Koncert
W tym roku Przystanek Woodstock zagra po raz 20 | Fot.: Fotolia

Mija 20 lat od pierwszej edycji Przystanku Woodstock

15 lipca 1995 roku, w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim, odbyła się pierwsza edycja Przystanku Woodstock. Z założenia festiwal miał być podziękowaniem dla wolontariuszy, którzy pracowali przy Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś mija 21 lat od tego wydarzenia. Przez ten czas Przystanek Woodstock stał się jedną z największych i najpopularniejszych imprez muzycznych w Polsce.

Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana pod hasłem „Miłość Przyjaźń Muzyka” i wzięło w niej udział około 30 000 osób. Zarówno pomysł na imprezę, jak i jej myśl przewodnia, zostały zainspirowane koncertami, które odbyły się w USA w 1969 i 1994 roku. Szczególnie pierwszy amerykański Woodstock jest do dziś symbolem wielkiego wydarzenia muzycznego (zgromadził około 400 000 ludzi).

W polskim Przystanku z 1995 roku wzięło udział wielu artystów. Nie tylko tych powszechnie znanych, np. zespoły Myslovitz i IRA, ale także początkujących muzyków. Koncerty odbyły się w dniach 15 i 16 lipca w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Przystanek Woodstock nigdy później nie zagościł w tej miejscowości. Kolejne edycje organizowano w Szczecinie (Dąbie), Żarach, Lęborku i Kostrzynie nad Odrą. Ostatnie z wspomnianych miast jest obecnie stałą lokalizacją imprezy.

Każdego roku na Przystanek Woodstock przyjeżdżają fani muzyki zarówno z Polski, jak i z całej Europy. Zeszłoroczna edycja była pod tym względem rekordowa – udział w imprezie wzięło około 750 000 osób. Ponadto, w gronie artystów goszczących na scenie coraz częściej pojawiają się uznane światowe marki. Do tej pory na festiwalu zagrały zespoły: Skid Row, Machine Head, The Prodigy, czy też Nigel Kennedy Quintet. Dzięki temu festiwal jest dziś uznawany za jedno z najważniejszych i najpopularniejszych wydarzeń muzycznych w tej części Europy.

Tegoroczny Przystanek odbędzie się w dniach od 30 lipca do 1 sierpnia. Oprócz koncertów, a przed festiwalową publicznością wystąpią m.in. Within Temptation, Dream Theater, Coma i Voo Voo, na uczestników będą czekały liczne warsztaty, wykłady oraz spotkania z wybranymi zespołami.

AW

Sprawdź także

puzon

Puzony – instrument używany w każdym gatunku muzycznym

Puzony to jedne z najbardziej uniwersalnych instrumentów na świecie. Mogą być używane w wielu gatunkach …