magik a iluzjonista
Magik to potoczna nazwa znawcy drobnych sztuczek magicznych, choć często używamy jej także w odniesieniu do iluzjonistów| fot.: materiał partnera

Czym różni się magik od iluzjonisty?

Występy magików to ciekawa atrakcja, która skupia nie tylko najmłodszych. Magiczne sztuczki wymagają od performera sporej dawki umiejętności, między innymi dotyczących odwracania uwagi widzów. W zależności od występu potrzebna będzie też pomoc asystentów oraz odpowiednie akcesoria. Zanim jednak wybierzemy się na spektakl, warto dowiedzieć się, czym różni się magik od iluzjonisty.

Magik czy Iluzjonista — jaka jest różnica?

Kiedy mowa o sztuce magicznej, zazwyczaj posługujemy się dwoma nazwami dla osób, które wykonują takie sztuczki: magik lub iluzjonista. Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, jednak są to dwie profesje, które nieco się od siebie różnią, dlatego warto je poznać.

Magik — jest to potoczna nazwa osoby, parającej się pokazywaniem drobnych sztuczek magicznych, które są w stanie zaskoczyć widzów. Magicy zajmują się zazwyczaj prostymi trikami, takimi jak wyciąganie monety zza ucha czy pokazywaniem sztuczek z kartami.

Iluzjonista — to słowo, którego używamy w odniesieniu do osób, które sztuką magii i iluzji zajmują się profesjonalnie. Można powiedzieć, że iluzjonista to bardziej doświadczony magik, ponieważ, aby występować publicznie, powinien on opanować sztukę magiczną do perfekcji. Osoba, która chce odnosić sukcesy w tym fachu, musi odznaczać się:

  • wytrwałością,
  • pomysłowością,
  • sztuką improwizacji,
  • poczuciem humoru,
  • pewnością siebie,
  • często zdolnościami manualnymi.

Poza wyżej wymienionymi liczy się także sama sztuka przedstawiania iluzji, połączona z umiejętnością zaangażowania widzów w spektakl. Oczywiście każdy iluzjonista, który chce zachwycać swoimi sztuczkami, powinien postawić także na odpowiedni ekwipunek, dzięki któremu magiczne pokazy będą efektywniejsze.

Pokazy iluzji jako gałąź sztuki estradowej

Pokazy iluzjonistów to eventy, które najczęściej stanowią część większej imprezy, np. festynu, imprez urodzinowych oraz innych przyjęć. Podczas takiego wydarzenia każdemu profesjonaliście wygodnie jest skorzystać z wysokiej jakości dodatków technologicznych, które uwiarygodniają jego przedstawienie. Firmy eventowe w swoim wyposażeniu mają zazwyczaj zapadnie teatralne BSC System, z którymi prosto jest uzyskać efekty specjalne. Taka zapadnia ułatwia szybką zmianę scenografii, która podczas występów iluzjonistów wielokrotnie stanowi główne tło całego scenariusza. 

Specjaliści od magii, którym udało się zdobyć światową sławę, występują także indywidualnie. Taki profesjonalista posiada zazwyczaj swoje własne akcesoria, nie tylko te drobne, stanowiące rekwizyty podczas występu, ale też indywidualne zapadnie i podesty sceniczne, dostosowane do wymagań wykonywanych przedstawień.

Magik to potoczna nazwa znawcy drobnych sztuczek magicznych, choć często używamy jej także w odniesieniu do iluzjonistów. Ci drudzy to profesjonaliści, którzy zbierają grono zwolenników, poszukujących w życiu niewyjaśnionych atrakcji. Sztuka iluzji wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i sprzętu, a żeby dopasować ją do perfekcji, potrzebny jest wielki talent, który posiadają nieliczni.

Materiał partnera