Nowoczesne filmy ślubne i weselne
Atrakcyjność filmów ślubnych oraz weselnych w dużym stopniu zależy od jakości nagrań i montażu – ale nie tylko. | fot.: Fotolia

Miłość jak z ekranów kin, czyli film ślubny nie musi być nudny!

Ślub oraz towarzyszące mu często wesele to piękne, wzruszające i szczególnie ważne momenty w życiu wielu osób. Nic dziwnego zatem, że niejedna para, która mówi sobie sakramentalne „tak”, pragnie też zachować z tych chwil wyjątkową pamiątkę. Tymczasem nowoczesnych, atrakcyjnych sposobów na uwiecznienie wspomnianych ceremonii i zabaw nie brakuje. Dowodem na to są współczesne filmy ślubne, potrafiące zaskoczyć zarówno konceptem, jak i formą oraz jakością realizacji.

Filmy ślubne i weselne na miarę wielkich, kinowych produkcji

Nudny, długi, kiepskiej jakości zapis wideo, beznamiętnie dokumentujący całą uroczystość. Tak mogły się kiedyś kojarzyć filmy ślubne i weselne. Z akcentem na „kiedyś”, ponieważ wystarczy tylko rzucić okiem na branżę związaną z tego typu produkcjami, aby przekonać się, jak wiele się zmieniło.

Widać to już w samej jakości nagrań. Obecnie do stworzenia filmu ślubnego lub weselnego kamerzyści wykorzystują zaawansowane technologie. Lustrzanki cyfrowe, z różnorodnymi, wymiennymi obiektywami oraz odpowiednim doświetleniem, pozwalają niemal w każdych warunkach uzyskać znakomitą głębię ostrości i żywy, soczysty obraz. Atrakcyjność nagrań wynika też często z użycia akcesoriów stabilizujących (sliderów, steadycamów) lub odpowiedzialnych za dźwięk (rekorderów czy mikroportów), a nieraz i nowoczesnych urządzeń (takich jak drony, umożliwiające kręcenie z perspektywy lecącego ptaka). Ponadto, dużo dzieje się też w samej postprodukcji. Mowa tu m.in. o działaniach montażowych, nakładanych filtrach czy dodawanych efektach, typu slow motion (ujęcia spowolnione) bądź time lapse (technika zapisu poklatkowego, wykorzystywanego np. do przyspieszenia zmian zachodzących w plenerze).

Przy okazji montażu należy również wspomnieć, że wielogodzinne tasiemce filmowe, pełne zbędnych ujęć i niedbałych cięć, należą już do przeszłości. Końcowe efekty przypominają raczej trailery wielkich produkcji kinowych, współczesne reportaże albo teledyski – zwłaszcza, że zawsze towarzyszy im odpowiednio dobrana muzyka. Selekcja i korekta ujęć, dynamiczny montaż oraz zastosowanie ciekawych środków powodują, że film ślubno-weselny potrafi trwać około 45-60 minut, a jednocześnie wydobywa najważniejsze momenty, najlepsze obrazy oraz najpiękniejsze emocje.  Przykłady takich realizacji można znaleźć na www.filmy-wesele.pl.

Zabawna komedia, nastrojowa baśń, a może film akcji?

Atrakcyjność filmów ślubnych oraz weselnych w dużym stopniu zależy od jakości nagrań i montażu – ale nie tylko. Coraz większe znaczenie zyskuje również oryginalna formuła. I nie chodzi jedynie o uatrakcyjnienie materiału wideo ze wspomnianych uroczystości. Współcześnie można znaleźć filmy w ciekawy sposób przedstawiające relację z sesji zdjęciowej czy historię zakochanych, a nawet takie, które pełnią rolę nieszablonowego podziękowania rodzicom bądź zaproszenia gości na ślub.

Przyszli małżonkowie coraz częściej rezygnują też z tradycyjnych przestrzeni i koncepcji. Zamiast pięknych plenerów (leśnych drzew, parków, pomostów przy jeziorach) pojawiają się nawiązania do współczesnych mediów, programów telewizyjnych czy gatunków filmowych. Mogą to być teledyski z wykorzystaniem żywiołowej muzyki, opracowaniem układu choreograficznego oraz włączeniem do wspólnej zabawy bliskich. Niektóre skonstruowane są wręcz jak lip dub, czyli najczęściej jednoujęciowy wideoklip, w którym postacie, odgrywając drobne etiudy, poruszają ustami do słów odtwarzanej z playbacku piosenki. Bywają również filmy w klimacie baśniowym bądź fabularne, stylizowane na kino akcji i opowieści przygodowe.

Bogactwo tych rozwiązań stwarza znakomite możliwości do uzyskania wymarzonego filmu. Takiego, który nie jest tylko zwyczajną pamiątką, skrywaną na dnie szafy, ale w istocie oddaje wyjątkowość przedstawionych chwil i uczuć łączących zakochanych. Który bawi oraz wzrusza także po latach.

OLI

Sprawdź także

makijaż ślubny panny młodej

Jaki makijaż ślubny dla panny młodej?

Makijaż ślubny jest ukoronowaniem całej stylizacji panny młodej. Ten właściwie dobrany i nałożony zatuszuje niedoskonałości …