słuchanie muzyki
Wielu artystów przez izolację rzuciło się w wir pracy i zaowocowała ona w tym roku premierami wyjątkowych krążków | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze premiery muzyczne w 2022 roku

Na szczęście pandemia koronawirusa okazała się mieć nie tylko negatywne, ale też pozytywne skutki – przynajmniej na rynku muzycznym. Wielu artystów przez izolację rzuciło się w wir pracy i zaowocowała ona w tym roku premierami wyjątkowych krążków. Nieważne, czy jest się fanem amerykańskiego lub polskiego popu, czy też alternatywy lub indie – każdy meloman ma na co czekać.

Alternatywna impreza we własnym domu? Czemu nie!

Zdecydowanie jedną z najciekawszych propozycji w świecie muzyki jest nadchodząca wielkimi krokami premiera płyty Björk. Data wydania nie jest jeszcze znana, ale powinniśmy spodziewać się nowego krążka już tego lata. Islandzka artystka swoim zwyczajem poszła całkiem innym torem niż na poprzedniej płycie Utopia. Nowe wydanie wydaje się bardzo interesujące, gdy weźmiemy pod uwagę słowa piosenkarki, że nadchodząca płyta jest dla wszystkich ludzi, którzy lubią urządzać sobie „imprezy” w pojedynkę, we własnym salonie. Wszystkim nie znającym Björk polecamy zaznajomić się z jej twórczością: w końcu nie bez powodu jest ona laureatką najbardziej prestiżowej nagrody w świecie muzyki – Swedish Polar Music Prize, nazywaną odpowiednikiem muzycznego Nobla.

Fani muzyki alternatywnej z pewnością będą uradowani faktem, że również Grimes w ostatnim czasie nie próżnowała. Kanadyjka zapowiedziała płytę o tytule Book 1. Ekscytacji dodaje stwierdzenie wypowiedziane przez artystkę w jednym z wywiadów, że jest to najlepszy album, jaki do tej pory nagrała. Mając w pamięci takie majstersztyki jak Art Angels czy ostatnia Miss Anthropocene, nie w sposób spokojnie oczekiwać premiery.

Zaskoczyć ma nas też brytyjski zespół Arctic Monkeys, który słusznie uważa się za jeden z najciekawszych formacji rocka alternatywnego. Niestety w internecie można znaleźć śladowe informacje dotyczące siódmej płyty, ale pojawić ma się ona jeszcze przed rozpoczęciem przez grupę trasy koncertowej planowaną na lato tego roku. Jest na co czekać!

Dla fanów mainstreamu

Wielbiciele mainstreamu również mogą szykować się na niespodzianki. Piosenkarka Beyonce zapowiedziała premierę nowej płyty w pierwszej połowie bieżącego roku, czyli powinniśmy się jej spodziewać już wkrótce. Niestety niewiele wiadomo o nowym wydaniu, ale sam fakt pojawienia się nowej płyty jest emocjonujący. Ostatnia Lemonade wyszła na światło dzienne w 2016 roku. Fani Amerykanki musieli więc czekać na nowy krążek aż 8 lat.

Pozytywne zaskoczenie nie ominie też miłośników muzyki latynoskiej. Amerykanka kubańskiego pochodzenia, a także autorka hitów Señorita i Havana zapowiada nową płytę zatytułowaną La Familia. Singiel Don’t Go Yet dostępny jest już na YouTube. Nowy krążek ma nawiązywać do latynoskich korzeni Camilii Cabello, co będzie dobrze odczuwalne w piosenkach.

A co się dzieje na naszym podwórku?

Patrząc na obecny projekt Natalii Przybysz nie możemy zaprzeczyć, że również artyści polskiej sceny muzycznej mają wiele do zaoferowania. Nowa płyta piosenkarki jest naprawdę wyjątkowa: usłyszymy na niej nieśpiewane wcześniej teksty Kory. Spadkobierca dorobku legendy polskiej sceny muzycznej powierzył artystce niewydane dotąd w formie piosenek teksty. Usłyszymy więc utwory Kory zinterpretowane przez Natalię oraz jej autorskie piosenki inspirowane twórczością kobiety ikony. Premiera płyty planowana jest na końcówkę marca, więc ujrzymy ją wkrótce!

Nikt nie zaprzeczy, że ostatnie lata do spokojnych nie należą. Na szczęście odskocznię od codziennych zmartwień możemy znaleźć w wielu ciekawych propozycjach muzycznych, którymi karmią nas utalentowani artyści. I chwała im za to!

KCH