Dzień Babci i Dziadka – złóż życzenia!

Dziadkowie to często nasi bohaterowie z dzieciństwa | fot.: Fotolia

W Polsce 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia – Dzień Dziadka. To święta rodzinne, świeckie. Jako pierwsze pojawiło się święto babć – pomysł jego powstania w Polsce narodził się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później obchody tego dnia zaczął popularyzować „Express Poznański”, a następnie „Express Wieczorny”. Z czasem powstała również tradycja celebrowania Dnia Dziadka.

Najhuczniej Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest w szkołach i przedszkolach. Tam dzieci wraz z opiekunami i nauczycielami przygotowują podniosłe akademie, podczas których seniorzy są honorowymi gośćmi. Podobny przebieg mają spotkania organizowane w domach pomocy społecznej, dziennych ośrodkach pobytu czy centrach aktywizacji seniorów. Ich podopiecznych odwiedzają dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli. Ale święto to powinno być także dobrą okazją dla dorosłych już wnuków do odwiedzin, złożenia życzeń, ofiarowania upominku i podziękowania za wszystko, co dziadkom zawdzięczają. Przecież dziadkowie to najważniejsze, zaraz po rodzicach, osoby w życiu niemalże każdego dziecka. To im rodzice „podrzucają”  dzieci w sytuacjach awaryjnych, to oni są od rozpieszczania, dawania ukradkiem słodyczy, pozwalania na rzeczy, na które rodzice na pewno nie wyraziliby zgody. Zaprawieni w bojach (przecież wychowali już dzieci), mają do wnuków więcej wyrozumiałości i cierpliwości.

Prezent dla babci i dziadka – co kupić?

Mimo, że znamy swoich dziadków i babcie, to czasem mamy problem z wybraniem dla nich odpowiedniego upominku. Nie warto jednak wpadać w panikę, nawet jeśli w ostatniej chwili przypomnieliśmy sobie, że to święto jest właśnie teraz, za moment, za chwilę.

Najłatwiej oczywiście mają maluchy – nic przecież nie ucieszy babci czy dziadka bardziej niż własnoręcznie przygotowana laurka czy też wyrób z masy solnej (popielniczka dla dziadka palącego fajkę albo wazonik dla babci). Nastoletnie wnuki mogą pokusić się o coś bardziej ambitnego, np. nagranie filmu z życzeniami, przygotowanie albumu ze zdjęciami, z historią związku dziadków (co, nawiasem mówiąc, jest też ciekawym pomysłem na prezent z okazji rocznicy ślubu) lub własnoręcznie przygotowane słodycze (tort, muffiny, praliny). Dorośli zwykle wybierają raczej prezenty, które można kupić – kwiaty, czekoladki bądź krem nawilżający dla babci, dobrej jakości alkohol, a nawet coś związanego z hobby dziadka.

Tak naprawdę dla babć i dziadków nie liczą się prezenty – najważniejsze jest by o nich pamiętać i odwiedzić tego dnia. Kto nie zdąży nic kupić albo odwiedzić dziadków, niech nie zapomni przynajmniej o życzeniach.

MGR

Sprawdź także

prezent na rocznicę

Uniknij nudy w rocznicę. Sprawdzone prezenty dla dwojga, które zapewnią Wam niezapomniane wrażenia

Rocznica związku to szczególny dzień dla małżonków, niezależnie od ilości wspólnie spędzonych lat. Kwiaty, czekoladki, …