lagom kawa w tradycyjnym metalowym kubku
Celem Lagom jest poszukiwanie szczęścia i harmonii poprzez odpowiednią organizację | fot.: stock.adobe.com

Lagom – szczęście według Szwedów

Poszukiwanie szczęścia i stabilności to wyzwania, przed którymi stoi dzisiejsza ludzkość. Coraz więcej osób stara się czerpać z filozofii skandynawskich, ponieważ to w tych krajach, według badań, żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. W ubiegłym roku furorę robiła duńska filozofia Hygge. Teraz punktem odniesienia ma być szwedzki Lagom, którym zaczyna interesować się szerokie grono tych, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć stan zadowolenia z siebie i spokoju ducha.

Czym jest Lagom?

W wolnym tłumaczeniu, powyższe słowo znaczy w sam raz. Powinno ono znaleźć zastosowanie we wszystkich aspektach życia człowieka, poczynając od zdrowia. Celem Lagom jest poszukiwanie szczęścia i harmonii poprzez odpowiednią organizację. Ma ona zapewnić równowagę pomiędzy pracą, czasem wolnym i rozmowami z bliskimi. Zasada ta głosi, że nie można tego dokonać od razu, tylko za pomocą systematyczności w działaniu. Ważne, aby zauważyć, że już niewielkie zmiany sprawią, że życie stanie się lepsze, a osiągnięcie równowagi zapewni dobre samopoczucie. Filozofię tą można sprowadzić do szwedzkiego przysłowia mówiącego, że właściwa ilość to najlepsza ilość.

Lagom a Hygge – różnice

Warto zestawić ze sobą te dwie filozofie, aby zauważyć między nimi istotne różnice. Głównym założeniem Hygge jest umilenie każdej chwili. Jest to działanie doraźne. Natomiast szwedzkie podejście działa w szerszym zakresie. Nie skupia się ono na poszczególnych momentach, tylko dotyka każdej sfery, do której należy wprowadzić element równowagi.

Życie zgodne z Lagom

Lagom zawiera się w siedmiu głównych założeniach. Są nimi:

  • poszukiwanie równowagi w każdym aspekcie życia,
  • życie zgodne z regułami zrównoważonego rozwoju, oszczędzanie energii i wody, podejście ekologiczne, segregowanie śmieci, inwestycja w odnawialne źródła energii,
  • unikanie stresu poprzez odrzucenie doraźnych potrzeb i skupienie się na niezbędnych rzeczach,
  • nauka asertywności – szczerość w odmawianiu, życie w zgodzie z własnym sumieniem,
  • zdrowe odżywianie – szczególnie trudne do osiągnięcia w dzisiejszych szybkich czasach; poprzez przygotowywanie posiłków następuje nauka organizacji pracy,
  • oszczędzanie pieniędzy i dobra organizacja budżetu,
  • dbanie o porządek – natychmiastowe działanie, gdy tylko jest coś nie tak, żeby ilość rzeczy do wykonania nie nawarstwiła się; poprzez te prozaiczne czynności można nauczyć się regularności i dyscypliny; wiele osób przypisuje bardzo łatwym rzeczom zbyt duży nakład pracy.

W dzisiejszych czasach, gdy najważniejsza jest szybkość, warto czasami zastanowić się, jaki jest cel tego pośpiechu. Kultura Lagom wymusza zwolnienie tempa i poświęcenie chwili na refleksję nad własnym życiem i obranym kierunkiem. Warto zainspirować się tą filozofią, która może pomóc w odszukaniu właściwej ścieżki, ponieważ na zmiany nigdy nie jest za późno. Poza tym, filozofia ta pozwoli poszerzyć horyzonty i zwrócić uwagę na to, jak pojęcie szczęścia jest definiowane przez innych, a w szczególności przez nacje uważane za najbardziej zadowolone z siebie.

ADU