pokonywanie barier architektonicznych
Schodołazy osobowe są sprzętem umożliwiającym niepełnosprawnym pokonywanie barier  architektonicznych | fot.: Fotolia

Schodołaz dla niepełnosprawnych – jaki wybrać?

Schodołazy umożliwiają niepełnosprawnym pokonywanie barier architektonicznych. Ich podstawową zaletą w stosunku do platform przyschodowych jest mobilność – w razie potrzeby można przenieść je w inne miejsce. Mogą być używane w miejscach użyteczności publicznej czyniąc je dostępnymi i nowoczesnymi. Ale także jest to też okno na świat dla osób prywatnych mieszkających  w blokach na wyższych piętrach. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie schodołaza?

Czym jest schodołaz i jak działa?

Obecnie na rynku dostępne są dwie wersje schodołazów dla osób niepełnosprawnych – gąsienicowe oraz kroczące. W użytku są także schodołazy transportowe ( tak zwane Cargo mastery), jednak nie są one wykorzystywane do transportu ludzi, a jedynie ciężkich ładunków. Przykładowe modele urządzeń można znaleźć na https://www.mobilex.pl/produkty/schodolazy-i-rampy-dla-niepelnosprawnych/

Schodołazy kroczące, jak sama nazwa wskazuje, poruszają się metodą małych kroków – przenosząc się ze schodka na schodek. Są stosunkowo lekkie i wygodne dla operatora. Można regulować prędkość ich działania. Odmiana gąsienicowa potrzebuje większej przestrzeni do poruszania się, ale jest łatwiejsza w prowadzeniu szczególnie dla osób starszych. Gąsienice zahaczają o krawędzie schodów i przesuwają się ku górze lub ku dołowi. Schodołaz ładuje się jak telefon komórkowy, nie wymaga to specjalnych zabiegów i nie sprawia trudności.

Schodołaz – czym kierować się przy zakupie?

Wybór schodołazu powinniśmy poprzedzić zebraniem informacji na temat tego, w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. W przypadku poruszania się po wąskich lub stromych schodach znaczenie mają gabaryty oraz funkcjonalność danego modelu. Np. jeśli konieczne jest częste pokonywanie schodów kręconych, lepiej zdecydować się na schodołaz kroczący, podobnie wygląda sytuacja ze schodami o zaokrąglonych krawędziach. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na to, z jakimi wózkami inwalidzkimi może współpracować dany model schodołazu. Niektóre z nich oferowane są ze z krzesłkiem lub ze specjalnymi uchwytami, do których montujemy wózek inwalidzki . Pierwsza opcja wymaga każdorazowego przesadzania osoby niepełnosprawnej przed i po transporcie. Część nowoczesnych schodołazów można rozbudowywać, dokupując specjalne adaptery, które umożliwiają ich współpracę z konkretnym typem wózka. Alternatywnie można też domontować do nich specjalne rampy, dzięki którym mogą być transportowane różne rodzaje wózków inwalidzkich – a to jest bezcenna funkcja, a rozumie ją ten kto posiada inny niż wózek standardowy, podstawowy.  To daje możliwość większej elastyczności – szczególnie jeśli pacjent ma kilka rodzajów wózków, lub schodołaz ma pracować w instytucjach publicznych czy szkołach.

Należy także zwrócić uwagę na osobę operatora, czyli opiekuna osoby niepełnosprawnej, którego zadaniem będzie obsługa schodołazu. Dla przykładu, schodołazy gąsienicowe są prostsze w obsłudze i wymagające mniej siły, z drugiej jednak strony są także większe gabarytowo niż schodołazy kroczące.

Warto zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo użytkowania. Niektóre schodołazy wyposażone są w standardzie w hamulec elektromagnetyczny, pasy z klamrą, przypominające pasy samochodowe, regulowane zagłówki,  a nawet wskaźnik bezpiecznego nachylenia schodów oraz przycisk awaryjny „STOP”. Warto kupować produkty nowe, nie używane czy odnawiane. Jest to produkt bardzo poważny pod względem swojej funkcji  – chodzenia po schodach z osobą niepełnosprawną lub chorą i powinien być zakupiony ze sprawdzonego źródła.

Dofinansowanie na schodołaz

Schodołazy osobowe są sprzętem umożliwiającym niepełnosprawnym pokonywanie barier  architektonicznych. W związku z tym, przy ich zakupie można skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Więcej informacji na temat schodołazów oraz innych urządzeń i akcesoriów dla niepełnosprawnych, można znaleźć na stronie: https://www.mobilex.pl/

Materiał partnera zewnętrznego