konwent fantasy
Uczestnicy larpów zwykle pieczołowicie przygotowują kostiumy postaci, w które zamierzają się wcielić, jednak stroje mają niemal wszyscy uczestnicy imprezy |fot.: Fotolia

Konwenty fantasy – dobra zabawa niezależnie od wieku

Konwenty fantasy są świetną okazją do dobrej zabawy i poznania nowych ludzi, ale także poszerzenia wiedzy o nowych grach czy książkach. Spotkania z ulubionymi autorami zawsze wywołują niezapomniane przeżycia, podobnie jak konferencje, konkursy czy larpy. Od pewnego czasu coraz więcej imprez tego typu organizowanych jest także w Polsce, a ich popularność stale rośnie.

Konwent fantasy: co to takiego i który najlepszy?

Czym właściwie są konwenty fantasy? To jedna wielka impreza tematyczna, składająca się z wielu wydarzeń, często odbywających się jednocześnie. Zwykle w osobnych salach mają miejsce konferencje, spotkania z autorami książek, koncerty, projekcje filmów, różnego rodzaju pokazy czy turnieje gier. Oprócz konwentów podejmujących tematykę fantastyki w jej ogólnym zarysie i nie narzucających uczestnikom bardziej sprecyzowanych tematów, zdarzają się też imprezy nawiązujące do bardzo konkretnego nurtu czy nawet konkretnej książki/gry. Przykładem mogą być konwenty steampunkowe, postapokaliptyczne, skupiające fanów mangi, Harrego Pottera czy „Władcy pierścieni”.

Do największych tego typu imprez w Polsce należy odbywający się w Poznaniu Pyrkon, ale organizowane są również konwenty na mniejszą skalę. Na Tetcon od kilku lat odbywający się w Tczewie w ostatnim roku ściągnęło kilka tysięcy uczestników. W prawdzie w 2017 kolejna edycja wydarzenia nie odbyła się, ale organizatorzy deklarują, że w przyszłym roku powrócą z kolejnym konwentem.

W tym roku, w dniach 24-25 czerwca, po raz pierwszy w Malborku ma odbyć się Krzyżakon. W programie pojawią się m. in sesje RPG i larpy w średniowiecznych salach muzeum w Malborku, bloki prelekcyjne, szeroka oferta gier planszowych i turnieje gier konsolowych.

Jeśli lubimy klimat fantasy warto odszukać mniejsze konwenty odbywające się w najbliższej nam okolicy i porównać je z rozmachem większych imprez. W obu przypadkach zabawa będzie świetna!

Gry: komputerowe, planszowe i nie tylko

Turnieje gier zawsze budzą wiele emocji, bez względu na to czy mowa o pojedynkach w wirtualnym świecie, czy o potyczkach planszowych. Jednak chyba najbardziej wyczekiwaną przez graczy atrakcją są larpy, a więc gry „na żywo”, podczas których mamy okazje wcielić się w określoną postać. Scenariusze są tu niemal nieograniczone, a to, czy przyjdzie nam próbować swoich sił podczas apokalipsy zombie czy w świecie Śródziemia zależy jedynie od wyobraźni i zaangażowania graczy i organizatorów.

Dobry kostium to podstawa

Uczestnicy larpów zwykle pieczołowicie przygotowują kostiumy postaci, w które zamierzają się wcielić, jednak stroje mają niemal wszyscy uczestnicy imprezy. Zwykle odbywają się konkursy na najlepszy strój (cosplay), co dodatkowo zwiększa motywację. Przechadzając się korytarzami konwentowych budynków spotkamy więc postacie z ulubionych gier, filmów i książek – wspólne zdjęcie z wiedźminem lub Lordem Vaderem jest więc jak najbardziej możliwe.

Warto spróbować

Konwenty fantasy są świetną zabawą dla osób w każdym wieku. Warto ruszyć na nie zarówno z paczką przyjaciół, jak i z rodziną i dziećmi. Program tego typu imprez jest zwykle na tyle rozbudowany, że nawet osoby nie bardzo orientujące się w tematyce konwentu powinny znaleźć coś dla siebie – a przecież nigdy nie wiadomo, czy nie zarazimy się pasją i nie zapragniemy zgłębić tematu nieco bardziej.

KDĄ

Sprawdź także

fantasy dla dzieci

Fantasy dla starszych dzieci i młodzieży

Choć mówi się, że obecnie młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki, to przecież nie można …