Waluta
Ustawa antyspreadowa została wprowadzona 26.08.2011 roku i pozwala na samodzielne przewalutowywanie pieniędzy na ratę kredytu przez zadłużonego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak spłacać kredyty walutowe taniej?

Prawie milion kredytów walutowych, które zostały udzielone przez banki powodują, że zainteresowanie obniżeniem ich raty jest naprawdę spore. Prawie połowa wszystkich kredytów walutowych udzielona została we franku szwajcarskim (źródło: https://www.bik.pl/informacje-prasowe/-/article/2016-03-17-splacalnosc-kredytow-walutowych-a-zlotowych). Wzrost raty to jednak nie wyrok. Istnieje bowiem wiele sposobów na jej łatwe obniżenie. Jednym z nich jest przewalutowanie pieniędzy w e-kantorach, co umożliwiła ustawa antyspreadowa. Poniżej przedstawiamy dokładną instrukcję, w jaki sposób obniżyć ratę kredytu.

Wykorzystaj ustawę antyspreadową

Ustawa antyspreadowa została wprowadzona 26.08.2011 roku i pozwala na samodzielne przewalutowywanie pieniędzy na ratę kredytu przez zadłużonego. Wystarczy otworzyć swoje konto walutowe i podpisać darmowy aneks do umowy, aby to z niego pobierane były pieniądze na ratę. Należy jednak pamiętać o comiesięcznym uzupełnieniu rachunku.

Oszczędność dzięki takiemu podejściu może być bardzo duża, ponieważ ustawa antyspreadowa daje kredytobiorcy możliwość samodzielnej wymiany waluty w dogodnym dla niego czasie i miejscu. Dla kredytodawcy nie ma znaczenia czy waluta została zakupiona w innych banku, kantorze stacjonarnym lub internetowym.

Społecznosciowa wymiana walut

Bardzo opłacalna jest społecznościowa wymiana walut. W e-kantorach wymiana dokonywana jest pomiędzy klientem a firmą. W platformach społecznościowych, takich jak na przykład: https://www.walutomat.pl/ , wymiana jest dokonywana pomiędzy użytkownikami. Wystarczy, że zgodzą się oni wzajemnie na proponowane przez siebie kursy wymiany i bez problemu mogą sfinalizować swoją transakcję. Jest to największy plus tego typu serwisów. W Walutomacie można bowiem znaleźć oferty wymiany z naprawdę atrakcyjnymi kursami.

Co to oznacza dla osób posiadających kredyty walutowe? Przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na każdym przewalutowaniu. Wystarczy spojrzeć na spready walutowe w bankach, które często wynoszą nawet kilka procent. W e-kantorach średnio wynoszą 1%. W platformach wymiany społecznościowej nie ma natomiast takiego pojęcia jak spread. Jedyna stała opłata to prowizja pobierana przez serwis od każdej transakcji. W przypadku Walutomatu wynosi ona najwyżej 0,2%.

Podsumowanie

Oszczędzanie na kredytach walutowych jest jak najbardziej możliwe. Bez względu nawet na to, w jakiej walucie zaciągnięta jest pożyczka. W wielu przypadkach można liczyć na naprawdę bardzo duże różnice w wysokości raty po zdecydowaniu się na samodzielne przewalutowywanie pieniędzy. Ze względu na łatwy dostęp do e-kantorów oraz platform takich jak Walutomat, wymiana waluty jest dodatkowo bardzo szybka. Czasem już nawet kilkanaście minut wystarczy, aby pieniądze znalazły się na koncie. Jest to więc znacznie szybszy sposób wymiany niż na przykład kantory stacjonarne. Dodatkowo wymiany można dokonać z praktycznie każdego miejsca na ziemi, co również jest dużym plusem dla wielu osób.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta nad dokumentami

Pożyczka a kredyt. Czym się różnią?

Mimo że mają cechy wspólne, a pojęcia te używane są często zamiennie – kredyty i …