Renesans planszówek
Bogaty, różnorodny i zaskakujący świat gier bez prądu zdecydowanie wykracza poza obszar dziecięcych zabaw | fot.: Fotolia

Zbliża się Warszawski Festiwal Gier Planszowych!

Wydawałoby się, że w czasach zaawansowanych technologii, także tych służących rozrywce, planszówki powinny już dawno kurzyć się na strychach, jako pamiątki minionej epoki. Ale nic bardziej mylnego! Tak zwane „gry bez prądu” wciąż skupiają wokół stołów rzesze sympatyków. Dowodzi tego również nadchodząca impreza, organizowana na PGE Narodowym. Ale co tak naprawdę sprawia, że uwagę kolejnych pokoleń zdobywają kostki, plansze, pionki i karty?

Nie chodzi tu o chwilowy boom – mamy do czynienia z prawdziwym renesansem planszówek, obalającym krążące na ich temat stereotypy. Bogaty, różnorodny i zaskakujący świat gier bez prądu zdecydowanie wykracza poza obszar dziecięcych zabaw. 26 listopada w Warszawie, podczas 4 odsłony „Planszówek na Narodowym”, będziemy mogli doświadczyć ogromnego potencjału tej formy rozrywki.

Planszówki dawniej i dziś – kilka faktów

Pomijając indywidualne zainteresowania różnych osób, jedno trzeba przyznać: grom planszowym należy się szacunek. A to dlatego, że ich historia sięga początków pierwszych cywilizacji. Jeden z najstarszych zachowanych okazów, zawierający planszę, 7 pionów jasnych i 7 pionów ciemnych oraz kostki w kształcie czworościanów, znaleziono w ruinach miasta Ur, znajdującego się na terenie dawniejszej Mezopotamii. Przyjmuje się, że gra może pochodzić nawet z około 2 600 roku p.n.e. Zasady chińskiej planszówki Wei-Chi, powstałej około 2 500-3 000 roku p.n.e., zostały zrozumiane dopiero w okolicach 1 000 roku n.e.! Nie trzeba również wspominać o szachach, których długa tradycja prowadzi prawdopodobnie do dawnych Indii i skojarzeń z hinduską grą Chaturange.

A dziś? Planszówki obowiązkowo zajmują przynajmniej jedną półkę w praktycznie każdym sklepie z zabawkami. Wiele pubów i kawiarni oferuje możliwość rozegrania przy rozmowie partyjki w domino, warcaby czy scrabble. Coraz więcej tego typu miejsc dysponuje pokaźnym zasobem różnorodnych tytułów, a w dodatku organizuje ciekawe wydarzenia – od rodzinnego grania w przytulnej atmosferze, po rozbudowane turnieje, wyzwalające ducha rywalizacji. Warto również wspomnieć o szachach, które dzięki ogólnoświatowej popularności doczekały się własnej dyscypliny sportowej.

Festiwal gier planszowych
Historiagier planszowych sięga początków pierwszych cywilizacjii | fot.: Fotolia

Gry bez prądu to rozrywka dla każdego

Planszówki często kojarzą się z zabawą dziecięcą, ale warto pamiętać, że dawniej wiele z nich traktowano jako inteligentną rozrywkę władców i elit. Jest tak, ponieważ tego typu gry najczęściej nie tworzą większych barier wiekowych, płciowych, językowych lub kulturowych – z założenia są dla wszystkich. Niemniej, dzisiejsze planszówki dzielą się na wiele gatunków, przypadających do gustów różnych graczy. Znajdziemy więc tytuły klasyczne, w których dominującą rolę odgrywa losowość, wynikająca z rzutów kośćmi – takie jak np. powszechnie znany chińczyk. Ale nie tylko – istnieją też gry strategiczne, ekonomiczne i wojenne, logiczne i dedukcyjne, zręcznościowe i wymagające jak najlepszej pracy zespołowej, a nawet stawiające na naszą wyobraźnię oraz umiejętność opowiadania historii. Są tytuły należące do gatunku Euro, charakteryzujące się stosunkowo prostymi zasadami, ale i koniecznością obmyślenia planu działania, rywalizowania w oparciu o własny rozwój (osiągany poprzez zbieranie surowców, rozbudowę i udoskonalanie własnego terytorium). Są też planszówki typu Ameritrash, w których mechanika gry oddaje atmosferę poruszanej tematyki, a do zwycięstwa – oprócz samodoskonalenia uzyskiwanego na drodze trafnych wyborów – potrzebna jest również negatywna interakcja, wejście w konflikt z pozostałymi uczestnikami. Jednym słowem, w tej wielowymiarowej rzeczywistości każdy znajdzie coś dla siebie.

Graj cały dzień na Narodowym!

„Planszówki na Narodowym. Warszawski Festiwal Gier Planszowych” to jedna z okazji, które pozwalają przekonać się, że tego typu rozrywka to znakomity pomysł na spędzenie wolnego czasu. Impreza kierowana jest do jak najszerszego grona – zarówno do tych, którzy mają za sobą dziesiątki różnych rozgrywek, jak i osób „stawiających na planszach swoje pierwsze kroki”. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sektory dla najmłodszych uczestników i ich rodziny oraz osób dorosłych. Znajdziemy tam również osobne sale turniejowe i wypożyczalnie gier. Organizatorzy wspominają też o przygotowywanych dla szkolnych klas zestawach planszówek, mających nie tylko wymiar rozrywkowy, ale i edukacyjny. A poza tym – mnóstwo tytułów mniej i bardziej znanych, które zapewne nie pozwolą szybko wstać od stołu.

„Planszówki na Narodowym. Warszawski Festiwal Gier Planszowych” odbędzie się 26 listopada 2016, w godzinach 10:00 – 20:00, na PGE Narodowym.

JS

Sprawdź także

Ciekawe zabawki dla dzieci

Ponadczasowe, rozwijające i pełne emocji, czyli o dzisiejszych zabawkach dla dzieci

Dzieci spędzają za dużo czasu przed telewizorem bądź komputerem, na czym tracą ich rozwój oraz …