ślepnąc od świateł premiera
Kuba (debiutujący Kamil Nożyński) to znany warszawski diler kokainy. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą – włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Ślepnąc od świateł, czyli hipnotyzująca podróż po Warszawie 

Ślepnąc od świateł to najbardziej wyczekiwany serial tej jesieni. I pierwsze odcinki, które mogliśmy przedpremierowo obejrzeć, dowodzą faktu, że zdecydowanie było na co czekać. 

Nowy polski serial HBO Ślepnąc od świateł powstał na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem. Całość serialu wyreżyserował Krzysztof Skonieczny, scenariusz zaś jest wspólnym dziełem Krzysztofa Skoniecznego i Jakuba Żulczyka. Za zdjęcia odpowiada Michał Englert.

Serial doskonale oddaje ducha powieści, choć nie jest jej dokładnym odzwierciedleniem. Powieściowy Jacek na przykład staje się Kubą, co już zdążyło wywołać spory ferment wśród oczekującej publiczności. Do tego stopnia, że na temat zmiany imienia bohatera wypowiedział się w mediach społecznościowych sam Żulczyk. Inną poruszającą kwestią jest obsadzenie głównej postaci, czyli debiutanta Kamila Nożyńskiego jako warszawskiego dilera zmęczonego swoją profesją, codziennością i pozornie barwnym nocnym życiem stolicy. Opanowany, zimny, wycofany i teatralnie cedzący słowa Kuba grany przez rapera ze składu Dixon37 wymaga chwili, żeby się z nim oswoić. Zwłaszcza w przypadku, gdy mamy swoje wyobrażenie stworzone podczas czytania książki. Ale ten Kuba jest postacią zbudowaną konsekwentnie, przykuwającą uwagę i z każdą kolejną minutą przebywania na ekranie coraz bardziej wiarygodną. I co ważne – wytrzymującą porównanie z porażającym aktorstwem Chabiora, który jako Stryj jest bezwzględnym, przeżartym złem oprychem, czy Frycza w roli demonicznego, psychopatycznego, a przy tym lekko szalonego mafiosa, który na ekranie nie ma sobie równych.

 

Jan Frycz w Ślepnąc od świateł
Jan Frycz kradnie show swoją grą aktorską | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

 

Kuba prowadzi nas przez ulice i niedostępne zakamarki Warszawy. Odwiedza imprezownie, krąży po modnych klubach, trafia też na plan teledysku raperów umorusanych w białym proszku. Przechadza się po swoim mieście jak biblijny anioł zagłady widząc, że dla tego miejsca nie ma już ratunku. I nawet jeśli scena modlitwy o oczyszczający deszcz może wydawać się nieco pompatyczna, to wyraża pewną prawdę o bohaterze, jego poczuciu wypalenia, przesileniu. A także złowieszcze przeczucie faktu, że sprawy wkrótce wymkną się spod kontroli, a perfekcyjnie ułożony świat Kuby zacznie się rozpadać.

Nie zabraknie także Roberta Więckiewicza. Tym razem w roli przaśnego gangstera | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Na ekranie nie zabraknie świetnych aktorów (Więckiewicz, Lubos, Pazura). Zwracają także uwagę kreacje kobiece: w roli Paziny idealnie obsadzona została Marta Malikowska. Wspaniale snuje się po ekranie Marzena Pokrzywińska, która jest postacią z pogranicza jawy i marzenia sennego głównego bohatera. Za klimat filmu odpowiadają zarówno nastrojowe zdjęcia, jak i muzyka. Usłyszymy i covery hitów z przeszłości, i współczesny hip-hop. Całość jest hipnotyczna, estetycznie dopracowana do najmniejszego szczegółu, co nie zmienia faktu, że momentami serial oferuje estetykę z pogranicza makabry.

‘Ślepnąc od świateł’ to thriller neo-noir | fot.: Tomasz Bohm

Ślepnąc od świateł będzie miał swoją premierę w sobotę 27 października o godzinie 22:00 na HBO. 27 października wszystkie odcinki zostaną udostępnione w internecie na stronie HBO GO.

Dominika Pawlikowska

 

Sprawdź także

Mare z Easttown – nowy serial HBO autorstwa Brada Ingelsby'ego

Mare z Easttown – nowy, wciągający miniserial z Kate Winslet już na HBO!

Nowy miniserial HBO skupia się na rodzinie i małomiejskiej społeczności. Kate Winslet wciela się w …