transmisja w mediach społęcznościowych
Wydaje się, że kontakt ze sztuką nigdy nie był aż tak prosty. Korzystajmy więc pełnymi garściami | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze wydarzenia kulturalne, transmitowane na żywo w internecie

Obecna sytuacja spowodowana wybuchem pandemii koronawirusa sprowadziła na nas nie tylko paraliż społeczny i gospodarczy, ale również kulturalny. Setki wydarzeń takich jak spektakle, koncerty czy wernisaże, które pierwotnie miały odbyć się na przełomie marca i kwietnia zostały przełożone w czasie lub odwołane. Artyści, będący często wzorem do naśladowania dla ludzi zachęcają wszystkich do pozostania w domu i spróbowania alternatywy, jaką są wydarzenia kulturalne online. Na przestrzeni ostatnich tygodni coraz większa rzesza artystów, muzyków i aktorów decyduje się na przeniesienie swoich występów do sieci, co pozwala wszystkim osobom na obcowanie z kulturą w bezpiecznej atmosferze zacisza domowego. Poniżej, dla wszystkich tych, którzy tęsknią za odrobiną kultury, przygotowane zostało zestawienie najciekawszych wydarzeń kulturalnych, których doświadczyć możemy w internecie.

Koncerty

Już 24 kwietnia mamy możliwość  zobaczenia Moniki Brodki na żywo o godzinie 18, gdzie oprócz koncertu, podczas którego artystka zaprezentuje wszystkie najpopularniejsze piosenki ze swojej dyskografii, znajdzie również chwile czasu na odpowiadanie na pytania widzów. Miejmy nadzieje, że coraz więcej artystów zdecyduje się na tego typu manewr, co pozwoli na przypomnienie sobie najlepszych utworów znanym wokalistów i zespołów polskich. W weekend od 24 do 26 kwietnia od godziny 18 zorganizowany zostanie bardzo wyjątkowy festiwal, którego pomysłodawcą był Warner Music Group. Całe wydarzenie będzie składało się z emitowania archiwalnych koncertów największych artystów światowego formatu. Dodatkowo podczas koncertu zbierane będą środki dla WHO na walkę z koronawirusem. Na scenie zameldują się takie gwiazdy jak Bruno Mars, Ed Sheeran, Green Day, Wiz Khalifa, Coldplay czy David Guetta.

The Metropolitan Opera z kolei zaprasza na pierwszą w historii wirtualną galę At-Home. Firmują ją swoimi nazwiskami Peter Gelba i dyrektor muzyczny Yannick Nezet-Seguin. Wydarzenie zapowiada się dość karkołomnie: ponad 40 artystów wystąpi na żywo ze swoich domów na całym świecie. Planowane są także specjalne występy MET Orchestra Musicians i Met Opera Chorus. Wydarzenie będzie maiło miejsce w najbliższą sobotę, 25. kwietnia.

Spektakle

Miejmy nadzieje, że coraz więcej ciekawych spektakli również będzie transmitowanych na żywo za pośrednictwem internetu, jeśli jednak nie możemy znaleźć żadnych aktualności w tym obszarze, pozostaje nam podziwianie spektakli, które zostały już w przeszłości odegrane, a teraz możemy zobaczyć ich retransmisje zupełnie za darmo. Przykładami takich spektakli są Śluby Panieńskie w reżyserii Jana Englerta, Miłość na Krymie Jerzego Jarockiego, Orfeusz i Eurydyka w reżyserii Mariusza Trelińskiego czy Między nami dobrze jest wyreżyserowane przez Grzegorza Jarzynę. Darmowe spektakle online są niesamowitą gratką dla wszystkich wielbicieli teatru i opery, którzy od ponad miesiąca już nie mają możliwości odwiedzenia obiektów i poczucia na własnej skórze dobrej sceny teatralnej.

Muzea

Miłośnicy muzeów oraz galerii również mają powody do narzekań. W końcu muzea też zostały sparaliżowane i ciężko powiedzieć, kiedy uda nam się odwiedzić jakiekolwiek muzeum w najbliższej przyszłości. Google Street View przygotowało jednak dużą niespodziankę dla wszystkich miłośników sztuki i historii. Za pośrednictwem strony Street View mamy możliwość odbycia wirtualnego spaceru po największych muzeach na świecie takich jak Guggenheim Museum w Nowym Jorku, British Museum w Londynie czy Pergamonmuseum w Berlinie.

Coś ponadto

Miłośnicy kultury nie muszą zagłębiać się w odmęty internetu, żeby znaleźć łakome kąski. Serwisy typu Ninateka to wręcz kopalnia doskonałych filmów, koncertów, performance’ów, programów edukacyjnych czy sztuk teatralnych. Jeśli śledzicie konta swoich ulubieńców na mediach społecznościowych – tam też znajdziecie mnóstwo ciekawostek. Artyści i placówki sztuki transmitują swoje koncerty, spektakle. Jest też sporo wywiadów, a nawet czytania książek na żywo. Wydaje się, że kontakt ze sztuką nigdy nie był aż tak prosty. Korzystajmy więc pełnymi garściami.

ŁNA

Sprawdź także

teatr próba

Krótka historia teatru — skąd wziął się pomysł na sztukę teatralną?

Historia teatru w Europie sięga ponad 2,5 tysiąca lat wstecz. Już w starożytności ludzie poszukiwali …