Slash na koncercie
W 2004 Slash pojawił się na 15. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według czasopisma „Guitar World | fot.: By Agencia de Noticias ANDES - SLASH EN QUITO, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38950841

Pierwsza gitara rock and rolla

Gwiazdy rocka to nie tylko frontmani i wokaliści swoich zespołów, ale bardzo często również gitarzyści. Zyskują oni wielką sławę i stają się rozpoznawalni na całym świecie, a instrumenty na których grali warte są fortunę. Jedną z takich osobistości jest Saul Hudson, znany jako Slash, który występując w grupie Guns N`Roses stał się równie wielkim idolem co jej lider – Axl Rose.

Początki kariery

Slash przyszedł na świat 23 lipca 1965 roku w londyńskiej dzielnicy Hampstead. Jego rodzice to Ola Jorjan i Charles Antoni Hudsonowie, z którymi to pięć lat później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Los Angeles. Matka była projektantką kostiumów, a ojciec grafikiem, którzy tworzył między innymi okładki albumów. Ich klientami byli najwybitniejsi muzycy, tacy jak chociażby David Bowie czy Neil Young. Mały Saul od urodzenia obracał się więc w kręgach ludzi sztuki i muzyki. Inspirował się Jimim Hendrixem, którego twórczość miała duży wpływ na przyszłego gitarzystę Gunsów. Pierwszy instrument Slash otrzymał w gimnazjum. Była to hiszpańska gitara, na której nauczył się grać utwór Smoke on the Water, a jego talent stał się powszechnie znany w szkole, do której uczęszczał. Młody muzyk całymi dniami ćwiczył swoje umiejętności, a w 1985 roku wraz z Axlem Rosem, Izzym Stradlinem, Duffem McKagganem i Stevenem Adlerem, założył grupę Guns N`Roses.

W drodze po sławę i pieniądze

Zespół bardzo szybko podpisał kontrakt z wytwórnią Geffen Records, czego efektem był wydany w 1987 roku debiutancki album Appetite for Destruction, który okazał się absolutnym hitem. Znajdujący się na nim utwór Sweet Child O` Mine znał i śpiewał cały świat, a Slash szybko znalazł się w muzycznej ekstraklasie. Kolejny rok to kolejny album zatytułowany G N` R Lies, a lata 1989-1991 to pierwsza światowa trasa koncertowa Gunsów. Prowadzony w jej trakcie rockandrollowy styl życia wpędził Slasha w uzależnienie od narkotyków, które szybko zrujnowało jego zdrowie. Mając zaledwie 35 lat musiał poddać się zabiegowi wszczepienia rozrusznika serca, co było impulsem do pokonania nałogu. Lata 90-te to jednak nieustanny marsz gitarzysty na szczyt. Zespół wydawał następne płyty i lansował nowe przeboje. Jego członkowie mieli wszystko – sławę, pieniądze i rzesze oddanych fanów na całym świecie. Liczne nieporozumienia z liderem grupy Axlem Rosem oraz zaangażowanym do zespołu jego przyjacielem Paulem Tobiasem, sprawiły jednak, że w październiku 1996 roku, Slash zdecydował się odejść z Guns N` Roses.

Koncert Guns n Roses
Duży wpływ na muzykę Slasha mieli tacy wykonawcy jak: Aerosmith, Led Zeppelin, Queen, Eric Clapton oraz The Rolling Stones. | fot.: Ed Vill from Caracas, Venezuela [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Życie po życiu

Po odejściu z Gunsów słynny gitarzysta występował w stworzonych przez siebie grupach Slash`s Snakepit oraz Slash Blues Ball, a także w Velvet Revolver. Od 2012 występuje wraz ze znanym między innymi z Alter Bridge, Mylesem Kennedym oraz The Conspirators. Żaden z tych projektów nie odniósł jednak tak oszałamiających sukcesów jak pierwotny zespół Slasha, co było jednym z powodów powrotu do Guns N` Roses. Pierwszy występ po 20-letniej przerwie miał miejsce 1 kwietnia 2016 roku. Okres po odejściu z Gunsów to także czas zawirowań w życiu prywatnym. Muzyk rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną Renee Suran, by w 2001 roku po raz drugi zawrzeć związek małżeński, tym razem z Perlą Ferrar. Niedługo później na świat przyszło ich potomstwo – synowie London Emilio oraz Cash Antony. Małżeństwo przetrwało 17 lat. Przeprowadzony w 2018 roku rozwód sprawił, że Slash połowę majątku musiał oddać swojej byłej żonie.

Slash i Perla Hudson
W październiku 1997 Slashzwiązał się z Perlą Ferrar, po rozwodzie w 2014. musiał podzielić się majątkiem | fot.: By Eva Rinaldi – Slash, Perla Hudson, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24793721

Saul Hudson przyszedł na świat w artystycznej rodzinie i postanowił kontynuować te tradycje. Pod pseudonimem Slash zrobił oszałamiającą karierę, której nie złamały problemy z używkami ani konflikty z innymi gwiazdami. O wywalczonej w świecie muzyki pozycji najlepiej może świadczyć fakt, że w 2004 roku magazyn Guitar World, sklasyfikował go na 15 miejscu na liście najlepszych heavymetalowych gitarzystów wszech czasów.

KKL

Sprawdź także

the boys

The Boys – samozwańczy obrońcy sprawiedliwości

Serial The Boys na całym świecie bije rekordy popularności wśród fanów produkcji superbohaterskich. Nie jest …