odkrycia muzyczne
Często super muzycy dostają sławę dopiero po śmierci. Dlatego warto doceniać i wspierać naszych lokalnych artystów | fot.: Fotolia

Odkrycia muzyczne, czyli kogo warto posłuchać

Często nawet najzdolniejsi muzycy są doceniani zbyt późno, albo wcale. Dlatego warto zauważać i wspierać lokalnych artystów. Skupimy się zatem na najciekawszych rodzimych debiutach ostatnich miesięcy.

Ania Kłys

Wokalistka pochodzi ze Zgorzelca, jej koncerty często odbywają się we Wrocławiu, w którym mieszka. W 2013 roku zadebiutowała własną piosenką „We Feel Too Little”, a rok potem napisała kolejny utwór „Mój miły”. Swój pierwszy album zatytułowała jako „Kłys01” a materiał na niego powstawał aż dwa lata.  Jej atutem jest ciepła, przyjemna barwa głosu. Potrafi też ciekawie interpretować jazzowe i popowe utwory.

Formacja Kroki

Formacja powstała w 2016 roku, którą tworzy producent Szatt – Łukasz Palkiewicz, wokalista Jaq Merner – Jakub Goleniewski oraz basista – Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią z jazzu, soulu, indie rocka, to wszystko połączone jest z elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana.

Kroki zwróciły na siebie uwagę większego grona publiczności nagraniem dla cyklu koncertowego Sofar Sounds.
Zamieszczony występ na YouTube jest jednym z najczęściej odtwarzanych utworów spośród polskich wykonawców uczestniczących w tym projekcie.

Tomasz Mreńca

Urodzony się w Poznaniu, jest absolwentem ASP we Wrocławiu, gdzie zamieszkał i pisze muzykę między innymi do spektakli teatralnych, pokazów mody oraz instalacji artystycznych. Wraz z Tomaszem Bednarczykiem utworzył duet Venter. Koncertowali razem na Open’erze i festiwalu Audioriver. Ten skrzypek, kompozytor i instrumentalista nominowany został za swój pierwszy album „Land”. Czerpie on inspirację z różnych gatunków, pozostaje jednak wciąż mocno pod wpływem brzmień klasycznych, współczesnych, jazzu oraz muzycznych eksperymentów.

Martyna Kubicz

Jest to znana kompozytorka, producentka oraz wokalistka z Wrocławia. W tym miejscu uczyła się gry na fortepianie, a w Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej śpiewu. Obecnie jest studentką II roku berlińskiego BIMM Institute, czyli wyższej szkole biznesu muzycznego. Karierę rozpoczęła ona niespełna trzy lata temu. Śpiewa i komponuje, nagrywa wszystkie instrumenty i produkuje numery. Przy pisaniu tekstów pomagają jej siostra Patrycja Kubicz oraz Kamil Matyja, czyli jej chłopak. Szybko zauważyli ją organizatorzy koncertów, supportowała na Open’erze oraz grała w jednych z najważniejszych polskich klubów. W 2015 roku wystąpiła w Arsenale na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

Szkoła muzyczna TONY

Jej autorem jest Mateusz Biega. Mieszkałem trzy lata w Warszawie, tam zetknąłem się z Akademią Rocka. Po powrocie prowadziłem przez rok jej filię tu, potem powstał pomysł na Tony – mówi. W Tony zaangażowali się Paweł Klimczak i Hubert Trawiński. Miejsce na szkołę znaleźli na Dworcu Świebodzkim: – Od początku chcieliśmy, by nie była to tradycyjna szkoła muzyczna.

Odkrycia muzyczne i debiuty warto wspierać i pielęgnować. Pamiętajmy, że słowo uznania czy wyświetlenie produkcji takich artystów na platformie Youtube jest dla nich ogromnym wsparciem.

MNA

Sprawdź także

Nowa płyta Nash

Intrygujący debiut zespołu Nash

Mandalay to tytuł singla zapowiadającego płytę nowego zespołu na polskiej scenie muzycznej o tajemniczej nazwie …