Kobieta czyta książkę
Jeśli szukasz kompleksowej dawki wiedzy w określonym temacie, jeśli chcesz zgłębić jakiś wątek w miarę możliwości dokładnie, internet może się okazać niewystarczający. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Gdzie po wiedzę?

W świecie, w którym wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, sprawdzenie jakiejkolwiek informacji zajmuje nam wyłącznie chwilę. Wystarczy otworzyć komputer albo wstukać zapytanie do komórki. Jakim więc cudem w tym świecie, w którym wszystko można mieć w kilka sekund, uzyskanie prawdziwej, głębokiej i rzetelnej wiedzy nie okazuje się wcale takie proste. Jak to możliwe?

Insta-ekspert

Niestety smutna prawda jest taka, że internet daje ogrom wiedzy na wyciągnięcie jednej ręki (a właściwie to jednego palca), w tym samym jednak momencie jest absolutnie otwarty na przyjmowanie wszelakiego rodzaju bełkotu. I mam tutaj na myśli zarówno hejt, którego to zjawiska po prostu nie sposób opanować, jak również wszelkiego rodzaju porady, blogi, wskazówki, motywacyjne posty i tym podobne. W dzisiejszym świecie każdy może zostać ekspertem od wszystkiego. A to chyba jednak nie do końca o to chodzi. Widziałam już cudowne porady na leczenie raka i nie do końca wzbudzające zaufanie propozycje postów leczniczych (różniące się znacznie od tych w pełni profesjonalnych). Przykładów tego rodzaju niewiedzy silącej się na eksperckość jest cała masa. Z jednej strony prawdziwi eksperci są dużo bardziej dostępni niż kiedyś, można im zadać pytanie przez social media, skorzystać z bezpłatnych porad online; spora część fachowców w swoich dziedzinach prowadzi blogi. To nieocenione źródło wiedzy, która rzeczywiście jest na wyciągnięcie ręki. Z drugiej, czasami owych profesjonalistów coraz ciężej odróżnić od zwykłych hochsztaplerów.

A może jednak książka?

Jeśli szukasz kompleksowej dawki wiedzy w określonym temacie, jeśli chcesz zgłębić jakiś wątek w miarę możliwości dokładnie, internet może się okazać niewystarczający. I to z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście problem całej masy fake newsów, niesprawdzonych do końca porad, usilnego forsowania własnego zdania, bez uwzględnienia konkurencyjnych opinii. Drugi, również bardzo prozaiczny. Większość ekspertów, motywatorów, profesorów i specjalistów w swoich dziedzinach, w internecie bezpłatnie udostępnia tylko część swojej wiedzy, co zresztą jest zupełnie zrozumiałe. Miejscem, w którym prezentują oni większy zakres tej wiedzy są oczywiście indywidualne spotkania/konsultacje, ale także wydawane przez nich książki. To właśnie do poradników, czy to w wersji książkowej, czy ebookowej, warto sięgać. Są one napisane dużo przyjaźniejszym dla zwykłego odbiorcy językiem, aniżeli specjalistyczne publikacje. Poradniki są wypełnione jednak fachowymi, sprawdzonymi i pełnowartościowymi poradami, podanymi jednak w przystępnej formie. Poradnik pojawia się na półce w księgarni, pod konkretnym nazwiskiem, z konkretnymi odsyłaczami. Blog internetowy albo konto na instagramie zniknąć mogą w każdej chwili. Czemu więc lepiej zaufać?

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Poznawaj ludzi

7 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w te wakacje

Nieważne, czy wakacje spędzasz w domu czy na plaży. Niech te wakacje upłyną pod znakiem …