światła na rockowej scenie
Zadaniem ambientu jest wypełnienie pewnej przestrzeni dźwiękowej wibracją, o danej barwie emocjonalnej. Nie odwraca uwagi, jedynie dotyka świadomości jej słuchacza | fot.: stock.adobe.com

Ambient dla początkujących

Ambient jest to rodzaj muzyki elektronicznej, jego znakiem szczególnym jest odejście od linearnie rozwijanej linii melodycznej, która jest znakiem szczególnym klasycznej muzyki elektronicznej. Zamiast niej, w ambiencie występuje luźna kompozycja plam dźwiękowych. Przeważnie wszystkie plamy są ze sobą powiązane ciągle powtarzającą się frazą elektroniczną perkusji, która odpowiada za organizację utworu, jeśli chodzi o jego rytmikę. Osią konstruktywną w muzyce ambient jest operowanie barwą dźwięku. W tym gatunku muzyki elektronicznej powtarzana jest krótka frazy melodyczna, która ulega zmianie lub wzbogaceniu, w trakcie kolejnych repetycji.

Jak postrzegany jest ten rodzaj muzyki?

Zadaniem ambientu jest wypełnienie pewnej przestrzeni dźwiękowej wibracją, o danej barwie emocjonalnej. Nie odwraca uwagi, jedynie dotyka świadomości jej słuchacza.

Historia

Muzyka ambient pochodzi od hasła „musique d’ameublement”, jego autorem jest kompozytor francuski Erik Satie, żyjący w latach 1866-1925. Ideałem tego kompozytora była muzyka, pasująca za tło ludzkiego życia, mogąca służyć jako mebel domowy. Kompozytor Erik Satie chciał, aby ten gatunek muzyki potrafił oddziaływać na nastrój słuchacza, jednak nie wpłynął na jego codzienne zajęcia, nie odwracał uwagi od codzienności. Kolejnym źródłem tej muzyki elektronicznej jest muzyka konkretna zwłaszcza twórczość Johna Cage’a, żyjącego w latach 1912-1992. Znany on jest przede wszystkim z ciekawych metod pozyskiwania dźwięku. Potrafił on połączyć ze sobą dźwięk i obraz, nie korzystał jednakże z klasycznej harmonii.

Najważniejsi twórcy muzyki ambient

Historia muzyki ambient sięga aż do muzyki poważnej, jednak stworzona została również dzięki kompozytorom muzyki tanecznej, którzy docenili instrumenty elektroniczne. Dzięki nim kompozytorzy mogli w różny sposób syntezować barwy dźwięku oraz uzyskiwać je z otoczenia. Pierwsi twórcy muzyki ambient to Klaus Schulze oraz Brian Eno, którzy tworzyli w 70 latach. Muzyka elektroniczna z gatunku ambient popularna stała się na przełomie 80 i 90 lat, kiedy to dużym zainteresowaniem cieszyły się kluby techno. Na scenach klubów ukazywali się tacy twórcy tej muzyki jak: Aphex Twin, Biosphere, Banco de Gaia, Future  Sound of London, The Orb, Jean Ven Robert Hal, Monolake, Wolfram, Autechre. Najbardziej popularnymi projektami jednak byli: Enigma i The KLF. W ten muzyce znależć można połączenie techno, śpiewu humbaków, delfinów, dźwięków natury i chorału gregoriańskiego. Jednym z bardziej znanych podgatunków ambientu jest tak zwany dark ambient. Jego twórcy to między innymi Raison Detre czy Lustmord. Istnieje również pewna odmiana dark ambientu, którą cechuje przede wszystkim to, iż jej kompozycje są bardzo mroczne, opierają się na niezwykle niskich burdonach.

Muzyka ambient może doskonale posłużyć w trakcie medytacji i potrzeby zrelaksowania się, potrafi wyciszyć człowieka i wprawić w dobry nastrój. Mało znana, jednak uzyskuje coraz więcej ceniących ją słuchaczy, przede wszystkim za miłe dla ucha dźwięki.

MLU

Sprawdź także

wysportowana medytująca dziewczyna

Jakie korzyści wynikają z medytacji?

Medytacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nie ma …