upadłość konsumencka
Pojęcie upadłości konsumenckiej odnosi się do sądowej procedury przeznaczonej do oddłużenia osoby zadłużonej | fot.: materiał partnera

Masz długi? Sprawdź, czy pomoże Ci upadłość konsumencka

W polskim prawie upadłość konsumencka dostępna jest już od dłuższego czasu, natomiast obecnie jej przepisy różnią się od tych uchwalonych przed laty. Czym dokładnie jest upadłość konsumencka? Kto może z niej skorzystać?

Upadłość konsumencka – co to jest?

Pojęcie upadłości konsumenckiej odnosi się do sądowej procedury przeznaczonej do oddłużenia osoby zadłużonej. Dzięki niej może ona łatwiej pozbyć się ciążących na niej należności, które są trudne, a niekiedy nawet całkowicie niemożliwe w spłacie.

Upadłość konsumencka z roku na rok jest coraz bardziej popularna wśród dłużników. Powstały nawet specjalne kancelarie prawne, których domeną jest upadłość konsumencka śląskie – https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/ to jeden z regionów, gdzie są one dostępne.

W jakich sytuacjach można ogłosić upadłość konsumencką?

Żeby można było skorzystać z upadłości konsumenckiej, należy spełnić wskazane w przepisach warunki. Kto ma prawo do skorzystania z takiego procesu?

1. Konsument

Upadłość konsumencka jest dostępna jedynie dla konsumentów, a dokładnie dla osób fizycznych, niemających własnej działalności gospodarczej. Gdy zatem prowadzi się firmę, biznes trzeba zamknąć.

2. Niewypłacalność

Drugim warunkiem do spełnienia związanym z upadłością konsumencką jest niewypłacalność. Związana jest ona z brakiem możliwości spłacania swoich należności. Wskazuje się na minimalny okres 3 miesięcy niewypłacalności.

3. Majątek

Można ogłosić upadłość konsumencką nawet w sytuacji, gdy nie posiada się żadnego majątku.

4. Wina niewypłacalności

Aktualnie procedura jest dostępna także dla tych osób, które do niewypłacalności doprowadziły swoimi czynami.

Co daje proces upadłości konsumenckiej?

Za pomocą upadłości konsumenckiej odbywającej się przed sądem możliwe jest przede wszystkim pozbycie się długów. Wtedy sąd przygotowuje plan spłaty z majątku dłużnika, którym zarządza syndyk. Czas spłaty może być różny, na przykład wynosić 3 lata.

Na skutek procedury upadłościowej dochodzi przy tym do zatrzymania obecnie toczących się procesów sądowych i komorniczych oraz windykacyjnych dłużnika.

Upadłość daje również zadłużonej osobie dodatkową ochronę, na przykład wtedy, gdy konieczna będzie sprzedaż mieszkania albo domu, upadły może otrzymać środki pozwalające mu na wynajęcie nieruchomości na okres do 2 lat.

Gdy zatem pojawiają się narastające problemy z długami, czemu towarzyszy niewypłacalność, warto pomyśleć o skorzystaniu z procesu upadłości konsumenckiej. Dzięki niej można łatwiej uregulować swoje długi, a następnie wyjść na prostą, by rozpocząć życie bez ciążącego zadłużenia.

Materiał partnera

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …