dzieła sztuki w formie digitalnej
Zbiory w formie digitalnej pozwalają obejrzeć wiele cennych dzieł sztuki | fot.: autor: Winslow Homer, licencja: Public Domain (CC0 1.0 Universal), źródło: THE MET (http://metmuseum.org/art/collection/search/17053)

375 tysięcy zdjęć ze zbiorów Metropolitan Museum of Art do pobrania za darmo!

Dzięki Metropolitan Museum of Art internauci mają dostęp do pokaźnego zbioru fascynujących obrazów. Wśród nich znajduje się cennych fotografii, dokumentujących życie z minionych wieków. Co jednak najciekawsze, istnieje możliwość nie tylko obejrzenia tych zdjęć, ale i darmowego pobraniach ich oraz dowolnego wykorzystania.

To prawdziwa gratka dla pasjonatów fotografii, kolekcjonerów starych, fascynujących zdjęć, osób z zacięciem historycznym i antropologicznym oraz wszystkich zainteresowanych. Metropolitan Museum of Art (MET), za sprawą współpracy z portalem Pinterest, udostępnił prawie 400 tysięcy obrazów w ramach licencji w domenie publicznej. Oznacza to możliwość darmowego pobrania tego materiału oraz użycia do własnych celów. Co znajdziemy we wspomnianym zbiorze?

Fotograficzna przechadzka po minionych wiekach

To nie pierwszy raz, kiedy nowojorskie muzeum udostępnia internautom swoje zasoby. I właśnie mamy do czynienia z kolejną niespodzianką – do naszych rąk trafia kolejnych 375 tysięcy zdigitalizowanych obrazów, i to w dobrej rozdzielczości. Czego możemy spodziewać się po tej kolekcji? Zawiera ona mnóstwo zeskanowanych obrazów, dokumentacji przedstawiających różne dzieła sztuki, a także wiele historycznych zdjęć. Te ostatnie mogą budzić szczególną ciekawość – znakomicie zachowane fotografie ludzi, krajobrazów, widoków miejskich i łączących to wszystko scen rodzajowych dokładnie ilustrują życie z końca XIX i początku XX wieku. Udostępnionych dzieł, które dokumentują tamte czasy, jest zbiorze około 10 tysięcy.

zdjęcia z przełomu wieków w MET
Około 10 tys. zdjęć ilustrujących życie na przełomie XIX i XX wieku | fot.: autor: Lewis Hine, licencja: Public Domain (CC0 1.0 Universal), źródło: THE MET (http://metmuseum.org/art/collection/search/301920)

Pobierz i użyj – za darmo!

Udostępnione zbiory funkcjonują na zasadach domeny publicznej i licencji Creative Commons. W praktyce oznacza to, że twórcy tych zdjęć nie roszczą sobie do nich praw autorskich majątkowych. Dzięki temu możemy bezpłatnie ściągać wspomniany materiał oraz swobodnie korzystać z niego w wybranym przez nas celu. To z pewnością najatrakcyjniejsza informacja związana z prezentacją kolekcji. Według dyrektora muzeum, Thomasa P. Campbella, ten śmiały krok został podjęty, aby wszyscy zainteresowani podobnymi dokumentami mieli łatwość dostępu do zbioru oraz użycia go w istotnych celach. Jednocześnie, chodziło o unowocześnienie i dostosowanie metod prezentacji dzieł do charakteru współczesnego, masowego odbiorcy. Kolekcję udostępnianych obrazów można znaleźć pod tym adresem internetowym.

kolekcja MET
Kolekcja prezentuje dzieła nawet z najdawniejszych okresów naszych dziejów | fot.: kamienny relief, Palmyra (Syria), ze zbiorów Metropolitan Museum of Art, licencja: Public Domain (CC0 1.0 Universal), źródło: THE MET (http://metmuseum.org/art/collection/search/322375)

JS

Sprawdź także

handel nft

Zaledy i wady NFT – czy warto korzystać z tej technologii?

O technologii NFT zrobiło się niezwykle głośno w czasach pandemii koronawirusa, gdy kryptowaluty w końcu …