koncert depeche mode 2023
Depeche Mode rusza w pierwszą trasę od ponad pięciu lat | fot.: stock.adobe.com

Depeche Mode znowu w Polsce!

Mało kto się spodziewał, że parę miesięcy po śmierci Andy’ego Fletchera, legendarna grupa Depeche Mode wróci na scenę. Co więcej, kapela z Nottingham zagra koncert w Polsce. Odbędzie się on w przyszłym roku w Warszawie. Dla fanów zespół ma jeszcze jedną niespodziankę – ogłoszony dziś dodatkowy koncert w Krakowie.

Koncert w Polsce

26 maja 2022 cały świat fanów Depeche Mode wpadł w żałobę. Andy Fletcher, basista i klawiszowiec grupy zmarł, wskutek rozwarstwienia aorty. Miał sześćdziesiąt lat. Dave Gahan i Martin Gore nie zamierzają jednak zawiesić działalności zespołu i Depeche Mode rusza w pierwszą trasę od ponad pięciu lat. Nosi ona znamienny tytuł „Memento Mori”, a pierwszy koncert odbędzie się 23 marca w amerykańskim Sacramento. Po trasie w USA, Gahan i Gore, wsparci muzykami sesyjnymi, przyjadą do Europy, w tym, rzecz jasna, do Polski gdzie zagrają wyjątkowy koncert 2. sierpnia, na Stadionie Narodowym w Warszawie. Niedawno podano, że zespół zagra w Polsce również dwa dni później, 4 sierpnia 2023 roku, w krakowskiej Tauron Arenie.

Depeche Mode – bilety

Bilety na koncert na Stadionie Narodowym są wprawdzie jeszcze dostępne, niemniej rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Warto pośpieszyć się z decyzją o ich zakupie, ponieważ te najbardziej przystępne cenowo są już często poza zasięgiem fanów.

Bilety na koncert w Krakowie będą dostępne w następujących terminach:

  • Przedsprzedaż dla klientów Ticketmaster: wtorek, 18 października od godz. 10:00
  • Bilety w sprzedaży ogólnej: środa, 19 października od godz. 10:00.

Depeche Mode o trasie

Martin Gore podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono powstanie nowej płyty i promującą ją trasę wypowiada się następująco: „Rozpoczęliśmy pracę nad tym projektem na początku pandemii, a jego tematyka była bezpośrednio inspirowana tamtym czasem. Po odejściu Fletcha postanowiliśmy kontynuować, ponieważ jesteśmy pewni, że tego właśnie by chciał, a projekt nabrał jeszcze większego znaczenia”. Dave Gahan dodał: „Fletch pokochałby ten album. Naprawdę nie możemy się doczekać, aby podzielić się nim z Wami i zaprezentować go na żywo podczas koncertów w przyszłym roku”. 

„Memento Mori” będzie piętnastym studyjnym krążkiem Depeche Mode.

Legenda muzyki elektronicznej

Grupa z Nottingham swoją działalność rozpoczęła na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Ich pierwsza płyta, zatytułowana „Speak and Spell” wyszła na światło dzienne piątego października 1981 roku i już na start grupa zdobyła wielu fanów niesamowitymi hitami „New Life”, „Big Muff” i przede wszystkim „Just Can’t Get Enough„, które budzą podziw krytyków muzycznych nawet po dzisiejsze czasy. Kolejne dwa albumy, zatytułowane kolejno „A Broken Frame” oraz „Construction Time Again” to także płyty, które na stałe, złotymi zgłoskami wpisały się do kanonu muzyki synth-popowej i industrialnej.

Prawdziwą klasyką, a zarazem opus magnum grupy jest niezatapialny album „Violator” , wypuszczony na rynek 19 marca 1990 roku. Absolutna klasyka rocka alternatywnego i synth popu, zawierający takie szlagiery jak „Enjoy The Silence„, „Personal Jesus„, „Sweetest Perfection” czy przede wszystkim „Policy of Truth” sprawia, że to właśnie na kawałki z tego krążka najczęściej wyczekują fani kapeli. Wielu krytyków muzycznych uważa tę płytę za jedną z najważniejszych w historii muzyki w ogóle. Ważne dla twórczości grupy są również albumy z drugiej połowy lat 80, mianowicie ponury i nasycony pesymizmem „Black Celebration”, a także trochę gotycki i alternatywny „Music For Masses„, który ukazał się 28 września 1987 roku. Hitem z tego krążka jest utwór „Strangelove”, na koncertach zaś największe wrażenie robi wykonany z fanami Never Let Me Down Again. Songs of Faith and Devotion z 1993 roku to kolejny kamień milowy w historii zespołu. Walking in My Shoes, I Feel You czy Condemnation ustanowiły całkiem nowy poziom odbioru muzyki. Ultra to dwunasty album grupy Depeche Mode wydany 14 kwietnia 1997 – to z niego pochodzą Barrel of a Gun czy No good. Późniejsze dokonania zespołu – choć wciąż o doniosłym znaczeniu – spotykały się z mieszanym odbiorem fanów, niemniej przyniosły kilka hitów (choćby John the Revelator, Wrong), zaś album Spirit (2017) spotkał się z przychylnymi recenzjami dziennikarzy i dobrym przyjęciem fanów.

ŁSO

Sprawdź także

Koncerty Cohen i kobiety

Trasa Koncertowa Cohen i Kobiety w 2020 roku

Kobiety w życiu i twórczości kanadyjskiego poety i barda Leonarda Cohena pełniły rolę niezwykle istotną. …