lęk fobia
Napady lęku i paniki są często zwykłą reakcja na sytuację nietypową i zagrażającą, a zatem część naszej egzystencji. Jednakże długotrwałe skutki lęku mogą negatywnie wpłynąć na twoje życie | fot.: stock.adobe.com

Najdziwniejsze fobie

Ludzie mają wiele fobii. Istnieje wiele irracjonalnych obaw, które istnieją od setek, a nawet tysięcy lat. Niektórzy ludzie mają nawet fobie, które są tak dziwaczne, że przeczą logice. Poniżej przedstawiamy listę niecodziennych fobii, które Państwa zadziwią.

Najdziwniejsze fobie ludzi

W tej sekcji znajdziesz najdziwniejsze fobie, jakie mają ludzie. Niektóre z tych fobii i ich przyczyny są bardzo osobliwe i zabawne.

1) Lęk wysokości. Osoby cierpiące na akrofobię nie mogą znieść wysokości, zawsze boją się, że będą zmuszeni skoczyć z budynku lub zjechać po niebie kolejką górską. Mają również tendencję do unikania wszelkich obiektów lub miejsc docelowych, które mają wyższą od nich wysokość, takich jak mosty i góry.

2) Strach przed ludźmi. Antropofobia nie jest tak naprawdę strachem przed ludźmi, ale raczej przesadnym strachem przed wszystkim, co zbliża się do ludzi. Powoduje to, że osoba wykazująca fobię boi się takich rzeczy, jak maszyny, zarazki i inne.

3) Fobia uwięzienia w windach. Większość ludzi boi się wind, ponieważ są one zamknięte, co uniemożliwia ucieczkę w sytuacji awaryjnej. Awarie windy mogą również powodować, że ludzie będą uwięzieni w środku przez wiele godzin – samo wyobrażenie tej sytuacji budzi już lęk.

4) Strach przed pogrzebaniem żywcem. Ten strach przed pochowaniem żywcem jest dziwacznym lękiem paraliżującym, w którym osoba boi się, że nie będzie w stanie wydostać się z grobu po tym, jak zostanie w nim umieszczona, lub że jej ciało ulegnie rozkładowi, zanim zdąży z niego uciec.

5) Strach przed utratą wzroku. Ten strach przed utratą wzroku pojawia się wtedy, gdy osoba wydaje się obawiać, że jej wzrok nagle zniknie sam, bez żadnych znaków ostrzegawczych lub wyjaśnienia tego zdarzenia.

6) Kapnofobia – strach przed zgubieniem. Kapnofobia to słowo, które odnosi się do skrajnego lub irracjonalnego strachu przed zgubieniem drogi. Termin ten powstał pod koniec XIX wieku i został spopularyzowany w 1898 roku, kiedy pisarz Edward George Bulwer-Lytton użył kapnofobii jako jednej z definicji swojej pracy „Nadchodząca rasa”.

7) Astrafobia – to lęk przed burzami, piorunami lub głośnymi dźwiękami, często diagnozowany jako fobia. Objawy mogą obejmować konieczność ciągłej ewakuacji obszaru lub całkowitego uniknięcia burzy.

8) Chionofobia to termin opisujący skrajny lęk przed śniegiem. Śnieg to fajna i piękna rzecz do zobaczenia, ale dla niektórych może być również bardzo przerażająca. Niektórzy ludzie są uczuleni lub przerażeni i doświadczają chionofobii, czyli irracjonalnego strachu przed śniegiem.

9) Dendrophobia – to termin używany do opisania nienormalnego lęku przed drzewami lub lasami. To fobia, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niektórzy ludzie, którzy mają tę fobię, mogą bać się drzew w biały dzień, podczas gdy inni mogą odczuwać niepokój, gdy są w lesie.

mężczyzna w windzie
Większość ludzi boi się wind, ponieważ są one zamknięte, co uniemożliwia ucieczkę w sytuacji awaryjnej | fot.: stock.adobe.com

5 najczęstszych fobii utrudniających życie

Te 5 fobii jest najczęstszymi, ale jednocześnie mogą mieć negatywne konsekwencje społeczne. Mogą prowadzić do takich zachowań jak nienawiść, stygmatyzacja, uprzedzenia i dyskryminacja.

Fobie trwające całe życie:

1) Strach przed wystąpieniami publicznymi

2) Strach przed lataniem

3) Strach przed śmiercią

4) Strach przed klaunami

5) Strach przed szczurami

Jak przezwyciężyć własny strach lub zaburzenie lękowe, stając się bardziej świadomym

Napady lęku i paniki są często zwykłą reakcja na sytuację nietypową i zagrażającą, a zatem część naszej egzystencji. Jednakże długotrwałe skutki lęku mogą negatywnie wpłynąć na twoje życie. Czasami może to spowodować utratę relacji i wiary we własną wartość. To naturalne, że ludzie doświadczają strachu, ale jeśli staje się zbyt dotkliwy, mogą mieć do czynienia z zaburzeniem lękowym, które warto skonsultować ze specjalistą. Ważne jest, aby nauczyć się przezwyciężać własne lęki, stając się bardziej świadomymi ich mechanizmów i konsekwencji dla naszego funkcjonowania. Stawanie się bardziej świadomym tego, czego się boisz, to świetny sposób na uniknięcie przytłoczenia codziennymi stresorami, których wszyscy doświadczają w swoim życiu.

PLU

Sprawdź także

zespół lęku uogólnionego

Zespól lęku uogólnionego – co trzeba wiedzieć

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych, które mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy dotychczasowych …