Nowoczesne bloki - Mieszkanie dla Młodych
Materiał partnera zewnętrznego

MdM pozytywnie zaskoczył. Rekordowa liczba wniosków w I kw. br.

W styczniu, lutym i marcu z tytułu rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych zarezerwowano w sumie 220 z 715 milionów złotych przewidzianych na cały rok 2015. Tak gwałtownego wzrostu zainteresowania MdM nie spodziewali się analitycy.

Prognozy Banku Gospodarstwa Krajowego sprawdzają się

Z opublikowanego na przełomie kwietnia i maja raportu Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że tylko w pierwszych 3 miesiącach br. zarezerwowano blisko 35% całego budżetu przeznaczonego na 2015r., czyli 220 z 715 milionów złotych. To wynik znacznie lepszy o przeszło 13 milionów w porównaniu do środków jakie zostały wykorzystane przez poprzednie 12 miesięcy.

W ocenie Bogusława Białowąsa z BGK, wyniki programu Mieszkanie dla Młodych nie rozczarowują, ale dopiero po zamknięciu półrocza będziemy wiedzieli, czy pierwotne założenia pokrywają się z rzeczywistym zainteresowaniem polskich kredytobiorców – czytamy w raporcie BGK.

Z początkiem kwietnia w MdM obowiązują zmienione wskaźniki maksymalnej wartości wyceny 1 metra kwadratowego dla wybranych regionów Polski. Aktualne dane są określane dla poszczególnych województw na początku każdego kolejnego kwartału.

Wiesz, że? Osoby zainteresowane programem MdM mogą składać swoje wnioski o udzielenie dopłaty do kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie w 14 instytucjach finansowych w całym kraju.

Pierwszy rok MdM był znacznie słabszy od prognoz

Warto przypomnieć, ze wyniki programu Mieszkanie dla Młodych za pierwszy rok były znacznie słabsze niż się spodziewano. Mimo że w tym czasie do Banku Gospodarstwa Krajowego spłynęło w sumie około 16,000 wniosków, to z całej puli zarezerwowanej na 2014r., Polacy wygospodarowali tylko około 210 z 600 milionów złotych.

W ocenie ekspertów, głównym powodem, dla których MdM nie cieszył się spodziewaną popularnością były zbyt restrykcyjne limity cen za 1 metr kwadratowy oraz w konsekwencji, niska dostępność do nieruchomości spełniających przyjętą przez pomysłodawców wycenę programu.

Najlepszymi rynkami, gdzie szansa na znalezienie domu lub mieszkania wpisującego się w program MdM były: gdański, łódzki oraz poznański. O dofinansowanie najtrudniej było w Krakowie, gdzie tylko co 14. mieszkanie kwalifikowało się do udzielenia dofinansowania.

Warto przeczytać również:

Sprawdź także

cena nieruchomości

Co wpływa na cenę nieruchomości?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości wciąż się rozwija, odgrywając coraz większą rolę w gospodarce rynkowej …