metamorfoza trenta reznora
Obecnie artysta tworzy nową jakość w życiu zawodowym i prywatnym | fot.: Rob Sheridan [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Trent Reznor. Metamorfoza niepokornego wizjonera

Charyzmatycznego frontmana Nine Inch Nails nie trzeba przedstawiać bardziej wymagającym znawcom popkultury. W latach 90-tych ubiegłego wieku Trent Reznor był kimś, kto potrafił skutecznie wypromować muzykę industrialną i przybliżyć ją masowemu odbiorcy. Brudne, agresywne brzmienia połączone z kontrowersyjnymi tekstami o tematyce seksu, religii i polityki, a także zmagań z własnymi demonami, uczyniły z niego postać niemal wizjonerską. Kim jest dzisiaj Trent Reznor?

Okres buntu

U szczytu popularności Reznor przeżywał bardzo silne napięcia wewnętrzne, które wywarły niszczący wpływ na jego psychikę. Były romanse (Tori Amos, Courtney Love). Były narkotyki, alkohol na przemian z kolejnymi kuracjami odwykowymi. Apogeum stanowił zakup domu, w którym Charles Manson zabił żonę Romana Polańskiego. Reznor tłumaczył, że nie ma w tym żadnych podtekstów. Ale to właśnie w tym domu, przemianowanym na studio, nagrał „The Downward Spiral” z najbardziej obscenicznymi i kontrowersyjnymi tekstami i teledyskami. Trent miotał się, nie wiedząc kim tak naprawdę jest i miał już tego dość.

Dojrzewanie

Przełom nastąpił, kiedy postanowił się wreszcie ustatkować i poddał się kuracji odwykowej. Trent w wywiadzie dla pisma „Kerrang!”:

Idealizowałem rolę, jaką w moim życiu pełniły narkotyki i alkohol. Nie mówię, że nie dostarczyły pewnych fajnych momentów ucieczki czy ulgi, złagodzenia bólu, ale też doprowadziły do chaosu i zniszczyły wiele rzeczy – w moim przypadku kreatywność.

W 2009 r. ożenił się z filipińską wokalistką Mariqueen Maandig.

Wraz z dojrzewaniem Trenta Reznora pojawiły się nowe możliwości: współpraca z Atticusem Rossem zaowocowała soundtrackiem do „The Social Network”, za który w 2011 r. duet kompozytorski otrzymał Oscara. Pod szyldem NIN wydał jeszcze płytę Hesitation Marks (2013) oraz trzy EP-ki, które zebrały bardzo dobre opinie: „Not the Actual Events”, „Add Violence” i „Bad Witch” (2016-2018).

Trent jest trendy

Był już NIN, były ścieżki dźwiękowe do filmów („Gone Girl”, „The Lost Highway”, „The Girl with the Dragon Tattoo”, „Twin Peaks”) oraz do gier komputerowych („Quake”). Na co teraz przyjdzie pora? Wydaje się, że tym, co najbardziej kręci naszego bohatera jest nadal muzyka filmowa.

Aktualnie Trent Reznor zachęcony dobrze prosperującą współpracą z Atticussem Rossem podjął się realizacji ścieżki dźwiękowej do serialu Watchmen, który od jesieni tego roku pokaże HBO. W obsadzie znalazły się takie nazwiska jak Jeremy Irons i Don Johnson.

Stateczny biznesmen

Trent Reznor jest teraz kimś zupełnie innym, niż dawniej. Stał się odpowiedzialnym, kochającym mężem i ojcem czwórki dzieci, których prywatność bardzo chroni.

Zawodowo muzyk również czuje się spełniony. Jego muzyka jest obsypywana coraz to innymi nagrodami: Oscar, Grammy, nominacje do Złotych Globów. Zaczął być postrzegany, jako zręczny biznesmen i marketingowiec, bez uszczerbku dla wartości muzyki, którą tworzy.

BSE

Sprawdź także

twórcy perfum

Współcześni kreatorzy słynnych perfum

Zapach perfum wywołuje w nas często określone emocje. Daje uczucie lekkości i świeżości, wpływa na …