w zestawieniu książkowych nowości nie skupiliśmy się na klasycznych biografiach, ale na książkach, które pozwalają poznać przedstawionego człowieka z nieznanej dotąd strony.

„Zmagania o Beksińskiego”, Piotr Dmochowski

Twórczość Beksińskiego w końcu spotkała się z należytym rozgłosem. Ostatnio inspiracją do stworzenia filmu i napisania książki stali się zarówno ojciec jak i syn – dwie wybitne osobowości. Piotr Dmochowski postanowił skupić się jednak wyłącznie na Zdzisławie Beksińskim, opisując relację jaka ich łączyła. „Zmagania o Beksińskiego” to bardzo osobisty i szczery przekaz z którego wyłania się nieznany dotąd obraz artysty. Dmochowski nie skupia się na zaletach i talencie przyjaciela, wręcz przeciwnie – opisuje jego wady. Beksiński wcale jednak na tym nie traci. Wręcz przeciwnie, książka pomaga poznać jego postać, a przez lepiej zrozumieć tworzoną przez niego sztukę.

Książka jest kopalnią informacji, pełną fascynujących historii związanych z tragicznie zmarłym malarzem. Pomaga spojrzeć na tę postać z zupełnie innej strony.

„Dylan and Cohen. Poeci rock and rolla”, David Boucher

Warto zwrócić również uwagę na książkę Davida Bouchera, który postanowił przestudiować twórczość dwóch największych poetów świata muzyki i przybliżyć ich dorobek, skupiając się na tworzonych przez nich treściach.

Zarówno Dylan i Cohen odnosili komercyjne sukcesy, jednak żaden z nich nie poświęcił dla sławy swojej poezji. Analiza pracy artystów oparta jest o wiele źródeł – w książce odnajdziemy sporo cytowanych fragmentów pochodzących z prac obu tytułowych poetów – dowodzących, że w miarę upływu lat i rosnącej popularności, obaj panowie rozwijali się, a ich twórczość stawała się coraz doskonalsza.

Interesujące w książce jest przede wszystkim to, jak obie postaci różniły się od siebie. Cohen poezję postrzegał jako swoje powołanie. W swojej twórczości dążył do doskonałości, praca nad wierszami całkowicie go pochłaniała i jak sam przyznawał, latami potrafił szukać odpowiedniego rymu. W przypadku Dylana było zupełnie inaczej. Wieczny buntownik, poprzez swoje teksty próbował definiować samego siebie. Za mądrość, która wyłania się z jego twórczości przyznano mu najwyższe odznaczenie – literacką nagrodę Nobla.

„Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach”, John Porter

Kolejna, bardzo osobista książka, opisuje postać wybitnego brytyjskiego alpinisty Alexa MacIntyre’a, który zginął w 1982 roku podczas wspinaczki na Annapurnę. To, jakim był człowiekiem, najlepiej oddaje już tytuł, w którym autor przytacza słowa Macintyre’a: Lepiej przeżyć jeden dzień jak tygrys niż sto dni jak owca.

Wspólne zmagania z potęgą gór, chwile wzniosłe i tragiczne, opisuje John Porter, wspinaczkowy partner Alexa, który swoje wspomnienia obrazuje dodatkowo za pomocą 120 archiwalnych zdjęć wykonanych podczas wspólnych wypraw. Za swoją opowieść zdobył już Grand Prix w konkursie na najlepszą książkę górską roku, ale lektura jest tak znakomita, że zdecydowanie powinna wyjść poza krąg miłośników wspinaczki.

Te i wiele innych wspaniałych książek znajdziecie na https://merlin.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

książki pod choinkę

Książki pod choinkę – kilka propozycji

Rok 2022 obfitował w wiele ciekawych i niebanalnych, książkowych premier. Mimo postępującej inflacji, Polacy wciąż …