Leonard Cohen nie żyje
Leonard Cohen nie żyje | By Rama (Own work) [CeCILL (http://www.cecill.info/licences/Licence_CeCILL_V2-en.html) or CC BY-SA 2.0 fr (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/fr/deed.en)], via Wikimedia Commons
Strona główna / Kultura / Muzyka / Nie żyje Leonard Cohen

Nie żyje Leonard Cohen

Leonard Cohen nie żyje. Gwiazda muzyki, poeta i autor niezwykłych pieśni zmarł w wieku 82 lat.

Informacja o śmierci muzyka pojawiła się w nocy na jego profilu na Facebooku.

– Z głębokim smutkiem informujemy, że legendarny poeta, piosenkarz i artysta Leonard Cohen odszedł. Straciliśmy jednego z najbardziej szanowanych i płodnych wizjonerów.

Tradycyjnie też rodzina poprosiła o uszanowanie prywatności w czasie żałoby. Pogrzeb artysty odbędzie się w Los Angeles.

Śmierć Leonarda Cohena
Informację o śmierci muzyka zamieszczono na jego profilu FB | https://www.facebook.com/leonardcohen/?fref=ts

Leonard Cohen urodził się w Montrealu (Kanada) w 1934 roku w średniozamożnej żydowskiej rodzinie. Korzenie jego ojca sięgają do Polski, matki zaś – wywodzą się z Litwy. Początkowo parał się pisaniem, w latach 60-tych zajął się jednak muzyką. Mimo, że nigdy nie był wybitnym instrumentalistą, to popularność przysporzyły mu zarówno sposób wykonywania utworów, jak i sama ich warstwa tekstowa. Cechami charakterystycznymi Cohena były jego ciepły baryton i spokojne, nieco monotonne pieśni łączące w sobie religijne czy kulturowe aluzje i czarny humor. Szczyt jego popularności przypada na lata 60-te i 70-te XX wieku. To wówczas jedyną porównywalną konkurencją dla kanadyjskiego pieśniarza był tylko tegoroczny laureat Nagrody Nobla, Bob Dylan. W Polsce muzyka Cohena święciła triumfy w latach 80-tych. W 2010 roku piosenkarz został wyróżniony Grammy za całokształt twórczości.

Najpopularniejsze utwory Leonarda Cohena to Hallelujah, Dance me to the end of love i I’m your manPierwszy z utworów zasłynął zwłaszcza w interpretacji Jeffa Buckleya, ostatni zaś pojawił się także w brawurowym wykonaniu Bogusława Lindy w filmie Sara.

Pożegnaniem z fanami była ostatnia pływa You Want It Darker.

Octarine

Sprawdź także

miasto post apo

Czas na powieści graficzne

Powieści graficzne to duże objętościowo książki zbliżone do komiksów. Dla rozróżnienia obydwu gatunków w angielskim …