ilustracja kreatywny mózg przekładnie
Podobnie jak ciało, nasz mózg również musi być poddawany regularnym treningom | fot.: stock.adobe.com

Jakie zadania i ćwiczenia trenują poszczególne obszary i funkcje mózgu?

Podobnie jak ciało, nasz mózg również musi być poddawany regularnym treningom. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy optymalne zachowanie naszej sprawności umysłowej. Dzięki ćwiczeniom mózgu zachowujemy sprawność umysłu, przedłużamy jego żywotność, a dodatkowo polepszymy nasze predyspozycje do zapamiętywania, logicznego myślenia oraz bystrości. Tego typu ćwiczenia redukują też ryzyko zachorowania na Alzheimera lub demencji. Co w takim razie robić, by zachować sprawność naszego mózgu?

Próbuj wykonywać proste czynności drugą ręką – Twórz nowe połączenia komórek nerwowych

Prostym ćwiczeniem, które jesteśmy w stanie wykonywać każdego dnia bez poświęcania zbyt wielkiej ilości czasu, jest robienie pewnych łatwych czynności drugą, nie wiodącą ręką. Czesanie się, zrobienie makijażu, a nawet próba napisania czegoś mniej sprawną ręką wpłynie pozytywnie na rozwój naszego mózgu. Tego typu czynności pozwalają na uczenie się nowych rzeczy i postawienie przed umysłem nowych, nieznanych dotąd wyzwań. Dzięki temu komórki nerwowe tworzą nowe połączenia, które sumarycznie sprawiają, iż mózg lepiej działa, szuka nowych rozwiązań i zwiększa poziom wykorzystywania alternatywnych rozwiązań. Każde nowe zajęcie, z którym się spotykamy, pozwala na trenowanie umysłu.

Rozwiązywanie łamigłówek angażują mózg do zwiększonej koncentracji

Doskonałym sposobem na ciągłe dawanie mózgowi bodźców do ćwiczeń jest wykonywanie wszelkiego rodzaju łamigłówek oraz zadań logicznych. Dzięki temu nasz umysł nie traci biegłości w wysiłku i poprawia procesy logicznego myślenia. Istnieje wiele różnych książek oraz stron internetowych oferujących setki zabaw logicznych wspierających wysiłek umysłowy. Dostępne są też dedykowane aplikacje mobilne, które pozwalają na codzienną dawkę logicznych zabaw zwiększających procesy logicznego myślenia, jego szybkość, a także poprawiające koncentrację oraz pamięć.

Pobudzaj kreatywność i innowacyjność mózgu poprzez czytanie i pisanie

Procesy zachodzące w mózgu odpowiadają za naszą kreatywność oraz sposób myślenia innowacyjnego. Nic tak dobrze nie zwiększa naszej wyobraźni jak czytanie książek. Jest to doskonały trening, dzięki któremu zachowujemy bystrość umysłu a dodatkowo relaksujemy się. Równie dobrym sposobem na utrzymywanie optymalnego poziomu kreatywności i wyobraźni jest samodzielne pisanie. Pisać możemy dziennik, notatki, fikcyjne opowiadania, cokolwiek. Pisząc, zmuszamy nasz mózg do skupienia się, zapamiętywania zapisywanych informacji. Warto od czasu do czasu połączyć pisanie z inną metodą pobudzania mózgu, czyli używania drugiej, mniej sprawnej ręki.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej – uaktywnij hipokamp

Choć często o tym zapominamy, ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na nasz mózg. Zgodnie z wynikami wielu badań, regularne uprawianie aktywności fizycznej zwiększa objętość mózgu. Ludzie mają lepszą zdolność zapamiętywania, logicznego myślenia w momencie, gdy dostarczamy mózgowi odpowiednią ilość tlenu, co jest wynikiem aktywności fizycznej. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne wpływają na część mózgu zwanym hipokampem. Kiedy neurony znajdujące się w nim przyśpieszają podczas aktywności fizycznej, naturalnie zwiększają się umiejętności poznawcze.

ŁNA

Sprawdź także

aplikacje zdrowie mentalne

Technologia a rozwój osobisty – cyfrowe wsparcie na drodze do samodoskonalenia

W erze cyfrowej technologia stała się nie tylko narzędziem pracy czy rozrywki, ale także wsparciem …