Waga szalkowa

Pożyczki prywatne – czym są?

Pożyczki prywatne są udzielane przez osoby fizyczne. Mogą to być prywatni inwestorzy działający na własną rękę lub zrzeszeni za pomocą platformy internetowej. Ważne jest, aby korzystając z takiej formy pożyczki, dokładnie przeczytać umowę. Powinny w niej zostać zapisane informacje takie jak sposób zaciągnięcia zobowiązania oraz jego spłaty.

Prywatne pożyczki a prawo

Pożyczka prywatna jest to pożyczka zaciągnięta od kogoś z bliskich, znajomych, ale także od nieznajomej osoby, np. za pośrednictwem serwisu pożyczkowego. Zasady udzielania tego typu wsparcia finansowego zostały określone w Kodeksie cywilnym (K.c.). Zgodnie z art. 720 K.c. umowa pożyczki oznacza przeniesienie określonej sumy pieniędzy bądź rzeczy na własność biorącego do czasu ich zwrotu. W przypadku wartości przekraczającej 500 zł, umowa pożyczki powinna zostać sporządzona na piśmie. Dzięki temu pożyczkobiorca jak i pożyczkodawca mogą w razie potrzeby dochodzić swoich praw przed sądem. Tego typu pożyczki pozabankowe są korzystne dla obu stron. Mają one możliwość uzgodnienia i porozumienia się w sprawie wysokości pożyczki, czasu oraz formy jej spłaty.

Pożyczki prywatne – jak zadbać o swoje prawa?

Istnieją także pewne zagrożenia takiej formy pożyczania pieniędzy. O ile w przypadku transakcji z rodziną bądź znajomymi zwykle nie ma obaw, sytuacja zmienia się w przypadku pożyczki prywatnej zaciągniętej od nieznajomego. Z tego powodu warto skorzystać z usług platform zrzeszających pożyczkodawców. Są to serwisy zrzeszające inwestorów i pozwalające zwiększyć ich wiarygodność. Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy pożyczkowej – tak jak w przypadku każdej innej pożyczki – dokładnie przeczytać dokument. Należy sprawdzić, ile wynoszą opłaty oraz w jaki sposób naliczane są odsetki. W przypadku firm pożyczkowych w Ustawie o kosztach pożyczek (tzw. ustawie antylichwiarskiej) zostały ustalone ograniczenia kosztów związanych z pożyczką. Jeśli chodzi o pożyczki prywatne, tego typu ograniczeń zabezpieczających klientów nie ma. W umowie powinny zostać zapisane wszystkie warunki zaciągnięcia oraz spłaty podjętego zobowiązania. Pożyczka pod zastaw przedmiotu wiąże się z koniecznością opisania jego wszystkich parametrów i wartości w umowie. Dokument powinien zawierać także informacje o tym, kto ponosi koszty przechowywania zastawu. Ważny jest też sposób przekazania pieniędzy – zdecydowanie korzystniejszy niż podanie gotówki do ręki będzie przelew. Stanowi on bowiem zabezpieczenie zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.

Sprawdź także

pożyczka

Jakie dane są potrzebne do wzięcia pożyczki?

Obecnie uzyskanie pożyczki gotówkowej jest proste i nie wymaga wielu formalności, a cały proces zazwyczaj …