Bono U2
Irlandzki gwiazdor znany jest nie tylko ze swoich scenicznych dokonań, ale także ze swej działalności charytatywnej | fot.: Peter Neill [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Kilka twarzy Bono

Sława, bogactwo, rzesze fanów, życie w blasku fleszy – to najkrótsza charakterystyka bycia wielką gwiazdą. Wybitne osobowości świata popkultury na każdym kroku muszą mierzyć się z ogólnym zainteresowaniem i podziwem. Osoby te rozmaicie reagują na popularność, wielu z nich można stawiać jednak jako wzór do naśladowania dla innych. Jedną z takich gwiazd jest lider zespołu U2, Bono.

Młodość i początek działalności artystycznej

Znany pod pseudonimem Bono, Paul David Hewson przyszedł na świat 10 maja 1960 roku w Dublinie, jako młodszy z dwójki rodzeństwa. Jego rodzicami byli Bobby i Iris. Ociec był katolikiem, natomiast matka protestantką. Z tego też powodu Bono nigdy nie był w stanie określić swojego wyznania, jednak zawsze podkreśla, że jest osobą religijną i wierząca. W 1972 młody Paul zaczął uczęszczać do szkoły wielowyznaniowej Mount Temple Comprehensive. To właśnie tam uczyli się także jego obecni partnerzy z U2 – The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen. Ten ostatni 25 września 1976 roku na szkolnej tablicy ogłoszeń wywiesił kartkę z informacją, iż poszukuje osób chętnych do założenia własnego zespołu muzycznego. Tak powstała słynna do dziś grupa, której wokalistą i frontmanem został właśnie Bono. Pierwszy album wydali oni w 1980 roku, niedługo później stali się rozpoznawalni na całym świecie. Rok 1982 przyniósł spore zmiany w życiu prywatnym wschodzącej irlandzkiej gwiazdy – młody muzyk wziął ślub z Alison Stewart, z którą ma czwórkę dzieci – córki Jordan i Eve oraz synów Elijaha i Johna..

Kiedy nadeszła sława

Rok 1983 była czasem, w którym światło dzienne ujrzało wydawnictwo zatytułowane War, na którym znalazły się takie hity „Sunday Bloody Sunday” czy „New Year`s Day”. Kolejne albumy – The Unforgettbale Fire i The Joshua Tree ugruntowały pozycję U2 na światowej scenie muzycznej, a samego Bono wylansowały na gwiazdę najwyższej klasy. Pozycję tę umocniła trasa koncertowa Zoo TV Tour, która odbywała się w latach 1992-1993. To właśnie wtedy Paul David Hewson zaczął występować w okularach przeciwsłonecznych, które z biegiem czasu stały się jego znakiem rozpoznawczym. Jak okazało się później, był to nie tylko element stylizacji, ale także konieczność ochrony oczu z powodu jaskry.

Bono Filantrop

Irlandzki gwiazdor znany jest nie tylko ze swoich scenicznych dokonań, ale także ze swej działalności charytatywnej. Skupia się w niej głównie na pomocy krajom tzw. Trzeciego Świata, walczy m.in. o umorzenie ich długów wobec bogatych mocarstw oraz o fundusze na pomoc ich mieszkańcom. W 1985 roku Bono sam niósł wsparcie jako wolontariusz podczas klęski głodu w Etiopii, później wielokrotnie spotykał się z możnymi tego świata, aby rozmawiać o problemach najuboższych. W latach 2003 i 2005 znalazł się w gronie nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Poza działalnością filantropijną, Bono zajmuje się także biznesem. Zasiada on w zarządzie spółki Elevation Partners, jest właścicielem firmy odzieżowej Edun oraz udziałowcem Facebooka.

Paul David Hewson, znany jako Bono, jest przykładem tego jak człowiek znikąd może zrobić karierę i stać się sławny na całym świecie. Na uwagę zasługuje fakt, iż nie skupią się on tylko na własnych sukcesach, ale potrafi także dostrzec tych, którzy są w potrzebie i walczy o lepszy los dla nich. Postawa lidera U2 z pewnością jest godna naśladowania i może być wzorem dla wielu zapatrzonych w siebie, samozwańczych gwiazd.

KKL

Sprawdź także

Nigella Lawson

Nigella Lawson: bogini w kuchni

Gotowanie, zwłaszcza gotowanie prawdziwie oryginalne lub odważne stało się niezwykle modne. Oczywiście każdy program kulinarny …