Kupowanie prezentów na święta – koszmar, który może być przyjemnością i zabawą!

Największym błędem jest odkładanie zakupów świątecznych na ostatnią chwilę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co roku tysiące kupujących na długo przed świętami zastanawia się co kupić bliskim, rodzinie i znajomym. Kupowanie prezentów z przyjemności przeradza się w koszmar. Setki ludzi chcą zdążyć przed świętami. Sklepy przeżywają oblężenie. Ludzie chcą kupić jak najwięcej, jak najtaniej i co najważniejsze, jak najładniejsze prezenty. Dlatego powinniśmy na długo przed Bożym Narodzeniem ustalić kilka ważnych zasad, które przydadzą nam się przed zakupową gorączką.

Kiedy najlepiej kupować prezenty na Święta?

Zazwyczaj największym błędem jest odkładanie zakupów świątecznych na ostatnią chwilę. Nasze zakupy powinniśmy planować z dużym wyprzedzeniem. Wiele sklepów stacjonarnych przenosi handel do sieci. Pozwala to zaoszczędzić czas na dojazd do sklepu, wybór przedmiotu oraz czas poświęcony na stanie w kolejkach. W Internecie dużo sklepów ma okresowe promocje i wyprzedaże. Dzięki zakupom prezentów w Internecie oszczędzamy pieniądze i czas. Wielu sprzedawców od kilku lat prowadzi promocje z okazji czarnego piątku – tzw. Black Friday. Jest to szalony dzień wyprzedaży organizowany na około miesiąc przed świętami Bożego Narodzenie, mniej więcej w ostatni tydzień listopada i początek adwentu. Sklepy prowadzą wtedy okresowe promocje i wyprzedaże części kolekcji. Jest to okazja na nabycie w okazyjnych cenach prezentów dla mamy, dla taty, dla bliskich. Nie należy jednak ulegać chwilowym pokusom. Ceny w sklepach z okazji black Friday wcale nie muszą być okazyjne. Sprzedawcy wiedzą, że masa ludzi czeka na ten okres, mogą nas celowo wprowadzać w błąd, wcześniej zawyżając ceny. Dlatego tak ważną rzeczą jest zrobienie planu zakupów. Musimy wcześniej poznać oczekiwania naszych bliskich i znajomych. Unikniemy tym samym późniejszych rozczarowań i zakłopotania. W czasie zakupów dobrze jest wykorzystać programy lojalnościowe, w których uczestniczymy przez cały rok, zbierając punkty oraz bonusy. Jest to dobra okazja na wykorzystanie tego przed świętami, aby uniknąć nadmiernych wydatków lub niechcianego zadłużenia. Po kupnie naszego prezentu dla bliskich powinnyśmy pamiętać, aby nie wyrzucać paragonów lub faktur za prezenty. Gdy nie trafimy z prezentem zawsze możemy go oddać z paragonem lub wymienić na coś innego. Dobre przygotowanie zgodnie ze wskazówkami , ustalenie własnego planu i harmonogramu zakupów pozwoli na uniknięcie przedświątecznej gorączki zakupowej oraz niepotrzebnych nerwów.

Gdzie znaleźć pomysły na prezenty na Święta?

W okresie przedświątecznym mamy zazwyczaj dużo pracy i dodatkowych obowiązków. Dzień jest coraz krótszy, na zewnątrz coraz zimniej, ogarnia nas zmęczenie. Nie mamy czasu na wymyślanie, co przygotować na prezent konkretnej osobie. Najlepszym i najszybszym pomocnikiem jest Internet. Na licznych forach oraz na witrynach sklepów internetowych możemy znaleźć wyjątkowe pomysły na świąteczne prezenty. Najlepszą drogą jest popytanie i rozmowa z naszymi bliskimi. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych wydatków oraz oszczędność czasu. Na rynku w większych miastach i ośrodkach handlowych swoje usługi oferują doradcy zakupowi. Za opłatą pomogą nam dobrać interesujące nas rzeczy, pomogą i doradzą w zakresie obowiązującej mody, trendów. Generuje to jednak niepotrzebne i dodatkowe koszty. Prezent staje się o kilkanaście procent droższy, a nie mamy gwarancji czy będzie się podobał naszym bliskim. Dobrym rozwiązaniem są serwisy internetowe proponujące gotowe prezenty lub całe zestawy prezentów dla całej rodziny. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze przy wysyłce robiąc zakupy hurtowo dla naszych bliskich.

Jeśli wybieramy się po prezenty do sklepów stacjonarnych należy ustalić plan naszych zakupów. W tłoku i przy tak wielu propozycjach możemy stracić orientacje i zapomnieć co chcieliśmy kupić lub co gorsza wydać za dużo pieniędzy.

Jak zrobić samodzielnie prezent na Święta?

Święta to czas, kiedy mamy wiele wydatków – tych najpotrzebniejszych, jak i również tych niespodziewanych, związanych z zimą i końcem roku. Doskonałym pomysłem jest przygotowanie prezentu samodzielnie. Jeśli nie mamy koncepcji co może zadowolić naszych bliskich, wykorzystajmy do tego nasze umiejętności. Wykonując prezent samodzielnie oszczędzamy dużo pieniędzy. Jedynym kosztem są materiały do zrealizowanie naszych pomysłów. Jest to świetny czas aby udoskonalić i poznać tajniki samodzielnego wykonywania prezentów. Na rynku w szczególności w okresie przedświątecznym ogłasza się dużo firm proponujących kursy rękodzieła, malarstwa i innych ciekawych rzeczy, związanych z prezentami. Pozyskane umiejętności przydadzą nam się w przyszłości przy okazji innych świąt. Osoba obdarowana prezentem wykonanym samodzielnie przez nas może być o wiele bardziej zadowolona niż z innego prezentu, który był drogi i być może niepotrzebny. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy wypytać naszych bliskich czego naprawdę oczekują. Po takiej konsultacji z naszymi wyuczonymi umiejętnościami, mamy gwarantowaną radość naszego obdarowanego. Radość, którą dostajemy w podzięce może być i dla nas największym prezentem!

Materiał partnera zewnętrznego

 

Sprawdź także

prezent dla nauczyciela

Upominek dla nauczyciela last minute: najlepsze pomysły!

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie masz prezentu dla wychowawcy? Nie …