Amelia mogę być kim chcę
Amelia stała się bohaterką prac komiksowych.Tu ilustracja autorstwa Magdaleny Babińskiej

Mogę być kim chcę, czyli rysownicy dla niezwykłej Amelki

23 października 2016 w „Przystani Szkraba” w Warszawie odbyła się Charytatywna Wystawa Mogę być kim chcę. To podsumowanie trwającej niemal pół roku akcji, w której wzięli udział rysownicy z Polski i całego świata. Ich prace miały wspierać w codziennej walce pewną małą dziewczynkę – Amelkę, która zmaga się z wyjątkowo rzadką chorobą. Rozmiary spontanicznego przedsięwzięcia przerosły jednak najśmielsze oczekiwania pomysłodawcy, czyli taty małej bohaterki.

Na wystawie zostały zaprezentowane 193 prace narysowane dla Amelki Włudeckiej przez artystów z 30 krajów świata. Poza Polską akcja dotarła do takich krajów jak: Bułgaria, Wielka Brytania, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Francja, Indonezja, Portugalia, Irlandia, Meksyk, Szwajcaria, Litwa, Malezja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Australia, Macedonia, Salwador, Egipt, Kolumbia, Kostaryka, Botswana, Belgia, Brazylia, Indie, Irak, Ukraina, Kanada oraz Chiny.

Wystawa Mogę być kim chcę stała się nie tylko okazją do pokazania wszystkich prac, ale również do poznania części artystów, którzy tworzyli dla Amelii, uczestnictwa w warsztatach i zobaczenia jak powstają „na żywo” kolejne ilustracje. Swoje panele prowadzili: Maciej Kur, Piotr Bednarczyk oraz Nikodem Cabała. Dodatkową atrakcją były pokazy premierowych odcinków seriali animowanych EGo FILM: „Żubr Pompik” oraz „Wiking Tappi”. Wystawę uświetniła obecność legendy polskiego komiksu – Tadeusza Baranowskiego, który od początku akcji wspiera Amelkę oraz jej rodziców.

Amelka jest trzyletnią dziewczynką z bardzo rzadką wadą genetyczną, która wiąże się z wieloma schorzeniami – Trisomią Chromosomu 20 w postaci mozaiki. Poza rehabilitacją ruchową, integracją sensoryczną, dogoterapia, hipoterapią, zajęciami z psychologiem i logopedą, Amelia  nosi na noc gorset stabilizujący kręgosłup, w ciągu dnia ma zasłaniane oczko. Bardzo duże znaczenie dla jej terapii mają turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Fundację ”Król i Smok”.

Amelka Nikola Kucharska
Praca Nikoli Kucharskiej

Pomysł na samą akcję zrodził się w głowie taty Amelki pod koniec maja, a już 1 czerwca tego roku powstał pierwszy rysunek. W ciągu czterech miesięcy powstała ogromna ilość ilustracji, które w założeniu miały być motywatorem do dalszych działań zarówno dla Amelki, jak i innych dzieci z podobnymi problemami. Częstym motywem przewodnim rysunków było odwrócenie uwagi od problemów i trudności poprzez pokazanie ich jako czegoś pozytywnego. Do akcji przyłączyli się ilustratorzy książek  (m.in. Magdalena Babińska, Gosia Herba, Adam Pękalski), rysownicy satyryczni (m.in. Andrzej Rysuje, Paweł Kryński), rysownicy komiksowi (m.in. Piotr Nowacki, Berenika Kołomycka, Roch Urbaniak, Mateusz Skutnik).

Pozostałe prace poświęcone Amelii można oglądać na jej Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/T20mozaika/?fref=ts

Na platformie Wspieram.to można także przyłączyć się do tworzenia kalendarza dla dziewczynki: https://wspieram.to/komiksdlaamelki

AW, RED

Sprawdź także

komiksy współczesne

Najciekawsze współczesne komiksy

W ostatnich kilkunastu lat rynek komiksów i powieści graficznych znacząco powiększył się na polskim rynku. …