widownia w teatrze
Najbardziej wyczekiwaną premierą z początku 2020 roku jest bez wątpienia ,,Matka Joanna od Aniołów’’ w Teatrze Narodowym w Warszawie | fot.: stock.adobe.com

Jakie premiery teatralne czekają nas w najbliższych miesiącach?

Początek roku jest niezwykle pracowitym okresem w kalendarzu każdego teatru. Styczeń obfituje w setki premier na terenie całym kraju.  Stając przed wyborem sztuk, które trzeba obejrzeć, należy zwrócić się ku trzem warszawskim teatrom. Dwa teatry miejskie, a także jeden dotowany z budżetu państwa, przygotowują dla widzów prawdziwe perełki, o których z pewnością będą pisać wszystkie portale teatralne w Polsce.

,,Matka Joanna od Aniołów’’ w Teatrze Narodowym w Warszawie

Najbardziej wyczekiwaną premierą z początku 2020 roku jest bez wątpienia ,,Matka Joanna od Aniołów’’ w Teatrze Narodowym w Warszawie. Kanwą opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza było głośne opętanie zakonnic we francuskim Loudun w XVII wieku. W teatrze Narodowym w roli tytułowej przeoryszy klasztoru urszulanek Joanny, widzowie zobaczą Małgorzatę Kożuchowską. Znany z niekonwencjonalnego podejścia do tekstu Wojciech Faruga ma szansę na stworzenie dzieła niepowtarzalnego. Intymna przestrzeń Sali przy Wierzbowej licząca jedynie pięć rzędów, pozwoli widzom przenieść się na krańce dawnej Rzeczypospolitej i sprawdzić, czy klasztor rzeczywiście został opanowany przez diabła. Na scenie Kożuchowskiej będzie towarzyszyło grono wybitnych aktorów, pośród których znajdują się: Alekandra Justa, Edyta Olszówka, Jarosław Gajewski, Krzysztof Stelmaszyk i Karol Pocheć.

,,Oni’’ Witkiewicza w Teatrze Polskim w Warszawie

Styczeń w Teatrze Polskim to wielki powrót do twórczości Witkacego. Napisany w 1920 roku tekst jest manifestem na temat deidelogizacji sztuki, który autor rozwinął po latach w ,,Szewcach’’. ,,Oni’’ to historia kolekcjonera sztuki Kaliksta Bałandasza i jego partnerki, aktorki – Spiki. Ich świat burzy Komitet ds. zwalczania nowych sztuk, którego celem jest pełna automatyzacja wszelkich przejawów sztuki. Piotr Ratajczak pokusił się o zamknięcie tej opowieści w 1,30h. Zainteresowani rezultatem jego wielomiesięcznej pracy Teatr Polski zaprasza już 29.01.2020 roku do Sali Kameralnej.

,,Człowiek z La Manchy’’ w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny w Warszawie znany jest z różnorodności wystawianych sztuk. Od wielu lat każda sztuka, która wydarza się na jego deskach, staje się prawdziwym objawieniem. Tak było w przypadku ,,Hamleta’’ z tytułową rolą Krzysztofa Szczepaniaka, i prawdopodobnie będzie tak z ,,Człowiekiem z La Manchy’’ z Modestem Rucińskim. ,,Cłowiek z La Manchy’’ to nie pierwsze muzyczne przedstawienie, które odbędzie się na Scenie im. Gustawa Holoubka. Wcześniej dużym sukcesem okazało się wystawienie ,,Cabaretu’’ oraz ,, Kinky Boots”. ,,Człowiek z La Manchy’’ inspirowany twórczością Miguela de Cervantesa.  To opowieść o marzeniach, a także o sile ludzkich pragnień. Każda ze sztuk prezentuje inny okres w dziejach literatury. Dzięki temu każdy z widzów może zetknąć się  z interesującą go tematyką. Ciekawostką  jest, iż ,,Matka Joanna od Aniołów’’ wystawiana jest w tym roku w  aż trzech warszawskich teatrach. Twórczość Witkacego natomiast od wielu lat popularyzowana jest w Teatrze Studio. Wystawienie go w Teatrze Polskim z pewnością zwróci uwagę sympatyków jego twórczości. ,,Człowiek z La Manchy’’ to poruszający musical. Z względu na specyfikę gatunku jakim jest musical, a także wymagania sceniczne jakiem musi spełnić teatr, niewiele jednostek decyduje się na włączenie go do repertuaru. Przed Teatrem Dramatycznym stoi nie lada wyzwanie. SNO