Seria przerażających zdjęć polaroidowych prowadzi Claya i jego rówieśników na trop straszliwej tajemnicy i spisku mającego ją zatuszować | fot.: Netflix

Kasety to był dopiero początek… Premiera drugiego sezonu „Trzynastu powodów” już w maju

W drugim sezonie bohaterowie próbują poradzić sobie z konsekwencjami śmierci Hannah. Droga do normalności jest skomplikowana, a rany dopiero zaczynają się goić.

13 Reasons Why był jednym z najpopularniejszych seriali młodzieżowych Netflixa. Produkcja jest de facto adaptacją powieści Jaya Ashera, 13 Reasons Why (wydanej po polsku przez Rebis – Dom Wydawniczy jako 13 powodów), która od lat znajduje się na liście bestsellerów New York Timesa. Mówiąc w skrócie opowiada historię pięknej, inteligentnej, ale nie do końca przystosowanej Hannah Baker, która popełnia samobójstwo nie mogąc poradzić sobie z natłokiem problemów.

Tytułowe 13 powodów to liczba kaset, na których dziewczyna nagrywa informacje o kolejnych osobach przyczyniających się do jej decyzji. Całość zaś układa się w opowieść o znęcaniu się, molestowaniu, piekle samotności osób wykluczonych i trudach dorastania w ogóle. Serial wzbudził liczne kontrowersje: od zachwytów za znalezienie wspólnego języka z dorosłymi i młodzieżą oraz poruszanie aktualnych problemów związanych z dojrzewaniem w erze social mediów, aż po zarzuty epatowania okrucieństwem i przemocą. Jedno jest pewne: swego czasu serial był jednym z najszerzej omawianych przedstawicieli gatunku „dla młodzieży”.

Zobacz także:

13 powodów, czyli najgłośniejszy serial młodzieżowy Netflixa

13 powodów
13 reasons why, czyli jak z pozoru niewinne zdarzenia potrafią pogrzebać pewność siebie nastolatka| fot.: Netflix

Nie dziwi więc, że zdecydowano się na kontynuację opowieści, co już od czasu ujawnienia pogłosek o kolejnym sezonie, wywołało lawinę spekulacji. Już wiadomo, że nie będzie to historia innego nastolatka, który targnął się na swoje życie, a portret społeczności powracającej do równowagi po śmierci Hannah. Jak mówi oficjalny komunikat Netflixa:

Szkoła Liberty High szykuje się do procesu sądowego, ktoś jednak zrobi wszystko, żeby prawda o śmierci Hannah nie wyszła na jaw. Seria przerażających zdjęć polaroidowych prowadzi Claya i jego rówieśników na trop straszliwej tajemnicy i spisku mającego ją zatuszować.

Czy drugi sezon udźwignie oczekiwania fanów? Czas pokaże. Premiera drugiego sezonu Trzynastu powodów już 18 maja na Netflix.

13 powodów
W pierwszym sezonie Clay Jensen słucha tytułowych 13 powodów rekonstruując to, co działo się w głowie Hannah | fot.: Netflix

Materiały dodatkowe do drugiego sezonu:

Jeszcze przed premierą drugiego sezonu na stronie 13ReasonsWhy.Info pojawiły się nowe materiały – m.in. zaktualizowany przewodnik po odcinkach, który ułatwi rodzicom i nastolatkom rozmowy na trudne tematy oraz cykl filmów, w których aktorzy wypowiadają się na temat kwestii poruszanych w serialu (znęcania się, molestowania seksualnego, uzależnienia od narkotyków).

netflix.com/13reasonswhy

plinq/Materiały Netflix

 

Sprawdź także

Broad Peak Netflix

Broad Peak: niedopowiedziana historia o pewnym człowieku

Dostępny od kilkunastu dni na platformie Netflix i w kinach polski film pt. „Broad Peak” …