Bryan Adams w Hamburgu
W całej swojej karierze sprzedał ponad 100 milionów płyt, zdobył wiele nagród i uznany został za jednego z najlepszych artystów muzyki rozrywkowej wszech czasów | fot.: By Marco Maas - originally posted to Flickr as _MG_0631_flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19752067

Dlaczego Bryan Adams uznawany jest za jednego z najlepszych muzyków wszech czasów?

Bryan Adams – światowej sławy muzyk, legenda rocka i wielka gwiazda – kończy w tym roku 60 lat. Każdy kto pamięta lata 80-te i 90-te na pewno słyszał jego piosenki tysiące razy w radiu, filmach czy telewizji. W całej swojej karierze sprzedał ponad 100 milionów płyt, zdobył wiele nagród i uznany został za jednego z najlepszych artystów muzyki rozrywkowej wszech czasów.

Początki kariery

Bryan Adams urodził się 5 listopada 1959 roku w Kingston w Kanadzie i jest synem brytyjskich imigrantów. Talent muzyczny przejawiał już jako dziecko, a swoją pierwszą gitarę otrzymał w wieku 10 lat. Kiedy był nastolatkiem zamieszkał ze swoją matką w Vancouver i uczestniczył w castingach do zespołów jako gitarzysta i wokalista. Adams porzucił szkołę mając 16 lat i dołączył do grupy glam-rockowej Sweeney Todd. Po wydaniu pierwszego albumu z zespołem w 1977 roku poznał Jimiego Vallance’a, który był muzykiem, autorem tekstów i producentem. To właśnie on dostrzegł w Adamsie wielki talent i od tamtej pory zaczęła się ich wieloletnia współpraca. Jim zadbał też o poważne szkolenie wokalne młodego artysty, dzięki czemu Adams nauczył się wydobywać potężny, wyraźny dźwięk z charakterystyczną chrypką.

Lata 80.

W 1980 roku Adams wydał swój pierwszy album i odbył czteromiesięczną trasę po Kanadzie. Na większy sukces piosenkarz musiał jednak trochę poczekać. Trzeci album „Cuts Like a Knife”, wydany w 1983 roku okazał się już przełomowy dla jego kariery. Przebojowe utwory „Straight from the Heart”, „Cuts Like a Knife” i „This Time” zaprowadziły go do sławy w Kanadzie i USA, a Adams znalazł się w pierwszej dziesiątce listy HOT 100. Kolejna płyta wydana została w 25 urodziny artysty i odniosła jeszcze większy sukces. W albumie znalazło się 6 słynnych przebojów Adamsa, które do dzisiaj śpiewa na koncertach, a są m.in.: „Run To You”, „Summer of ’69” oraz „Heaven”.

Bryan Adams na koncercie Włochy
W 1991 roku Bryan nagrał kolejny, szósty studyjny album zatytułowany „Waking up the Neighbours”, który do dzisiaj uważany jest przez fanów za najlepszy w karierze artysty | fot.: By Campa from Verona, Italy – 20130710-ByanAdamsLucca-0051, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72314095

Bryan Adams: I do it for you, czyli filmowe ballady i światowa kariera

W 1991 roku Bryan nagrał kolejny, szósty studyjny album zatytułowany „Waking up the Neighbours”, który do dzisiaj uważany jest przez fanów za najlepszy w karierze artysty. To właśnie z tego albumu pochodzi piosenka „(Everything I Do) I Do It for You”, która odniósła olbrzymi sukces w wielu krajach na listach przebojów. Utwór wykorzystany został w filmie „Robin Hood: Książę złodziei” i otrzymał nominację do Oskara w kategorii „Najlepsza piosenka”. W Wielkiej Brytanii nie schodził z pierwszego miejsca przez 16 tygodni, co stanowiło wówczas rekord w historii brytyjskich list. Do dzisiaj piosenka uznawana jest za jeden z największych światowych hitów na świecie.

Bryan Adams po wielkim sukcesie „(Everything I Do) I Do It for You” postanowił nagrać jeszcze więcej ballad i była to słuszna decyzja biorąc pod uwagę sukces jaki osiągnęły. Piosenkarz wydał też kolejne filmowe piosenki. W 1993 stworzył „All for Love” ze Stingiem i Rodem Stewardem do filmu „Trzej muszkieterowie”, a w 1995 roku nagrał utwór „Have You Ever Really Loved a Woman” z „Don Juan DeMarco” , który przyniósł mu drugą nominację do Oskara. Na trzecią nominację nie musiał długo czekać, bo rok później nagrał wspólnie z Barbrą Streisand „I Finally Found Someone” do ścieżki dźwiękowej z „Miłość ma dwie twarze”.

Bryan Adams – kulturalny ambasador Kanady

Adams nie spoczął na laurach i nagrywał coraz to nowe piosenki i albumy. W 1999 roku, kiedy artysta skończył 40 lat powstał album „The Best of Me” z jego ulubionymi hitami. Ostatni album Adamsa pt. „Get up” wydany został w 2015 roku. Jego piosenki znalazły się w ponad 100 ścieżkach dźwiękowych do filmów i programów telewizyjnych. Udało mu się zdobyć nagrody Grammy, MTV Music Award i American Music Award. Otrzymał również Order Kanady za swój wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. Od wielu lat Adams próbuje swoich sił w swojej drugiej pasji jaką jest fotografia, a ma już na swoim koncie zdjęcia do kampanii reklamowych linii odzieżowych i samochodowych.

Bryan Adams w Hamburgu w 2007 roku
Bryan Adams funkcjonuje na scenie muzycznej od 40 lat | fot.: By Marco Maas – originally posted to Flickr as _MG_0685_flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5681709

Bryan Adams 2019 – czyli kariera inna niż wszystkie

Bryan Adams funkcjonuje na scenie muzycznej od 40 lat, ale wiele osób nie ma pojęcia, jak wielki wpływ miał na muzykę na świecie. Jest też uważany za jedną z najmniej zmanierowanych osób wśród artystów muzycznych. Tak naprawdę nigdy nie był bohaterem żadnego skandalu i przez cały skupiał uwagę odbiorców nie tyle na sobie, co na własnej twórczości.

NMA

Sprawdź także

komiksy współczesne

Najciekawsze współczesne komiksy

W ostatnich kilkunastu lat rynek komiksów i powieści graficznych znacząco powiększył się na polskim rynku. …