oszczędzanie pieniędzy
Oszczędzanie nadal nie jest mocną stroną znacznej części Polaków, co rok rocznie pokazują statystyki | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zacząć oszczędzać? Sprawdź nasz poradnik

Masz za sobą nieudane próby odkładania większych kwot? Jeśli zamierzasz na poważnie wziąć się za oszczędzanie, warto poznać kilka wskazówek na początek. Dzięki nim zmienisz swoje dotychczasowe nawyki finansowe i przyzwyczaisz się do systematycznego odkładania pieniędzy. Sprawdź, jak zacząć oszczędzać – z dobrymi efektami.

Oszczędzanie nadal nie jest mocną stroną znacznej części Polaków, co rok rocznie pokazują statystyki. I chociaż w tym zakresie jest ogromny postęp, wiele osób nie potrafi systematycznie odkładać pieniędzy. Część z nich tłumaczy to zbyt niskimi zarobkami, jednak wcale nie trzeba zarabiać dużo ponadprzeciętną. Wystarczy zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

Oszczędzanie jest łatwe – trzeba tylko chcieć

Pieniądze da się oszczędzać zawsze – niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Nikt nie powiedział, że każdego miesiąca należy odkładać kilkaset złotych. Wystarczą znacznie mniejsze kwoty, które – krok po kroku – doprowadzą do pokaźnego kapitału.

1. Załóż konto oszczędnościowe

Gromadzenie środków na rachunku osobistym nie zda egzaminu, ponieważ zawsze będzie istniała pokusa przeznaczenia pieniędzy na zupełnie inny cel. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, które jest przeznaczone właśnie do gromadzenia środków.

Jeśli zależy ci na osiągnięciu sporych zysków, warto wybrać najkorzystniejszą ofertę. Chociaż w większości przypadków oprocentowanie konta oszczędnościowego nie przekracza 0,5% w skali roku, dostępne są rachunki z oprocentowaniem do 2% w skali roku!

Konto oszczędnościowe to dobry wybór na początek, ponieważ pozwala zarabiać już od pierwszej złotówki. Odsetki rosną w miarę powiększania się kapitału, co dodatkowo motywuje do częstszego i systematycznego odkładania pieniędzy.

2. Przeprowadź analizę wydatków

Jeżeli do tej pory twoje życie toczyło się „od pierwszego do pierwszego”, warto przeprowadzić szczegółową analizę wydatków. Dzięki niej uda ci się wygospodarować wolne środki, które będziesz wpłacać na konto oszczędnościowe.

Gdzie szukać oszczędności? Sprawdź, na co wydajesz pieniądze: być może opłacasz telewizję kablową, ale z niej nie korzystasz, masz całoroczny karnet na siłownię, ale już tam nie chodzisz? Jeśli na tej liście znajdują się wydatki, z których możesz zrezygnować, zrób to. Dzięki temu do twojego budżetu trafi spora kwota, którą zaczniesz wpłacać na konto oszczędnościowe.

3. Zaokrąglaj rachunki do pełnych kwot

Jeżeli nie masz wydatków, z których możesz zrezygnować lub chcesz szybciej powiększyć kapitał, zastosuj poniższy trik. Za każdym razem, gdy dokonujesz płatności, zaokrąglaj kwotę, a różnicę wpłać na konto oszczędnościowe.

Przykład. Załóżmy, że płacisz 178 zł. Kwotę możesz zaokrąglić do 180 zł lub nawet do 200 zł. Różnicę (2 zł lub 22 zł) wpłać na konto oszczędnościowe od razu po dokonaniu płatności lub jednorazowo na koniec miesiąca.

Dzięki temu – nim się obejrzysz – kwota oszczędności znacznie się powiększy. Zaś twój budżet zupełnie tego nie odczuje.

Aby zacząć oszczędzać, trzeba od razu przystąpić do działania. W efektywnym odkładaniu środków pomaga konto oszczędnościowe, które daje stały dostęp do pieniędzy – możesz z nich skorzystać zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lokata na nowe środki

Na czym polega lokata na nowe środki?

Dysponujesz gotówką i chcesz ją bezpiecznie ulokować w banku? A może szukasz oferty z wyższym …