Nowoczesne filmy ślubne i weselne
Atrakcyjność filmów ślubnych oraz weselnych w dużym stopniu zależy od jakości nagrań i montażu – ale nie tylko. | fot.: Fotolia

Miłość jak z ekranów kin, czyli film ślubny nie musi być nudny!

Ślub oraz towarzyszące mu często wesele to piękne, wzruszające i szczególnie ważne momenty w życiu wielu osób. Nic dziwnego zatem, że niejedna para, która mówi sobie sakramentalne „tak”, pragnie też zachować z tych chwil wyjątkową pamiątkę. Tymczasem nowoczesnych, atrakcyjnych sposobów na uwiecznienie wspomnianych ceremonii i zabaw nie brakuje. Dowodem na to są współczesne filmy ślubne, potrafiące zaskoczyć zarówno konceptem, jak i formą oraz jakością realizacji.

Filmy ślubne i weselne na miarę wielkich, kinowych produkcji

Nudny, długi, kiepskiej jakości zapis wideo, beznamiętnie dokumentujący całą uroczystość. Tak mogły się kiedyś kojarzyć filmy ślubne i weselne. Z akcentem na „kiedyś”, ponieważ wystarczy tylko rzucić okiem na branżę związaną z tego typu produkcjami, aby przekonać się, jak wiele się zmieniło.

Widać to już w samej jakości nagrań. Obecnie do stworzenia filmu ślubnego lub weselnego kamerzyści wykorzystują zaawansowane technologie. Lustrzanki cyfrowe, z różnorodnymi, wymiennymi obiektywami oraz odpowiednim doświetleniem, pozwalają niemal w każdych warunkach uzyskać znakomitą głębię ostrości i żywy, soczysty obraz. Atrakcyjność nagrań wynika też często z użycia akcesoriów stabilizujących (sliderów, steadycamów) lub odpowiedzialnych za dźwięk (rekorderów czy mikroportów), a nieraz i nowoczesnych urządzeń (takich jak drony, umożliwiające kręcenie z perspektywy lecącego ptaka). Ponadto, dużo dzieje się też w samej postprodukcji. Mowa tu m.in. o działaniach montażowych, nakładanych filtrach czy dodawanych efektach, typu slow motion (ujęcia spowolnione) bądź time lapse (technika zapisu poklatkowego, wykorzystywanego np. do przyspieszenia zmian zachodzących w plenerze).

Przy okazji montażu należy również wspomnieć, że wielogodzinne tasiemce filmowe, pełne zbędnych ujęć i niedbałych cięć, należą już do przeszłości. Końcowe efekty przypominają raczej trailery wielkich produkcji kinowych, współczesne reportaże albo teledyski – zwłaszcza, że zawsze towarzyszy im odpowiednio dobrana muzyka. Selekcja i korekta ujęć, dynamiczny montaż oraz zastosowanie ciekawych środków powodują, że film ślubno-weselny potrafi trwać około 45-60 minut, a jednocześnie wydobywa najważniejsze momenty, najlepsze obrazy oraz najpiękniejsze emocje.  Przykłady takich realizacji można znaleźć na www.filmy-wesele.pl.

Zabawna komedia, nastrojowa baśń, a może film akcji?

Atrakcyjność filmów ślubnych oraz weselnych w dużym stopniu zależy od jakości nagrań i montażu – ale nie tylko. Coraz większe znaczenie zyskuje również oryginalna formuła. I nie chodzi jedynie o uatrakcyjnienie materiału wideo ze wspomnianych uroczystości. Współcześnie można znaleźć filmy w ciekawy sposób przedstawiające relację z sesji zdjęciowej czy historię zakochanych, a nawet takie, które pełnią rolę nieszablonowego podziękowania rodzicom bądź zaproszenia gości na ślub.

Przyszli małżonkowie coraz częściej rezygnują też z tradycyjnych przestrzeni i koncepcji. Zamiast pięknych plenerów (leśnych drzew, parków, pomostów przy jeziorach) pojawiają się nawiązania do współczesnych mediów, programów telewizyjnych czy gatunków filmowych. Mogą to być teledyski z wykorzystaniem żywiołowej muzyki, opracowaniem układu choreograficznego oraz włączeniem do wspólnej zabawy bliskich. Niektóre skonstruowane są wręcz jak lip dub, czyli najczęściej jednoujęciowy wideoklip, w którym postacie, odgrywając drobne etiudy, poruszają ustami do słów odtwarzanej z playbacku piosenki. Bywają również filmy w klimacie baśniowym bądź fabularne, stylizowane na kino akcji i opowieści przygodowe.

Bogactwo tych rozwiązań stwarza znakomite możliwości do uzyskania wymarzonego filmu. Takiego, który nie jest tylko zwyczajną pamiątką, skrywaną na dnie szafy, ale w istocie oddaje wyjątkowość przedstawionych chwil i uczuć łączących zakochanych. Który bawi oraz wzrusza także po latach.

OLI

Sprawdź także

fotel reżysera i klaps filmowy

Wojciech Smarzowski wraca do Wesela

Owiany nimbem tajemnicy nowy film Wojciecha Smarzowskiego ma już datę oficjalnej premiery. Do kin ma …