alkohol a organizm kobiety
Rola Braciaka to jednak dopiero początek kampanii społecznej, która ma na celu uświadomienie kobietom, jaki wpływ na ich organizm ma alkohol, oraz nauczenie ich, jak pić bezpiecznie i kontrolować  ilość spożywanego alkoholu | fot.: Fotolia

Alkohol kobiety traktuje gorzej

Kiedy pojawiły się pierwsze kontrowersyjne klipy z udziałem Jacka Braciaka, w sieci zawrzało. Wiele osób po raz pierwszy zetknęło się z graną przez niego seksistowską świnią podczas oglądania filmów na YouTube, gdzie z reguły włączającą się w trakcie trwania filmu reklamę można po kilku sekundach pominąć. W krótkim spocie z udziałem Braciaka aktor wypowiada tylko kilka słów: „Chcesz mnie pominąć, kobieto? Nie dasz rady”.

Alkohol to seksistowska świnia

„Do niczego się nie nadajesz”, „jesteś dla mnie nikim, kolejną słabą kobietą”, „odbiorę ci wszystko” – to kolejne cytaty ze spotów z udziałem Braciaka. Mogłoby się wydawać, że te kilkunasto sekundowe filmiki poruszają temat przemocy w rodzinie. Jednak w rzeczywistości Braciak jest personifikacją alkoholu, pokazując tym samym, jak bardzo dominuje nad życiem kobiety. Braciak jako seksistowska świnia poniża kobietę i podaje argumenty najczęściej przekonujące ją do sięgnięcia po butelkę wina czy kolejny kieliszek wódki. Rola Braciaka to jednak dopiero początek kampanii społecznej, która ma na celu uświadomienie kobietom, jaki wpływ na ich organizm ma alkohol, oraz wskazanie, jak pić bezpiecznie i kontrolować  ilość spożywanego alkoholu.

10 dowodów

W drugiej części kampanii udział wzięły 3 znane kobiety, które w krótkich spotach opowiedziały o negatywnym wpływie alkoholu na kobiecy organizm. Pierwsza z nich, Anna Dereszowska, przekonuje, że „organizm kobiety nie lubi się z alkoholem”, ponieważ „nie ma między nami chemii”, czyli enzymów wpływających na trawienie alkoholu, których kobiety mają znacznie mniej niż mężczyźni. Skutkiem tego są szybsze dysfunkcje wątroby, a także zaburzenia hormonalne, które mogą wpływać na odczuwanie przyjemności seksualnej. W kolejnym spocie wystąpiła Olga Kalicka, uświadamiając odbiorcom, że „nawet jeśli kobieta waży tyle samo, co mężczyzna, to jej organizm przyswaja o 40% więcej alkoholu”. Bohaterką ostatniego klipu jest Sylwia Gruchała, która przekonuje, że „alkohol potrafi złamać życie”, gdyż wypłukuje witaminę D, prowadząc nawet do osteoporozy. Wszystkie ambasadorki kampanii zachęcają do odwiedzenia strony 10dowodow.pl, która powstała specjalnie po to, by wspierać akcję i działać jako cenne źródło informacji.

kobiety upijają się szybciej od mężczyzn
Nawet jeśli kobieta waży tyle samo, co mężczyzna, to jej organizm przyswaja o 40% więcej alkoholu | fot.: Fotolia

Test, aplikacja i limity

Na stronie 10dowodow.pl oprócz pozostałych przykładów na to, że alkohol traktuje kobiety gorzej, można również znaleźć inne pomocne informacje. Na samym początku warto wykonać Test Audit, złożony z dziesięciu pytań, który pozwala ustalić, czy ilość spożywanego przez nas alkoholu mieści się w normie. Test adresowany jest zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn, i zawiera takie pytania jak np. „Jak często pijesz napoje alkoholowe?” czy „Jak często w ciągu ostatniego roku z powodu picia alkoholu zrobiłeś/aś coś niewłaściwego, niegodnego z przyjętymi w Twoim środowisku normami postępowania?”. Oprócz tego każdy może za darmo pobrać aplikację mobilną Alkulator, która działa jak kalendarz. Po wypiciu dowolnego alkoholu wystarczy dodać porcję do aplikacji, która będzie pilnowała, byśmy nie przekroczyli dziennej bezpiecznej dawki. Na stronie akcji można również znaleźć informację na temat limitów dla kobiet i mężczyzn spożywających alkohol codziennie lub okazjonalnie. Co więcej, autorzy kampanii zadbali również o to, by zapewnić kobietom z problemem alkoholowym odpowiednie wsparcie, zamieszczając link do anonimowego forum, lokalizacje ośrodków pomocy oraz numery telefonów zaufania.

APU

Sprawdź także

zaszycie alkoholowe

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zabiegu wszywania Esperalu w Warszawie!

W ostatnich latach coraz więcej osób zmaga się z problemem uzależnienia od alkoholu. Jednym z …