Eminem kultowy raper
Eminem, a właściwie Marshall Bruce Mathers III debiutował w roku 1996 ze swoim albumem "Infinite". Od tego czasu dał się poznać ludziom na całym świecie, jako artysta regularnie zmieniający style swojej twórczości - od szalonego alter ego "Slim Shady", aż po dojrzałego rapera z Detroit | fot.: Mika-photography [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Eminem, czyli ponad dwadzieścia lat na scenie w pigułce

Eminem, a właściwie Marshall Bruce Mathers III debiutował w roku 1996 ze swoim albumem „Infinite”. Od tego czasu dał się poznać ludziom na całym świecie, jako artysta regularnie zmieniający style swojej twórczości – od szalonego alter ego „Slim Shady”, aż po dojrzałego rapera z Detroit. Teraz Eminem może pochwalić się własną wytwórnią płytową, kolaboracjami z największymi nazwiskami w branży oraz dziesięcioma studyjnymi albumami! Imponujące? To dopiero początek!

Mama, córki, żona – krótko o życiu prywatnym

Raper urodził się w 1972 roku w Stanach Zjednoczonych. Karierę zaczynał jako artysta freestyle, co w późniejszych latach stało się inspiracją do stworzenia filmu „8 Mila”, w którym główną rolę zagrał Eminem. Choć w wywiadach raper niechętnie mówi o swojej rodzinie to wiele na jej temat możemy dowiedzieć się z piosenek artysty. Mathers ma jedną biologiczną córkę Hailie Jade, choć prawnie jest opiekunem jeszcze trójki innych dzieci. Alaina to córka szwagierki Eminema, Whitney jest córką jego byłej żony z poprzedniego związku, z kolei Nathan to brat Eminema, którego ten stał się opiekunem prawnym. Mathers nie miał udanego życia prywatnego – podwójnie żonaty i podwójnie rozwiedziony z Kimberley Scott obecnie nie jest widywany w towarzystwie kobiet. Raper ma obecnie poprawne stosunki z matką, której nie szczędził gorzkich słów w swoich utworach. Szczególnie poruszającym z nich jest „Cleanin’ out my closet”, wydany przez artystę w 2002 roku. Opisując życie Eminema nie można zapomnieć o jego uzależnieniu od leków, o czym raper sam otwarcie opowiada w piosenkach.

Pierwszy Oscar dla rapowego utworu!

Eminem dał się poznać szerzej publiczności na świecie po premierze jego albumu „The Slim Shady LP” w roku 1999. Od tamtego czasu zdobył kilka nagród Grammy, a przede wszystkim Oscara za piosenkę „Lose Yourself” z filmu „8 Mila”. Eminem był pierwszym raperem w historii, któremu udało się uzyskać to wyróżnienie. Jak sam opowiadał w wywiadach, tak bardzo nie spodziewał się przyznania mu nagrody, że w czasie oscarowej gali został w domu. W czasie swojej kariery Eminem wielokrotnie zawieszał i wznawiał działalność, zakładając w tym czasie swoją wytwórnię, radio i występując gościnnie w filmowych produkcjach. Ważnym elementem twórczości Mathersa jest jego alter ego, czyli Slim Shady, którego pokochały miliony fanów na całym świecie. Obecnie raper wydaje studyjne albumy co kilka lat – ostatnim jest krążek „Kamikaze” z 2018 roku. Eminem często bierze udział w festiwalach muzycznych i organizuje własne trasy koncertowe. Niestety, jego fani z Europy najczęściej spotkać go mogą jedynie na koncertach w Wielkiej Brytanii, gdzie raz na jakiś czas pojawia się raper.

Trudno wskazać jedną przyczynę, która stoi za wieloletnim sukcesem Eminema. Raper obecny jest na estradzie od 23 lat, porywając pokolenia swoimi utworami. Zróżnicowana dyskografia i szczerość, jakiej doświadczyć można po przesłuchaniu wersów artysty sprawiają, że kolejne pokolenia słuchaczy dumnie nazywają się „Stan”, tak jak postać psychofana, wykreowana przez Eminema w piosence o tym samym tytule.

Zawiłe życie prywatne artysty oraz stonowane w ostatnim czasie wywiady nie pozwalają na prognozowanie tego, kiedy ten niemal pięćdziesięcioletni raper skończy swoją karierę. Można się spodziewać, że w przeciągu kilku kolejnych lat artysta ponownie zaskoczy swoich fanów nowym albumem.

KSŁ

Sprawdź także

the boys

The Boys – samozwańczy obrońcy sprawiedliwości

Serial The Boys na całym świecie bije rekordy popularności wśród fanów produkcji superbohaterskich. Nie jest …