matura angielski
Przygotowania do nauki zacznij od sprawdzenia zakresu materiału obowiązującego na maturze | fot.: materiał partnera

Matura z angielskiego – jak się dobrze przygotować?

Współcześnie znajomość języka angielskiego to absolutna podstawa. W związku z tym licealiści najczęściej wybierają właśnie angielski do zdawania na maturze. Warto zainwestować w jego naukę i odpowiednio zaplanować sobie na nią czas. Oto kilka kroków, dzięki którym dobrze przygotujesz się do egzaminu maturalnego.

1. Zapoznaj się z materiałem

Przygotowania do nauki zacznij od sprawdzenia zakresu materiału obowiązującego na maturze. Szukaj aktualnych informacji w sprawdzonych źródłach takich jak strona Centralnej Komisji Edukacyjnej czy Macmillan. Warto sprawdzić arkusze matur próbnych oraz zmiany programowe obowiązujące danego roku. Dowiedz się jaki jest wymagany zakres wiedzy z gramatyki i słownictwa. Poznaj co czeka Cię w kolejnych etapach egzaminu oraz ile czasu przeznaczone jest na każde zadanie.   

Dzięki dokładnemu zapoznaniu się z zasadami nic Cię nie zaskoczy. Twój plan nauki będzie dostosowany do obowiązujących wymogów. Wyeliminujesz element zaskoczenia i niepewności podczas egzaminu. Zwykle boimy się tego, co jest nam nieznane, dlatego zapoznanie się z materiałem do nauki to podstawa. Wpłynie to też realnie na komfort podczas pisania i na wynik matury.

2. Oceń swoje umiejętności 

Po sprawdzeniu zakresu wiedzy obowiązujących na maturze, warto ocenić swoje aktualne umiejętności. Najlepszym sposobem będzie zrobienie próbnej matury. Przelicz punkty i sprawdź w czym jesteś dobry, co musisz jeszcze nadrobić. Koniecznie też napisz wypracowanie i poproś kogoś o jego sprawdzenie. Oceń w skali od 1 do 10 jak radzisz sobie z podziałem na działy: słownictwo i gramatyka, słuchanie, pisanie i czytanie.  Realne ocenienie swojej wiedzy przed rozpoczęciem nauki wpłynie na jej planowanie. 

3. Zaplanuj naukę

Ustal ile czasu zostało do egzaminu. Im szybciej zaczniesz tym lepiej, nie warto czekać z nauką do ostatniej chwili. Polecamy rozplanować naukę już od samego początku roku szkolnego. Następnie ustal priorytety – na czym chcesz się skupić, na co potrzebujesz najwięcej czasu? Na podstawie oceny swoich umiejętności łatwo będzie ci to wyznaczyć. 

Wybierz konkretne dni i godziny w których skupisz się na nauce angielskiego. Wpisz to do kalendarza i włącz przypomnienia – pozwoli ci to wypracować nawyk. Pamiętaj by twój plan był realny. Nie wybieraj dni w których lekcje kończysz późno  lub masz zajęcia dodatkowe. Nie planuj też nauki siedem dni w tygodniu po 3 godziny, szybko się zniechęcisz. 2 – 3 godziny nauki co drugi dzień mogą okazać się bardziej efektywne. 

4. Przygotuj materiały

Teraz czas na konkrety – postaraj się o najlepsze materiały do nauki. Sprawdź podręczniki które posiadasz w domu, zobacz czy pokrywają się z obowiązującą podstawą programową. Przeglądnij też swoje notatki w zeszycie oraz kserówki. Przydać się może repetytorium maturalne, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, ćwiczenia i zadania. Niezbędna na egzaminie jest umiejętność rozwiązywania zadań, dlatego powinieneś zaopatrzyć się próbne arkusze maturalne.

Oprócz szkolnych materiałów do nauki postaraj się o trenowanie języka „w międzyczasie”. Oglądaj filmy i seriale po angielsku lub słuchaj angielskojęzycznych podcastów.  Czytaj interesujące cię artykuły, przeglądaj blogi, konta na Instagramie prowadzone w tym języku. Trenuj też pisanie – koresponduj z obcokrajowcami, pisz na forach międzynarodowych. Każda dodatkowa praktyka języka doda ci swobody w przyswajaniu go i poczujesz się pewniej podczas egzaminu. 

Materiał partnera

Sprawdź także

lektor języka angielskiego

Gdzie szukać pracy jako lektor języka angielskiego?

Lektorzy języka angielskiego nadal są poszukiwani na rynku pracy. Wbrew pozorom po studiach filologicznych nie …