głośniki w małym salonie
Musimy wiedzieć, że dźwięki lubią przestrzeń, dlatego im mniej mebli i zbędnych rzeczy dookoła, tym lepiej | fot.: stock.adobe.com

Głośniki do małego salonu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Decydując się na zakup głośników do salonu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak wielkie jest to pomieszczenie. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, gdyż dużą rolę podczas odtwarzania dźwięków odgrywa akustyka przestrzenna. Wybierając zestaw zupełnie niedostosowany do danego pomieszczenia, sprawiamy, że emitowane dźwięki będę zbyt ciche lub też wytłumione. Jakie zatem głośniki należałoby wybrać do małego salonu? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu. 

Wpływ pomieszczenia na dźwięki

Często ludzie wychodzą z założenia, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze głośników jest ich rozmiar oraz moc skutecznego dźwięku. Nic bardziej mylnego! Owszem, są to czynniki, które w istotnym stopniu wpływają na odtwarzany dźwięk, nie mniej równie ważne jest samo pomieszczenie, w którym się owe głośniki znajdują. Gdy zechcemy więc zakupić zestaw do małego salonu, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, na jakiej wysokości znajdą się ów głośniki. Odpowiednie ich ułożenie sprawi, że dźwięki nie będą się odbijać, przez co staną się czystsze. Musimy wiedzieć, że dźwięki lubią przestrzeń, dlatego im mniej mebli i zbędnych rzeczy dookoła, tym lepiej.

Jakie głośniki do małego salonu wybrać?

Szczególnie w małych pomieszczeniach powinniśmy zadbać o to, aby mimo wszystko oferowały trochę przestrzeni dla dźwięku. Jeśli już udało nam się określić, w jakim środowisku znajdować się będą nasze głośniki, warto wybrać takie, które sobie poradzą przy małym metrażu. Powinniśmy pamiętać, aby nasz zestaw wyposażony był w głośnik niskotonowy. Jest to zdecydowanie standard, który znacznie poprawia jakość odtwarzanej muzyki czy filmów, powodując u odbiorcy ciarki na plecach. Głośniki, które nie są wyposażone w subwoofer, jedynie zniechęcają do ich korzystania. Ważną rzeczą jest też oczywiście RMS (Root Mean Square), czyli moc skutecznego dźwięku. Im wyższa, tym dźwięk jest mocniejszy. Tego typu informacje można znaleźć na opakowaniu, warto więc zwracać na nie uwagę. W miarę możliwości powinniśmy również wyposażyć się w stojak na głośniki, gdyż odpowiednia wysokość sprawi, że potencjał naszego zakupu zostanie w pełni uwydatniony. Kiepskim wyborem może okazać się zestaw kolumn M- AUDIO HRS-85 o mocy znamionowej (RMS) 740W. Mimo potężnej siły dźwięku nie jest wyposażony w subwoofer, a jedynie w obudowę bass reflex. Zajmuje również sporo miejsca. Zdecydowanie nie jest to model nadający się do małego salonu. Dobry przykład na to, że nie warto sugerować się jedynie rozmiarem czy mocą głośników. CANTON Movie 95 może okazać się idealny. Zestaw ten składa się z sześciu głośników, w tym również dołączony został subwoofer.  Moc znamionowa (RMS) wynosi 620W, gdzie w przypadku małego salonu w zupełności wystarczy. Głośniki nie są duże, dlatego też będziemy w stanie zmieścić je niemal wszędzie.

Warto dysponować powyższą wiedzą w trakcie zakupu interesujących nas głośników, gdyż zbyt pochopna decyzja może kosztować nas zbyt wiele. Dobry wybór to taki, gdzie głośniki dostosowują się do pomieszczenia, jednocześnie oferując nam niezapomniane wrażenia z oglądanych przez nas filmów czy przesłuchiwanej muzyki. 

KZI