dzień kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest oficjalny świętem obchodzonym nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach na świecie | fot.: stock.adobe.com

Miejsca na świecie, w których obchodzi się Dzień Kobiet

Święto kobiet obchodzone co roku 8 marca to tak naprawdę Międzynarodowy Dzień Kobiet, który świętowany jest od ponad 100 lat w wielu krajach na świecie. Jaka jest historia tego święta i jak wyglądają jego obchody w innych miejscach na świecie?

Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto o socjalistycznych korzeniach

Dzisiejszy Dzień Kobiet kojarzony jest najczęściej jedynie z czekoladkami, kwiatami i czasem przeznaczonym na składanie życzeń płci pięknej. Korzenie tego niepozornego święta sięgają początków XX wieku, a jego obchody są tak naprawdę związane z ruchem robotniczym oraz walką o prawa kobiet, równouprawnienie i całą działalnością sufrażystek, którym tak wiele dziś zawdzięczamy. Wydarzeniem, które zapoczątkowało obchodzony obecnie Dzień Kobiet, było święto zorganizowane 28 lutego 1909 roku przez Amerykańską Partię Socjalistyczną, jako upamiętnienie protestów kobiet pracujących z 8 marca 1908 roku i wcześniejszych zamieszek związanych z prawami politycznymi kobiet z 8 marca 1857 roku. Początkowo marcowe święto było symboliczną datą związaną z krzewieniem idei praw kobiet i wyznaczało czas, w którym kobiety mogą się jednoczyć i wspólnie walczyć o swoje prawa. W 1910 roku w Kopenhadze data 8 marca została ogłoszona Międzynarodowym Dniem Kobiet podczas zjazdu kobiet związanych z II Międzynarodówką.

Z roku na rok Dzień Kobiet stawał się coraz bardziej popularny i zaczął być świętem chętnie obchodzonym w kolejnych państwach. W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić już po I Wojnie Światowej, ale popularne stało się dopiero w latach 70. czyli okresie PRL-u, przez co dziś często nazywane jest świętem komunistycznym i jest kojarzone z PRL-owską propagandą oraz wszechobecnymi portretami kobiet pracujących zasłużonych dla kraju. Dzień Kobiet był wówczas obchodzony obowiązkowo, a nawet przymusowo w każdym zakładzie pracy i wiązał się z koniecznością wręczenia wszystkim paniom symbolicznego prezentu w postaci czerwonego goździka i rajstop. Od 1993 roku Dzień Kobiet nie jest już świętem państwowym, a jego symbolem stał się dodatkowo tulipan, jako kwiat najczęściej wręczany kobietom w dniu ich święta.

Dzień Kobiet – w jakich krajach jest obchodzony?

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest oficjalny świętem obchodzonym nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach na świecie. 8 marca świętują między innymi kobiety w Albanii, Algierii, Austrii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Chinach, Chorwacji, Czarnogórze, Danii, Kamerunie, Kazachstanie, Kirgistanie, Kubie, Laosie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Niemczech, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, we Włoszech czy w Zambii. Istnieje także kilka krajów, w których święto kobiet obchodzone jest w innych terminach, między innymi w Tunezji, gdzie kobiety mają swoje święto 13 sierpnia. W Wietnamie Dzień kobiet obchodzony jest dwukrotnie – 8 marca oraz 20 października, z koeli w Armenii zamiast Dnia Kobiet istnieją dwie daty: 8 marca i 7 kwietnia, przez cały miesiąc obchodzone jest święto kobiet połączone ze świętem Zwiastowania. W Wielkiej Brytanii oficjalną datą Dnia Kobiet jest 8 marca, ale oficjalne obchody odbywają się 10 marca, organizowane są wtedy liczne wydarzenia kulturalne – wystawy, konferencje i wykłady dotyczące wybitnych postaci kobiecych. Mieszkanki Portugalii i Rumunii w Dzień Kobiet dodatkowo mają tradycję spotykania się na obiad lub kolacje wyłącznie w damskim gronie. W Chinach kobiety jako dodatek otrzymują w ramach swojego święta czas wolny w trakcie pracy, który mogą przeznaczyć na swoje przyjemności. We Włoszech kobietom zamiast goździków czy tulipanów wręczane są kwiaty mimozy, a mieszkanki Rosji, Ukrainy i Białorusi otrzymują gałązki akacji.

Mówi się, że co kraj to obyczaj, jednak w przypadku Dnia Kobiet w większości wymienionych miejsc świętowanie wiąże się dziś przede wszystkim z wręczaniem kobietom przez mężczyzn drobnych upominków, takich jak słodkości, czy kwiaty. Dzień Kobiet dotyczy wszystkich pań bez wyjątku, bez względu na wiek, status społeczny, czy stopień pokrewieństwa.

AMU