Konferencja prasowa serialu HBO "Pakt" - na zdj. twórcy i aktorzy | fot.: Dominik Jakubowski

Zapowiada się dobry serial, czyli o nowym thrillerze HBO

Fani dobrych produkcji spod znaku HBO odliczają czas do polskiej premiery serialu Pakt. Sześcioodcinkowy thriller rozgrywa się w realiach współczesnej Polski, a historia łączy w sobie światy biznesu, polityki i mediów. Obok Marcina Dorocińskiego, na ekranie zobaczymy między innymi Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka oraz Martę Nieradkiewicz. Podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej, aktorzy i twórcy Paktu podsunęli nam kilka nowych, ważnych tropów i zaostrzyli apetyt na dobre polskie kino akcji.

Serial dzieje się w środowisku dziennikarzy śledczych skupionych wokół pisma Kurier. Odkryta przez głównego bohatera – Piotra afera finansowa to zaledwie początek trzymającej w napięciu historii, w której sprawy nagle przestają być oczywiste.

Pakt skupia się wokół tematu przemian ustrojowych i decyzji, jakie leżały u podstaw rozwijających się w błyskawicznym tempie biznesów, spektakularnych karier i wielkich, acz nie zawsze uczciwie zdobytych pieniędzy. Przede wszystkim jest jednak opowieścią o ludziach i ich motywacjach, próbą przedstawienia postaci w całej ich niejednoznaczności. Wykorzystanie formuły thrillera nie wyklucza w tym przypadku pokazania pogłębionych portretów psychologicznych.

– Transformacja jest punktem odniesienia wszystkiego, co dzieje się w serialu. Ale jego akcja rozgrywa się współcześnie i wykorzystujemy gatunek thrillera, który jest szalenie kuszący, ale też jest bardzo trudny. Reżyser robiąc thriller musi zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby nie poprzestać na tym, żeby wybuch był tylko wybuchem, żeby uprowadzenie nie było tylko uprowadzeniem, ale żeby była to historia o człowieku, a nie o wybuchu. I myślę, że to jest ogromne wyzwanie i ogromna frajda, kiedy uda się to osiągnąć  – mówi reżyser, Marek Lechki.

Taką postacią, z nie do końca przejrzystym życiorysem, jest serialowy Daniel grany przez Jacka Poniedziałka:

– Przez milczącą zgodę, inercję, brak zdecydowania, odwagi, mój bohater stał się współsprawcą okrutnej zbrodni. I nosi to w sobie jak cierń. O tym także jest ten serial: że ziarno mroku wystarczy, aby zniszczyć sobie całe życie. Daniel, to człowiek z zasadami, człowiek wierzący, syn PRL-owskiego oficera z jednej strony, a z drugiej bardzo wierzącej matki, zainspirowany wręcz mistycyzmem. Jest to człowiek wyznający zasady dekalogu i takiemu człowiekowi zdarzyło się, bo każdemu się zdarza, popełnić błąd – mówi Jacek Poniedziałek.

Charyzmatyczny dziennikarz śledczy, w którego wcielił się Marcin Dorociński, to także osoba targana licznymi wątpliwościami:

– Wszystkie postaci są przekonane o słuszności własnych decyzji i o tym, że ich racja jest niepodważalna i jedyna. Działają często pochopnie, impulsywnie i refleksja przychodzi za późno. Wtedy też zadają sobie pytanie – czy warto było tyle poświęcić? To dylemat, z którym musi się zmierzyć mój bohater.

Jak zapewniają producenci, na równi z wiarygodnością kreowania postaci, zadbano również o prawdziwość przedstawienia samej redakcji Kuriera. Twórcy przyglądali się pracy prawdziwych redakcji i pracujących w nich dziennikarzy:

– Pracując nad scenariuszem ‘Paktu’ korzystaliśmy z pomocy dziennikarzy. Nie wyobrażamy sobie opowiadania takiej historii bez kontaktów z ludźmi, którzy tym się zajmują na co dzień. Byliśmy w redakcjach, oglądaliśmy pracę newsroomu, stykaliśmy się także z dziennikarzami. Chodziło nam o nakreślenie pewnej sytuacji, która jest realna – mówi Maciej Kubicki, producent wykonawczy ze strony Telemark.

Oprócz wciągającej historii, mnożących się zagadek i wątków, z których nie sposób od razu poskładać całej układanki, do serialu wkraczają także uniwersalne kwestie i dylematy moralne. Nieprzypadkowo akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni, w okresie Wielkiego Tygodnia. To pozwala na uruchomienie dodatkowej płaszczyzny interpretacji, odświeżenie symboli i archetypów:

– Święta Wielkiej Nocy to jest bardzo symboliczny moment w roku, dla Polaków przede wszystkim. Wielkanoc sama w sobie jest momentem transformacji, przygotowuje nas na odrodzenie i ten symbol jest w ‘Pakcie’ bardzo widoczny. Bohaterowie musieli znaleźć się w ostatecznej sytuacji, żeby móc się odrodzić i stać się kimś innym, przewartościować swoje życie i priorytety, albo kogoś ocalić – mówi Anna Nagler, producentka serialu ze strony HBO.

Twórcy zapowiadają, że już pierwszy odcinek przyniesie sporo zaskoczeń i z każdą kolejna odsłoną historia stanie się jeszcze bardziej wciągająca. Aby się o tym przekonać, pozostaje nam zaczekać do premiery Paktu 8 listopada.

Galeria zdjęć z konferencji prasowej:

plinq

 

Sprawdź także

Może pora z tym skonczyć

Może pora z tym skończyć

Masz ochotę na film, który sprawi, że wybuchnie Ci głowa? „Może pora z tym skończyć” …