Odliczamy czas do festiwalu Opener
Open’er Festival niewątpliwie słynie z tego, że każdego roku ściąga do Polski najpopularniejszych artystów z całego świata | fot.: Fotolia

Open’er po raz 15! Kto zagra w tym roku?

W tym roku Open’er Festival potrwa od 29 czerwca do 2 lipca. Nie zabraknie gwiazd światowego formatu, rodzimych wykonawców oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych. Gdynia, a zapewne także Gdańsk i Sopot, już niedługą zostaną opanowane przez fanów dobrej muzyki. Co warto wiedzieć o tegorocznej edycji Open’era?
Niewiele osób pamięta, że gdyńskie wydarzenie muzyczne, które obecnie jest jednym z największych tego typu w środkowo-wschodniej Europie, miało swoje początki w Warszawie. Pod nazwą Open Air Festival, na Torze Stegny, w 2002 roku zagrało kilku wykonawców, m.in. The Chemical Brothers oraz Andrzej Smolik. Dopiero później festiwal przeniesiono do Trójmiasta, a nawet rozszerzono jego formułę do Music & Arts. Historia Open’era jest ciekawa, ale to nie nią żyje dziś wielu melomanów. Można już bowiem zacząć odliczanie do jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce.

Gwiazdy światowego formatu i polscy wykonawcy

Open’er Festival niewątpliwie słynie z tego, że każdego roku ściąga do Polski najpopularniejszych artystów z całego świata. Przez 4 dni koncertowe szansę na zaprezentowanie swojej muzyki ma także wielu krajowych wykonawców. Taka mieszanka sprawdzała się w ostatnich latach doskonale i nic nie wskazuje na to, że w tym roku miałoby być inaczej.

Wśród gwiazd, które od 29 czerwca do 2 lipca 2016 pojawią się na festiwalu, na pewno warto wymienić Florence & The Machine, Sigur Rós, PJ Harvey, Beirut oraz Red Hot Chili Peppers. Na scenach Open’era wystąpią także Pharrell Williams, Wiz Kalifa, Foals czy At The Drive-In. Natomiast w gronie polskich artystów zaprezentują się m.in. Maria Peszek, Julia Pietrucha, Dawid Podsiadło oraz Kortez. Ponadto, ciekawym urozmaiceniem dla współczesnej muzyki będzie koncert Zbigniewa Wodeckiego z Mitch & Mitch Orchestra and Choir, który odbędzie się 3 dnia festiwalu (1 lipca, piątek).

W tym roku w ramach Open’era będzie funkcjonowało aż 6 scen. Większość z nich, bo aż 5, zostanie rozstawionych na terenie Lotniska Gdynia-Kosakowo. Będą to: Orange Maine Stage, Tent Stage, Alter Stage, Beat Stage oraz Firestone Stage. Poszczególni wykonawcy zagrają więc w różnych miejscach. Co więcej, tegoroczna edycja festiwalu zawita do samego centrum Gdyni, gdyż w okolicach plaży miejskiej zostanie postawiona scena otwarta. Koncerty na Open Stage będą się odbywały w godzinach przedpołudniowych i wczesnopopołudniowej, a dobrej muzyki posłuchają wszyscy.

Spektakle, wystawy oraz spotkania literackie

Przez wiele lat Open’er był przede wszystkim wydarzeniem muzycznym. Jednak od 2012 roku festiwal rozszerzył swoją formułę i do dziś funkcjonuje jako Music & Arts. Podobnie będzie podczas tegorocznej edycji. Oprócz kilkudziesięciu koncertów, w ramach Open’era zaplanowano wiele innych atrakcji. Projekt Książka stanie się doskonałą okazją do porozmawiania o literaturze, zaś wystawy przygotowywane przy współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przybliżą charakter kultury rave. Poza tym, całemu wydarzeniu będą towarzyszyły spektakle teatralne.

Co warto sprawdzić przed przyjazdem?

Każdego roku Open’er przyciąga tłumy fanów – nie tylko z Polski, ale także z całej Europy. To wydarzenie kulturalno-muzyczne, które jest poważnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym dla osób odpowiedzialnych za przygotowanie festiwalu. Dlatego na stronie internetowej Open’era już od dawna można było się zapoznać z wieloma cennymi wskazówkami, regulaminem, mapami czy też odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. W czasie trwania festiwalu organizator ma także na bieżąco informować m.in. o utrudnieniach w ruchu, planowanych remontach czy też objazdach. Niemniej, część rzeczy warto sprawdzić na własną rękę, jeszcze przed przyjazdem do Trójmiasta lub okolic. Przydatne na pewno okażą się informacje dotyczące stref parkingowych, punktów gastronomicznych oraz transportu publicznego.

Interaktywna.pl

Sprawdź także

festiwal muzyczny światła noc

Czy w 2021 odbędzie się Festiwal Frytka OFF-Jazd?

Chłodna dotąd wiosna powoli rozkwita. Robi się coraz cieplej, obostrzenia pandemiczne są luzowane. Tym samym …